Без брому та нафталіну: Понад 3000 запоріжців відвідали історичний фест (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Фестиваль ІСТОРІЯ.UA, який вперше відбувався у Запоріжжі цими вихідними - 5 і 6 травня - відвідали понад три тисячі жителів і гостей міста

Без брому та нафталіну: Понад 3000 запор…

Про це порталу Depo.Запоріжжя повідомив директор Департаменту культури, туризму, релігій і національностей ЗОДА Владислав Мороко.

Запорізька обласна бібліотека та майданчик перед нею на два дні стали основною локацією фестивалю, який до цього відбувся лише один раз у Києві. Власне у бібліотеці організували два десятки лекцій, презентацій, круглих столів тощо, присвячених різним питанням української історії.

Об'єднувало заходи те, що вони майже не пропонували готових відповідей і запрошували до дискусії: чи має Нестор Махно посісти місце в пантеоні українських героїв, чи варто українцям соромитися якихось сторінок своєї історії, де міфи, а де правда. Червоної ниттю пройшла скрізь фест думка про те, що переосмислення історії не лише цілком нормальний процес, а й єдиний правильний, і розповідати її треба без брому та нафталіну: зайвих емоцій та штампів.

З аншлагом відбулася в рамках фестивалю лекція директора Інституту національної пам'яті Володимира В'ятровича "Український нон-фікшн. Погляд на наше минуле без брому та нафталіну", упродовж якої В'ятрович торкнувся багатьох головних спірних питань української історії. Чимало питань пролунало до заступника директора архіву СБУ Анатолія Хромова, який розповідав, як самотужки шукати в архіві відомості про родичів. З гарних новин: архів, дійсно, відкритий і отримати відповіді та документи для ознайомлення може будь-який дослідник, відправивши запит електронною поштою. З поганих: в онлайні архів СБУ з'явиться ще нескоро. І не лише через суто технічні питання, адже треба оцифрувати понад мільйон документів, але й через питання безпеки. Утім, робота в цьому напрямку йде.

Не поступалися київським гостям і запорізькі історики: Федір Турченко з лекцією "Російський сепаратизм в період Української революції на Півдні країни", Валерій Стойчев із розповіддю про Запоріжжя в роки нацистської окупації мовою документів радянських спецслужб, постійний автор Depo.Запоріжжя Юрій Щур, зокрема з лекцією про Українську революцію на території Запорізького краю.

З аншлагом у рамках фестивалю відбувся доприм'єрний показ стрічки "Таємний щоденник Симона Петлюри".

Презентували на фесті численні історичні книжки, видані останнім часом.

А яскравим обрамленням ІСТОРІЇ.UA став місцевий фестиваль "Патріотична весна" та виставка майстрів народної творчості, які відбувалися на майданчику біля бібліотеки.

Останнім гучним акордом дводенного заходу був концерт українського рок-гурту "Гайдамаки".

За словами директора Департаменту культури Владислава Морока, у перший день лише сам фестиваль відвідали до 1300 людей, у другий - близько 2000.

ІСТОРІЇ.UA в Запоріжжі матиме продовження - восени Інститут національної пам'яті, Запорізький національний університет та Департамент культури планують організувати спільний захід, присвячений проблематиці сучасної російсько-української війни. За словами Морока, досліджень на цю тему вже багато. Не прощається з Запоріжжям і гурт "Гайдамаки" - хлопці вже включили в плани участь у фестивалі "Покрова на Хортиці". А Департамент культури, у свою чергу, має задум провести в Запоріжжі фестиваль українського року.

"Ми побачили, що мешканцям області цікаві українські рок-гурти, будемо працювати в цьому напрямку", - запевнив директор Департаменту.

Нагадаємо, фестиваль ІСТОРІЯ.UA - новий захід для всієї країни. Започатковано його було Інститутом національної пам'яті лише минулого року. Перший відбувся в Києві, і трохи загубився на тлі бурхливого культурного життя столиці. Тож захід вирішили зробити мандрівним. Запоріжжя приймало його першим.

Фото: Depo.Запоріжжя, Владислав Мороко, прес-служба ЗОДА, Iryna Perepelytsyna, Український інститут національної пам'яті.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme