Латифундист-зооінженер, що не пробачає боргів: Що відомо про голову Запорізької ОДА Віталія Боговіна

Між погодженням Урядом кандидатури Віталія Боговіна на посаду голови Запорізької облдержадміністрації та відповідним Указом минули три тижні. Не виключено, у президента Володимира Зеленського були причини роздумувати над цим призначенням
 

Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Латифундист-зооінженер, що не пробачає б…

Бізнесмена Віталія Вікторовича Туринка на посаді голови Запорізької облдержадміністрації змінив його подвійний тезка і також підприємець Віталій Вікторович Боговін. Президентські Укази про звільнення одного та призначення іншого з’явилися майже одночасно 12 червня. У цей же день Боговіна було представлено активу області в якості нового губернатора.

Як і Туринка дев’ять місяців тому, Боговіна представляв у Запоріжжі перший заступник голови Офісу президента Сергій Трофімов. Це традиційна практика: нових губернаторів далеко не завжди представляє Глава Держави. Однак, її можна сприймати і як небажання президента Зеленського "освячувати" своєю присутністю це кадрове рішення. З іншого боку, –представлення нового губернатора вийшло потужним, адже до Запоріжжя для цього прибув "десант силовиків": генеральний прокурор Ірина Венедіктова, глава МВС Арсен Аваков, голова СБУ Іван Баканов. Також був присутній віце-прем'єр-міністр – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, який, як кажуть, лобіював призначення Боговіна.

Сюрпризами для області ані звільнення Туринка, ані призначення Боговіна не стали. Тим більше, що три тижні тому Уряд погодив цю "ротацію".       

Де-факто, Туринок пішов із посади за згодою сторін, де-юре, не виправдав очікувань. "У нас зараз є конкретні індикатори ефективності, і Запорізька область перебуває сьогодні, з точки зору ефективності голови обласної адміністрації, на третьому місці з кінця. Тому це є один із критеріїв. Окрім того, є інформація від правоохоронних органів: відкриті кримінальні провадження на заступників чинного голови обласної адміністрації. Ми не можемо говорити про конкретні факти, відкриті тільки провадження. Але усе це в купі дає нам імпульс про те, що потрібно змінити лідера, з баченням конкретним дій", – так пояснив причини звільнення Туринка на засіданні Уряду віце-прем'єр-міністр Михайло Федоров.

На тому ж засіданні, де "турнули" Туринка, було презентовано і його наступника Віталія Боговіна. Точніше, він сам себе презентував, зазначивши, що не має досвіду у держслужбі, зате має – у бізнесі, роботі з людьми, а також має велику мотивацію. Чим саме мотивований досвідчений аграрій та начебто успішний бізнесмен Боговін у зміні "справи життя" на не надто оплачувану та загалом невдячну роботу чиновника, на жаль, пояснено не було.

На засіданні Уряду Боговін не став презентувати власну програму дій на посаді губернатора, пообіцявши зробити це після призначення та обмежившись доволі загальними фразами про те, що зосередиться на відновленні роботи промисловості, розвитку туризму та "великому будівництві". 

Читайте також

Туринок йде з посади голови Запорізької ОДА

Очільника Запорізької ОДА звільняють через низьку ефективність та "кримінал" в оточенні

Є досвід роботи з людьми й мотивація: Боговін розповів про пріоритети роботи на посаді голови ЗОДА

Новопризначений голова ЗОДА – уродженець Запорізької області, має вищу освіту. Закінчив місцевий сільськогосподарський технікум за спеціальністю "зоотехнік", після – Дніпровський державний аграрно-економічний університет – за спеціальністю "зооінженер". Увесь час працював у сільскогосподарській галузі. Із 2006-го зайнятий бізнесом, теж сільськогосподарським.

Є великим латифундистом, одним із власників групи компаній BKW Group: 16 юридичних осіб, понад 1800 працівників, тисячі гектарів землі у Запорізькій області та низці інших регіонів України. Боговін – геть не бідна людина. Серед іншого має симпатичний катер з каютами вартістю півтора мільйона гривень; два мотоцикли – "Хонду" та "БМВ", що разом тягнуть на мільйон гривень; квартири, гаражі, будинок, а до того – незавершене будівництво у Великій Ялті в Криму (ділянка придбана до війни, – ред.). Заощадження – понад 700 000 грн, понад 50000 євро, та понад 180 000 доларів.

Посаду голови Запорізької ОДА Боговіну пророкували ще торік, його прізвище називалося в числі найвірогідніших кандидатів. До того ж очікувалося, що таким чином "Слуги" підсолодять йому гірку поразку на парламентських виборах у 78-му окрузі з центром у Бердянську. Утім, тоді головою ЗОДА неочікувано став Туринок.

У Боговіна й Туринка, окрім ім’я та по батькові, чимало спільного. Обидва бізнесмени, мешкають у Запоріжжі. Боговін трохи старший – йому 50 (Туринку на момент призначення було 45). Обидва раніше не "світилися" на держслужбі. І обидва, за великим рахунком, в політично-громадському сенсі ноунейми.

Щоправда, якщо перед призначенням Туринка запорізька громадськість питалася: "а хто це взагалі такий", а всесвітня мережа майже не давала на це відповіді, то Боговін йде на посаду, маючи за плечима доволі скандальну виборчу кампанія 2019 року.

Округ №78 із центром у Бердянську став один із двох в Запорізькій області, який не дістався висуванцям "Слуги народу". Цим "слугою" саме й був Віталій Боговін.

Змагатися йому довелося з негласним господарем Бердянщини Олександром Пономарьовим, компанія здавалася брудною з обох боків: незаконна агітація, "двійники" тощо. Однак перемога Пономарьова геть не була приголомшливою. Розрив між ним і Боговіним становив близько 2% голосів. Зважаючи на вагу Пономарьова у Бердянську, це був непоганий для Боговіна результат.

Під час виборчої кампанії журналісти серед іншого закидали Боговіну те, що передвиборча команда в нього – одна на двох із кандидатом із "протилежного табору", щоправда, з сусіднього округу Олександром Рєпкіним – висуванцем "Опозиційного блоку".

Із бізнесменом та депутатом Запорізької облради від "Опоблоку" Рєпкіним Боговіна пов’язують дружні стосунки, обидва, зокрема, опікуються байкерським рухом на Запоріжжі.

Окрім виборчих скандалів ім’я Боговіна спливало й в інших. Один був витягнутий назовні саме в період кампанії. Тоді кілька видань з посиланням на матеріали судової справи, яку з 2018 року розглядає Голосіївський суд Києва, повідомили, що компанії, афілійовані з Боговіним, разом із іншими фігурували у схемі ухилення від сплати податків на загальну суму майже 70 млн грн.

Після того, як Боговіна було погоджено на посаду голови ЗОДА, на світло, тепер вже анонімними телеграм-каналами, була витягнута ще одна не надто приваблива історія. Йдеться про цивільну справу, розглянуту судами двох інстанцій, щодо боргу у понад три мільйони гривень вінницького фермерського господарства "Ходацький Рід" перед підприємством ПП "Бізон-Тех 2006", очолюваним Боговіним.

Фермер-боржник скаржився, що борг фіктивний та закидав оточенню Боговіна намагання "вибити" його, зокрема, йшлося про те, що невідомі підпалили будинок, де була родина фермера з малими дітьми. Боржник заявляв, що саме через це "погодився з боргом", уклавши договір позики і написавши відповідну розписку, та просив суд визнати їх недійсними. Протилежна ж сторона пояснювала, що це – вигадки й спроби уникнути "плати по рахунках".

І суд першої інстанції, і апеляційний погодилися з останніми доводами. Тож жодних підстав звинувачувати Боговіна у поведінці, притаманній "бандитам із лихих 90-х" начебто немає. Хоча "душок", як водиться, залишився. Пліткують навіть, що саме через цю історію з появою Указу про призначення Боговіна головою ЗОДА дещо пригальмували.

Ходять також чутки, що негласний господар Бердянська Пономарьов докладав чимало зусиль, аби запобігти призначенню Віталія Боговіна на посаду. Сумнівно, що нардеп має такі важелі впливу, але причини непокоїтися у нього звісно є. Адже навряд чи Боговін пробачить Пономарьову минулу виборчу кампанію.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme