Чим жила Україна: Дерева у вишиванках, запорізький смерч та "Кін-дза-дза" в Меджибожі

Україна настільки велика, що жителі одного регіону часто не знають, чим живуть їхні сусіди
 

Наталія Литвинова

"Фух!" - з полегшенням сказали українці, ховаючи подалі теплі речі і сподіваючись, що наступні три місяці зайвий одяг їм не знадобиться. У думках про літні відпустки, майбутнє після виборів та інші екзистенційні питання провели українці і цей тиждень. Коротко про найцікавіше – у дайджесті Depo.ua.

Київ

Статисти взялись рахувати мільйонерів. Виявилось, що в Києві живуть щонайменше 2940 осіб, які отримали дохід у розмірі в понад 1 мільйон гривень. За даними столичних фіскалів, найстаршим декларантом цьогорічної кампанії виявився 99-річний мешканець Солом’янського району, який задекларував 8 мільйонів гривень. Батьки наймолодшого декларанта, 3-річного мешканця Святошинського району, відобразили у декларації про майновий стан та доходи отримання малюком спадщини на суму 64 тисячі гривень. Воно хоч до мільйона не "дотягує", але "кіндерами", походами в парки атракцій та іншими розвагами дитина на цілий рік забезпечена.

Черговий "камінь з неба" від комунальників знову змусив киян чухати потилиці. В повітрі "запахло" черговим підвищенням тарифів на воду. У "Київводоканалі" попередили про намір підвищити тарифи на водопостачання та водовідведення на 2020 рік. Але як воно буде насправді, поживемо – побачимо.

І про фунікулер. Нещодавно стало відомо, що розробку документації для проекту реконструкції Михайлівського механічного підйому (Київського фунікулера) завершать у 2019-ому, хоча роботи мали бути виконані ще минулоріч. У КМДА ж чомусь вирішили перенести терміни цих робіт на поточний рік. Історія реконструкції фунікулера сягає корінням у минуле десятиліття. Чиновники, аби довго не "тягнути гуму", вирішили "закрити гештальт". Відомо, що під час реконструкції планують ремонт рейок, верхньої та нижньої станцій підйомника, зміцнять схили, встановлять пандуси. Старі вагони мають замінять на сучасні, з прозорим дахом та кондиціонерами. Якщо вірити вищеописаному, поїздка у фунікулері може перетворитись на щось більше ніж просто підйом знизу вгору. Може тоді і швидкість руху доведеться буде уповільнювати, аби продовжити туристам таке задоволення. Поживемо побачимо.

Донбас

Що на Донбасі добре вміють, так це підкинути купу несподіванок, від яких брови від подиву те й роблять, що лізуть вгору. Нещодавно на окупованій Донеччині встановили меморіальну дошку покійному екс-ватажку Олександру Захарченку, але трохи перестаралися, бо увічнений на стіні бойовик чогось більше нагадує радянського генсека Леоніда Брежнева. Такі от діла.

Спостерігачі ОБСЄ помітили російський гелікоптер Мі-17, який кружляв  над непідконтрольним Україні кордоном з Росією. Спочатку його помітили на ПП "Гуково", згодом – на ПП "Донецьк". Потім гелікоптер зник, але незабаром з'явився ще раз. Чи був то той самий вертоліт, чи його "побратим" – лишилось загадкою.

В Краматорську після травневих толок також не перестають дивуватись знахідкам. До прикладу, з території, що біля кінотеатру "Родіна", вивезли на звалище тридцять кілограмів використаних... шприців. Шокувало це і міського голову Андрія Панкова. Він закликав містян повідомляти про місця скупчення використаних шприців. Шприці шприцями, але проблема, звісно, набагато глибша, ніж просто прибрати відпрацьований "інструмент".

Львів

У Славську на Львівщині стався скандал, який гримнув на всю Україну.  У церкві Успіння Пресвятої Богородиці донедавна були розписи відомих художників Модеста Сосенка та Юліана Буцманюка початку ХХ століття, а серед живопису на стінах – прижиттєвий портрет митрополита Андрей Шептицького. Але настоятель храму отець Андрій наказав знищити автентичні розписи, а заразом з ними й унікальну кахляну плитку виробництва фабрики Івана Левинського, використану в оздобленні, щоб зробити все по-новому і "красиво". Мовляв, немає сенсу зберігати те, що "падає на голову". При обласній державній адміністрації створили комісію, яка обстежила хід ремонтних робіт церкви. Комісія намагалась вручити настоятелю храму та голові церковного братства припис щодо припинення будь-яких робіт, проте представники релігійної громади відмовилися його отримувати.  І поки місцеві науковці били на сполох і намагалися зупинити варварство, робітники під керівництвом пароха швидко все знищили. Тепер замість унікальних розписів – купа штукатурної крошки.  А сама церква втратила свою головну прикрасу, що робила її унікальною і неповторною.

Львів'яни тішаться через черговий рекорд. Пам’ятник наплічнику, встановлений  14 травня 2012 року як символ "вірного супутника" всіх географів, потрапив у Книгу рекордів України як найбільший у країні. За інформацією представника Книги рекордів України, ні в Україні, ні на території країн колишнього СНД, ні в Європі чи у світі таких немає. Львівський пам’ятник став єдиним і найбільшим пам’ятником наплічнику. Тож для любителів селфі час поповнити колекцію у новій локації – біля львівського наплічника.

Дніпро

У Павлограді вчителька з малювання Анна Миколаєнко, яка перебуває на дев'ятому місяці вагітності, взялась розмалювати стіни пологового будинку. У творчих пориваннях жінка вирішила себе не стримувати. З-під пензля жінки виходять дивовижні джунглі, у яких жовтоволосі жінки пестять немовлят, і лелеки. Художниця таким чином показала власні переживання і пояснила, що вагітність і материнство – це щось магічне, зрозуміле і незрозуміле одночасно.  

У День вишиванки своєю вишитою сорочкою не похизувався хіба що ледачий. Але є і такі люди, у яких вишиванок у шафі ледь не на всю вулицю. Міський голова Дніпра Борис Філатов показав і своє надбання: у його колекції  є і чорна вишиванка, і блакитна і така яку в народі називають "шита білим по білому".  Для Філатова кожна з цих сорочок має певний сакральний сенс. У його колекції є вишиванки, які дарували близькі люди – мама, сестра.  Словом, є дніпровського мера вишиванки на всі випадки життя, під будь-який настрій. 

Похизуватися Філатов встиг не лише колекцією вишитих сорочок, а і гарною формою. За досить короткий час йому вдалося скинути понад 20 кілограм зайвої ваги. В одному із останніх селфі на Facebook він, жартуючи, зазначив, що його, схудлого, вже не впізнає власний телефон.

 

Харків

У Харкові молодики провели "виховну бесіду" зі Спартаком Головачовим – одним із організаторів масових заворушень навесні 2014 року. Облили його зеленою рідиною та дали копняка. Сталось це, коли сепаратист зайшов до волонтерського центру, де допомагають бійцям, аби  перевірити "чи нема там нічого забороненого". На кадрах видно, що кілька молодих людей підійшли до Головачева після засідання райсуду у справі про теракт біля Палацу спорту. "Що там, Спартак, давно з тюрми виходив? Давно з тюрми вийшов, так?" – звернулися до нього. На питання, що той робив на засіданні суду, чоловік відповів: "Я там був, як правозахисник". Словом, що тут коментувати, краще раз відео глянути.

 

Взагалі в столиці Слобожанщини цього тижня багато згадували події п'ятирічної давнини. Зокрема і тому, що головним скандалом тижня стала війна за намет Євромайдану – невеличку тентовану конструкцію напроти будівлі Облдержадміністрацій на головній площі міста, де волонтери п'ять років збирали допомогу на АТО, тепер ООС, і взагалі не давали забути, що в країні триває війна з Москвою. Справа в тому, що меру Геннадію Кернесу цей намет став раптом муляти очі. Одразу "намалювалися" і "петиції" за демонтаж конструкції, і проблеми, які вона начебто заважає вирішити комунальникам. І все це – на тлі іншої реваншистської ініціативи, а саме "відкату" в декомунізації і поверненні проспекту Григоренка її радянської назви – сталінського маршала Жукова.

Буває і таке. Харків'янка, учасниця одного з кулінарних шоу Рузанна Щербина набила на нозі тату з мером Кернесом. Дівчина зізналась, що не розуміється у "внутрішній кухні", а Кернеса шанувала завжди. "Для всіх хорошим не будеш, але Кернес – той мер, яким пишається добра частина харків'ян! Люблю Харків! Люблю Геннадія Адольфовича", - запевнила кулінарка.

Одеса

Час іде, все змінюється. Змінюються і пріоритети у теперішніх випускників. До прикладу, в Одесі більше половини випускників відмовилися від святкування випускного вечора у ресторанах та клубах. У департаменті освіти і науки кажуть, що більшість школярів хочуть просто обмежитись урочистостями у школі. На цьому й все.

Тим часом Євген Демент з Одеської гімназії №2 показав своє дитяче "багатство". 12-річного хлопчину, який зібрав колекцію з 174 конструкторів "Лего", сконструйованих зі 127 000 дрібних деталей, навіть занесли до Національного реєстру рекордів України. Потяг до складання конструкторів Євген відчув ще в чотири роки. З того часу і почав потроху складати та колекціонувати. За словами представника Національного реєстру рекордів України Дмитра Яїцького, унікальність цього рекорду в тому, що колекцію зібрала одна дитина. І саме цей фактор буде вирішальним при складанні заявки на Гіннесса.

Та це не всі вражаючі новини Одеси. Нещодавно 101 рік відзначив практикуючий лікар Петро Петросян, який, не зважаючи на солідний вік, досі працює у  медичному центрі "Одесфарм" і є найстарішим практикуючим лікарем-дерматологом в Україні. За життя чоловік написав 25 наукових робіт, йому присвоєно звання "Заслужений лікар України". Загальний трудовий стаж Петра Петросяна складає 77 років. І при цьому він продовжує працювати. Та й виглядає пан Петро для 101 року досить непогано. Можуть люди, коли хочуть!

Буковина

Історія про п’яничку потішила на тижні буковинців. У поліції зателефонували зі лікарні і повідомили, що службовий УАЗ медиків, припаркований біля приймального відділення, хтось викрав. Далеко втекти на "швидкій" завзятий крадій не зміг, під час руху "впилявся" в електроопору. Оперативники швидко знайшли автокрадія, а результати медогляду підтвердили, що викрадач здійснив свою "операцію", будучи нетверезим.

 Запоріжжя

На початку тижня погода запоріжців не балувала. У багатьох населених пунктах області з неба лило, наче з відра, а дорогою на Бердянськ, в районі райцентру Токмак навіть помітили смерч. Сміливці його взялись фільмувати, за що їм окреме велике спасибі.

"Перепало" і Мелітополю. 12 травня за годину тут випало 35 міліметрів опадів, затопленою була проїжджа частина, тротуари. Словом, виглянули містяни з вікна, а там тобі – "міні-Венеція" і це той випадок, коли ти на балконі не тримаєш гондоли.

Працівникам Запорізької ТЕС довелось повозитись із совеням, яке вони знайшли на території підприємства. За словами прибиральників, які опікуватимуться над дзьобатим, пташеня налякане, але їсть гарно, тому переживати особливих причин немає. Біологи зазвичай не радять піднімати з трави маленьких сов, адже пташенята цього виду залишають гнізда зовсім маленькими, ще "одягнутими" у пух, але весь час за ними доглядають батьки. Утім, на ТЕС запевняють, що у совеняти, якого знайшли, ще не відкрилися очі, тож просто не могли пройти повз сірого пухнастика і не хотіли лишати його напризволяще.

А ось водонапірну вежу, що у Шевченківському районі Запоріжжя, внесли до Держреєстру пам’яток архітектури. Спочатку вежу пропонували визнати пам’яткою архітектури та історії, останнє означало б, що захищена не лише вежа, а й територія навколо неї. Однак на нараді зійшлися на тому, що для визнання вежі пам’яткою історії замало інформації. Тож фахівці підтримали визнання вежі пам’яткою архітектури.  Окрім архітектурної цінності, вежа цікава як пам’ятка науки, адже вона пов’язана із забезпеченням водопостачання міста. Наземна частина - це далеко не весь її комплекс. Під землею розташована система, за допомогою якої рухалась вода. На жаль, невідомо, чи збережена підземна частина комплексу.

Закарпаття

Щасливі закарпатці вже готують відра. Тут вже ласують ранньою черешнею, яка дозріла у мукачівському селі Завидово. Поки що купляють її банками, по 50 гривень. Але ще тиждень– і в хід можна сміливо брати відра та смакувати від душі. За прогнозами садівників, це літо принесе на додачу гарні врожаї персиків, слив та абрикос. Тож, любителям садових вітамінів буде де "відірватись" на повну.

Любителі грибів, у свою чергу, теж готують кошики. На Закарпатті вже полюють на смачнючі білі гриби. фотографують їх, виставляють у соцмережі, аби ті, хто живе далеко від грибним місцин, облизнувся та прицмокнув. За кошик лісового делікатесу туристи готові віддати біля 350 гривень. Гриби красиві, запашні, так і просяться на сковорідку.

Гриби, черешні, фестивалі – це все, від чого радіє серце у закарпатців. Але від інших краєвидів серце просто здригається і болить. Дорога до підніжжя знаменитих гір Говерла та Петрос буквально встелена побутовим сміттям, і якщо види з висоти милують та захоплюють, то картина біля підніжжя гір без перебільшення, засмучує.

Прикарпаття

Жінки, коли роблять те, що їм дійсно подобається, сповнюються особливою силою та натхненням. Бува, починають щось робити, не встигнуть озирнутись, а результати роботи вже "тягнуть" на виставку чи навіть на рекорд. Так інженер за фахом Любов Романів із Івано-Франківщини навишивала 165 рушників і встановила Національний рекорд України. При цьому всьому жінка встигає працювати інженером на державному підприємстві, а рушники вишивала, так би мовити, "без відриву від виробництва" – під час обідніх перерв. Правда, на це пішло 20 років, але встановити рекорд ніколи не пізно.

Вінниця

Нажаль, багатьом водіям доводиться вчитись паркуватись все життя. І лише певна кілька кількість "грабель", на яку їм доводиться наступати змушує їх закарбувати собі у пам'яті правила паркування золотими літерами. А поки, тих, хто ще паркується як попало, вчить паркуватись життя і небайдужі люди, які бачать поруч себе неподобство. Коли на парковці гіпермаркету одна іномарка займає одразу чотири місця для людей з інвалідністю – це вже привід аби зробити фото і запостити в мережу. Аби "красеня" знала вся Вінниця.

Тим часом вінницькі школярі пропонують відмовитись від запуску повітряних кульок, конфеті чи вогняних фонариків під час урочистих лінійок та випускних вечорів. Натомість пропонують висаджувати дерева. Прибічники цієї ідеї нагадали, що кульки і інші подібні їм "літаючі об’єкти" засмічують навколишнє середовище і є небезпечними для тварин та птахів, бо ті їх можуть ненароком з'їсти. Тож, краще відмовитись від подібного хвилинного задоволення, яке "робить настрій" лише на короткий час. Краще висадити дерево, або зробити іншу корисну справу, від якої ніхто не страждатиме.

 

Кропивницький

У Кропивницькому із тими, хто лишає сміття де попало, вирішили боротись радикальними методами. Трохи моторошними і лякаючи ми. Активісти вішають "за ноги" муляж людини. На муляжі, загорнутому в чорний поліетилен, прикріпили табличку із написом: "Він кидав сміття". Така креативна інсталяція дає зрозуміти, що того, хто засмічує довкілля рано чи пізно очікує така сама доля.

У Знам’янці завдяки золотим рукам братів Гребенюків з'явились дивовижні композиції, виготовлені з простісінького металобрухту. Схоже, що від роботи з брухтом чоловіки просто "кайфують": так з металобрухту в місті вже є лавка примирення, український тин, фотоапарат, карета для Попелюшки, телескоп і навіть капличка. Створюють це для того, аби прикрасити місто і зробити його красивим і привабливим.

Полтава

Кінець ери дешевого проїзду в Полтаві таки настав. Перевізники, які страйкували майже тиждень, після підписання меморандуму і встановлення нових тарифів таки виїхали на маршрути. Все стало на свої місця. Тільки проїзд здорожчав. У маршрутках він коштуватиме 5 гривень, а у тролейбусі становитиме 3 гривні. Але кому досі болить тема дорогого проїзду, може пройтися пішки – Полтава невелика та гарна, особливо влітку.

"Тролейбусно-маршрутково-тарифні" історії у Полтаві оголили за кілька днів головну болючу рану громадського транспорту. Він старий і вже виходить з ладу. І йдеться навіть не про драні сидіння чи про обшарпаний інтер’єр салонів. Через страйки у місті зросла навантаженість на комунальний транспорт: один тролейбус згідно паспортної документації може перевозити близько 100 пасажирів, але через страйк приватних перевізників у тролейбус пхались і до 150 пасажирів. Виручка хоч і зросла, проте разом з тим і витрати на ремонт комунального транспорту поповзли вгору. Відтак тролейбуси почали розвалюватись. Чого й варто було очікувати, бо тролейбус не гумовий, як не крути.

Тим часом не вщухає історія і про екс-мера Полтави Олександра Мамая.  У міськраді вирішили не засідати до вироку Касаційного суду щодо його "мерства". Депутати хочуть продовжити засідання лише після вироку Касаційного суду щодо поновлення екс-мера на посаді. Подейкують, що більшість депутатів хоч зараз готові проголосувати за його повторну відставку. Але як там воно буде, стане відомо згодом.

Хмельницький

Злива розійшлась і на Хмельниччині. Перепало найбільше мікрорайону Дубове. Після такого дощу під будинками багатьох мешканців утворились справжні басейни, в яких, звісно, не поплаваєш. До ліквідації наслідків стихії залучили рятувальників. Без них після таких дощів – ні на крок.

У Меджибожі є своя "Кін-дза-дза". Неймовірне треш-сюр мистецтво на своїй садибі влаштував один творчий чолов’яга. Про побачене написав у своєму Фейсбуці історик і краєзнавець Ігор Западенко. Саме йому це мистецтво і нагадало кіно "Кін-дза-дза". Для тих, хто не бачив, коротко: фільм режисера Георгія Данелії є похмурою, гротескною пародією на людське суспільство й може бути визначений, як антиутопія.  Стрічка вийшла в прокат у 1986 році і стала культовою у Радянському Союзі.

 

Тернопіль

Поки українці міряли вишиванки, флешмобили, а також одягали вишиті сорочки на пам’ятники, учні Збаража задекорували одну із вулиць вишиваними орнаментами.

Вийшло нереально стильно і яскраво. І, споглядаючи на ряд таких дерев, хочеться, аби вишиванка огортала їх стовбури щодня.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Запоріжжя