Дайте два: Як запорізькі депутати привчають електорат до "гречки"

Депутати Запорізької облради збільшили свої депутатські фонди у понад вісім разів - до одного мільйона "на брата", міські обранці хочуть піти ще далі - до двох мільйонів

Олеся Нєдєліна
Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Дайте два: Як запорізькі депутати привча…

В Україні триває парад небаченої і дуже небезпечної "благодійності" - під приводом вирішення нагальних потреб малозабезпечених верств населення і покращення матеріального стану об’єктів соцсфери депутати місцевих рад "роздувають" так звані депутатські фонди, тобто, "гаманці", з яких надаватимуть "іменну" допомогу виборцям. Дніпро, Херсон, Івано-Франківськ, Вінниця, Київ тощо або значно збільшили за останній рік ці суми або намагалися. При цьому загальні розміри таких фондів подекуди співвідносні з окремими програмами, що мають на меті покращення соціально-економічного стану територій у довгостроковій перспективі, або ж підтримку тих, хто може його покращити. Замість цього обранці йдуть "найвірнішим шляхом" - за гроші всіх платників податків свідомо або несвідомо скуповують голоси тієї частини електорату, які простіше за все скуповувати. По суті, у міжвиборчий період привчають своїх виборців до умовної гречки.

Так, на десятій сесії Запорізької обласної ради, що відбулася 15 грудня, обранці збільшили депутатській фонд у понад вісім разів. Якщо 2016-го депутат міг розподілити на нагальні потреби виборців 120 тисяч гривень за рік, то у 2017-му ця сума на одного депутата сягнула мільйона гривень, виходячи з кількості депутатів фонд тепер становитиме 84 млн грн.

Із пропозицію збільшення фонду виступив представник фракції "Опозиційного блоку" Олег Буряк. Він пропонував збільшити фонд на 850 тисяч гривень на одного депутата: з них третину витратити на допомогу соціально незахищеним верствам населення, дві третини - на об’єкти соціальної сфери: покращення матеріально-технічної бази лікарень, шкіл, дитячих садків, ремонт дворів тощо.

Дайте два: Як запорізькі депутати у міжвиборчий період привчають електорат до "гречки" - фото 1

Буряк поскаржився, що до його приймальні звертається величезна кількість нужденних - хворих, інвалідів, малозабезпечених, що потребують матеріальної допомоги. "Спостерігаючи цілий рік за тим, що відбувається на територіях, з чим я зіткнувся як депутат. Людей на прийом приходить дуже багато, а можливості допомогти у рядового депутата практично мізерні. Все, що у нас є, можливості, розпоряджаючись бюджетом близько 4,5 млрд, ми можемо надавати допомогу в розмірі 120 тисяч... А люди приходять у важкому стані, хворі, соціально незахищені, пенсіонери, з якими доводиться спілкуватися, і реальної допомоги їм надати не можеш", - заявив депутат.

Окрім того, в обранця є нарікання на використання бюджетних коштів і підходи до формування обласного бюджету. "Ми бачимо, як формується обласний бюджет, з одного боку є побажання і звернення депутатів обласної ради, з іншого - певні політичні мотиви, на основі яких обладміністрація по-своєму, як вона це бачить, формує бюджет", - наголосив Буряк. Тобто, по суті, розписався у тому, що депутати не можуть або не хочуть здійснювати свої повноваження, тому готові підміняти цю функцію банальною роздачею грошей.

Більше того, депутат наголосив, що нібито це і передбачає реформа децентралізації. Тож брутально підмінив поняття. Оскільки реформа передбачає створення можливостей для громади заробляти кошти і відповідально їх розподіляти, а аж ніяк не стояти на паперті в очікуванні, коли депутат-"благодійник" принесе гроші на ремонт даху чи заміну вікон у школі.

Закінчив обранець свій виступ вельми неочікуваним висновком: "завдяки збільшенню обласного фонду обласні депутати зможуть стати такими собі територіальними сенаторами". Важко сказати, що розумілося під "територіальними сенаторами" і яких саме сенаторів Буряк мав на увазі - давньоримських, американських чи може членів Верховної палати російського парламенту, але ідея була щиро підтримана обласним депутатським корпусом. При цьому в обласній раді не існує зрозумілого прописаного механізму виділення коштів депутатського фонду і критеріїв оцінки ефективності їхнього використання. Що додає фонду корупціогенности.

На цьому тлі відносно доброю новиною може бути лише та, що гроші на депутатський фонд вирішили виділяти з залишків обласного бюджету на 2017 рік, який, до слова, збираються ухвалити цього тижня.

Дайте два: Як запорізькі депутати у міжвиборчий період привчають електорат до "гречки" - фото 2

Варто зазначити, що підтримуючи колегу депутати використовували ту ж саму аргументацію: люди потребують матеріальної допомоги, депутат краще знає, чого саме потребує територія. Ще один аргумент, що прямо не пролунав з трибуни, але мався на увазі у словах про "рядових депутатів" і озвучувався поза межами сесійної зали: депутатські фонди "урівнюють" в можливості "допомогти" тих самих рядових депутатів із тими, хто і без того у передвиборчий період роздає електорату "гречку".

Обурливою назвали цю тезу у ДемАльянсі - запорізький осередок, члени якого не представленні у місцевих радах, виступив із різкою критикою ухваленого депутатами рішення. Зокрема, його голова Юрій Сидоров зауважив, що це не розв’язує проблеми фактичного підкупу виборців, а лише поглиблює її, перетворюючі на "корупційні змагання".

У ДемАльянсі зазначили, що кошти так званого "депутатського фонду" офіційно призначені на виконання повноважень депутатів ради. Фактично ж, депутатський фонд став інструментом підкупу виборців за рахунок усіх платників податків. "Неприпустимо підміняти повноваження депутатів місцевих рад. Обов'язки надання соціальної допомоги громадянам чи проведення ремонтних робіт покладенні на відповідні державні установи. Депутати мають виключно у межах своїх депутатських повноважень сприяти виконанню цими установами своїх функцій", - наголосили в осередку. Його голова також додав, що 2015 року місцеві ради значно оновилися і є великою проблемою те, що нові депутати не намагаються змінити правила гри.

Тим часом збільшити депутатський фонд у чотири рази - з 500 тис. грн. на депутата до двох мільйонів - можуть вже сьогодні, 21 грудня, депутати Запорізької міської ради. Відповідний проект пропонує голова фракції "Укропу" Михайло Прасол. Аргументі знову ж ті самі - необхідність підвищення рівня соціального захисту малозабезпечених та непрацездатних громадян, виконання ремонтно-будівельних робіт, благоустрій міста, покращення матеріально-технічної бази та стану приміщень бюджетних установ соціально-культурної сфери.

Можна припустити, що проект буде розглянутий і ухвалений, принаймні представники різних фракцій міськради демонструють вражаючу солідарність у підходах до цього питання. Так, представник фракції "Солідарності" Микола Білий вважає, що збільшення фонду є необхідністю, адже "це реальна можливість депутату показати свою роботу на окрузі. Тому що усі інші варіанти стикаються із купою бюрократичних перепон". Депутат зазначив, що цьогоріч повністю вичерпав депутатський фонд, тобто, 500 тис грн. Зокрема, на заміну ламп на світлодіодні та вікон у під'їздах, утеплення теплотрас в дев’яти будинках, купівлю парт у школу, ремонт тротуару, освітлення пішохідного переходу. При цьому Микола каже: "все це, мабуть, можливо було б зробити іншим шляхом, але точно не в 2016 році і з купою бюрократичних перепон". Два мільйони гривень депутат міськради від "Солідарності" вважає оптимальною сумою депутатського фонду на 2017 рік.

"Розмір фонду може бути, яким завгодно. Головне пам'ятати, що це не твої особисті кошти, а кошти платників податків. У тебе просто є можливість ефективно їх використати, спрямувавши на розв’язання конкретної проблеми конкретної людини, наприклад, оплату лікування, чи конкретного бюджетного закладу. Бо ведення переписки з чиновниками і переконування їх у необхідності розв’язання таких проблем може потребувати надто багато часу", - зазначає депутат з фракції ВО "Батьківщина" Запорізької міської ради Володимир Москаленко. Як не важко здогадатися, Володимир також позитивно ставиться до збільшення депутатського фонду, адже цьогорічний вичерпав повністю. "Переважна більшість виплат з фонду - це надання матеріальної допомоги конкретним людям, жителям міста Запоріжжя. Наприклад, інваліду війни, у якого троє малолітніх дітей, але через затягнення бюрократичних процедур йому досі не почалися виплати за інвалідність і тяжке поранення. Надавав кошти центру реабілітації учасників АТО, який діє на базі міської лікарні №3, на ремонт і придбання необхідного обладнання, дитячому садку на придбання меблів, які кілька років відмовлявся купувати департамент освіти, школі - на придбання багатофункціонального пристрою для сканування і копіювання - так само департамент освіти не звертав уваги на потреби цієї школи", - навів приклади депутат.

Благородство цих цілей важко поставити під сумнів, більше того, величезна частина виборців, яких із року в рік привчають до такої депутатської діяльності, вважають це абсолютно правильним. Адже ліхтарі в під’їзді чи гроші на лікування - це синиця, яку вже тримаєш у руці, а ломка системи - недосяжний журавель у небі. Але замислитися на хвилиночку, якщо депутату простіше надати гроші для розв’язання точкової проблеми, ніж розробити і ухвалити системні рішення, здолати ті самі бюрократичні перепони, чи потрібен йому заможний, самодостатній виборець? Що він здатний йому запропонувати?

При цьому розірвати порочне коло з кожним збільшенням депутатських фондів буде лише складніше, адже приучені до "гречки" українські виборці, погано зрозуміють тих, хто прийде до них із порожніми руками.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme