"Бабине літо" на Хортиці: Чи варто за пару сотень кілометрів чкурнути на вікенд на запорізький острів

Витрачати відпустку на те, аби подихати промисловим запорізьким повітрям, скоріше за все, не варто. А от вікенд на Хортиці може стати цікавим і приємним часом. Особливо зараз, коли на острові панує "бабине літо". Мальовничіший він хіба що навесні

Валерія Константинова
Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
"Бабине літо" на Хортиці: Чи варто за па…
На Хортиці / Петро Олійник

Острів, оповитий легендами, з мальовничою природою, культурною спадщиною, що йде у глибини тисячоріч, гранітами – ровесниками планети, з неймовірною енергетикою – усе це Хортиця. Вона визначена одним із туристичних магнітів України, а обласна влада заходилася зробити її островом вихідного дня для жителів населених пунктів, розташованих у радіусі 250 кілометрів від Запоріжжя. Прямо зараз на острові відбувається реконструкція (яка здається не надто вдалою), покликана підвищити його туристичний потенціал.

На берегах Хортиці чимало мальвничих затишних куточків

На берегах Хортиці чимало мальвничих затишних куточків. Фото: Петро Олійник

Не чекаючи закінчення реконструкції, Depo.Запоріжжя розповідає, чи варто чкурнути на острів за пару-трійку сотень кілометрів, що чекає на ньому туристів та в яку "копієчку" влетить такий вікенд.

Як дістатися Хортиці 

Не дарма найчастіші гості Хортиці – жителі Дніпра та Дніпропетровської області. Звідти можна швидко дістатися Запоріжжя залізницею, автобусом, власною автівкою, витративши на дорогу близько двох годин та близько двох сотень гривень в обидва боки.

Без особливих проблем дістаються Хортиці і жителі міст Запорізької області: Мелітополя, Бердянська, Енергодара.

Більш-менш зручне сполучення є з Херсонщиною. Наприклад, залізницею (130 грн – плацкарт, 280 грн – купе) можна виїхати з Херсона уночі та вранці уже потрапити на заповідний острів. Можна також доїхати автобусами і власним автомобілем. Найкоротший шлях – близько 300 кілометрів, десь п’ять годин у дорозі.

Із Харківщиною залізничне сполучення зручніше влітку. Зараз доїхати можна, але потяг прибуває до Запоріжжя ввечері або глибокої ночі (плацкарт – 160 грн, купе – 380 грн). Подорожуючи з Харкова автобусом чи власною автівкою доведеться також здолати близько 300 кілометрів. 

  Як дістатися Хортиці

Не складно дістатися Хортиці з Маріуполя (130 грн – плацкарт, 220 грн –купе), 5-7 годин в дорозі, до Запоріжжя потяг прибуде ввечері. Автобусом чи автівкою їхати дві-три години – відстань понад 200 кілометрів.

Міста Полтавщини, наприклад Кременчук, розташовані від Хортиці на відстані близько 300 кілометрів – в середньому чотири години в дорозі. А от зручне залізничне сполучення Запоріжжя з Кременчуком та Полтавою є лише влітку. Автобус обійдеться від 250 грн в один бік.

Таким чином, подорож до Хортиці та звідти на вікенд для жителів сусідніх регіонів вартуватиме мінімум від 200 грн до 500 грн.

Дістатися Хортиці, прибувши до Запоріжжя, не складно: громадським транспортом чи такси або частково громадським транспортом, а потім пішки пройти мостом Преображенського чи Арковим.

Міст Преображенського

Міст Преображенського. Фото: Петро Олійник

Існують також різні тури на Хортицю. Вони включають виїзд з міста, прибуття на острів, прогулянки, екскурсії та повернення додому. Вони здебільшого одноденні, ночівлі в Запоріжжі не передбачають. Наприклад, з Дніпра такий одноденний тур коштує 440 грн. Із Херсона організують дводенний тур, з відвідуванням не лише Запоріжжя з Хортицею, але і з екскурсією містом Дніпро. Його вартість 2900 грн, сюди входить проживання, частково харчування, екскурсійні квитки тощо.

Чи можна оселитися прямо на Хортиці

Ті, хто прихали на Хортицю не на один день, можуть оселитися в Запоріжжі. Заповідний острів, по суті, розташований посеред міста, ніщо не завадить, прокинувшись, поїхати туди.

Наприклад, навпроти Хортиці (з видом на острів) на території заповідного урочища Сагайдачне є хостел на воді під красномовною назвою "Ковчег". Поруч із ним на березі розташований наметовий кемпінг, де можна оселитися в наметі наодинці з природою. Вартість одного місця для намету 150 грн з людини.

Кемпінг в урочищі Сагайдачного

Кемпінг в урочищі Сагайдачного

Утім, є  місця для поселення і прямо на Хортиці. Це – два пристойні готелі, спа-готель, десяток цілорічних санаторіїв-профілакторіїв. Усі – на берегах Дніпра, з панорамним видом і повним набором стандартних готельних вигод.

Одномісний номер у готелі на Хортиці можна зняти за 300 грн, таку ціну встановили, оскільки у номері немає гарячої води, двомісний – 400 грн, двомісний люкс – за 1000 грн, але там можна розмістити чотири людини.

Можливий і відпочинок геть "дикуном", але варто знати, що на острові діє спеціальний заповідний режим, який забороняє розпалювати багаття і встановлювати намети. Не порушуючи його, зупинитися на ніч на Хортиці можна лише на території так званого туристичного пляжу на західній частині острова. Піщаний пляж завдовжки майже кілометр з усіх боків обмежений високими гранітними скелями.

Намети на Туристичному пляжі

Намети на Туристичному пляжі. Фото: портал "Акцент"

У той же час збирання дров на острові також заборонено, тому деревину чи вугілля привезти з собою.

Де на Хортиці поїсти

Для вилазки на один день можна взяти їжу з собою або приготувати її на мангалі, біля того самого туристичного пляжу.

Біля комплексу "Запорозька Січ" працюють кіоски, де можна купити якусь перекуску, напої, каву, чай.

Крім цього, на самому острові є кілька ресторанів з української кухнею, зокрема, козацькими стравами. Порція вареників обійдеться десь у 90 грн, борщ з пампушками та сметаною – 80 грн, куліш – 130 грн, порція голубців з м’ясом і сметаною – 115 грн, пиріжки за картоплею, м’ясом, капустою або печінкою – 35-40 грн.

Чим можна зайнятися на Хортиці

Уся територія Національного заповідника "Хортиця", включаючи історико-меморіальний комплекс "Скіфський Стан", поселення "Протовче", святилища й інші визначні пам'ятки, безкоштовна для відвідування. Платним є лише вхід до історичного комплексу "Запорізька Січ", кінних вистав на території острова Хортиця та ще деяких об'єктів на кшталт музею українського побуту чи музею судноплавства.

Музей українського побуту

Музей українського побуту. Фото: кінний театр "Запорозькі козаки"

Взагалі острів Хортиця розділений на три частини – Північну, Центральну та Південну. Схеми заповідника розміщено на вході до острова з усіх боків.

Північна частина острова Хортиця – найпопулярніша серед туристів. Саме тут зосереджено найбільше туристичних об'єктів – комплекс "Запорізька Січ", Музей історії запорізького козацтва (сьомий рік зачинений), майданчик "Козацьке коло", Тарасова стежина, Курган Єднання з найвищим в регіоні флагштоком. Ця територія нині частково перетворена на будівельний майданчик, але побродити тут можна. Зокрема, зробити круті світлини на Кургані.  

У звичайному режимі працює комплекс "Запорізька Січ", який розташований трохи далі від будівництва. Звичайний вхідний квиток туди коштує 60 грн, пільговий 30 грн.

Діюча козацька церква на Хортиці

Діюча козацька церква на Хортиці. Фото: Петро Олійник

Північна Хортиця найбільш піднесена над Дніпром частина острова, де розташовані найвищі скелі, що сягають декількох десятків метрів заввишки. Ще на цій частині Хортиці багато дерев як хвойних, так і листяних, прокладено найбільше автомобільних доріг, є зупинки громадського транспорту, автомобільні парковки, лісові стежини. Які підійдуть для велосипедних і піших прогулянок.

Центральна частина острова Хортиця – це більш степова місцевість. Тут проходить всього одна автодорога, тоді як всі інші шляхи призначені для піших і велопрогулянок. І тим не менше, завдяки своєму розташуванню між головною автомагістраллю і плавневою частиною острова, сюди досить легко потрапити на громадському транспорті – саме тут розміщено безліч зупинок.

Центральна частина займає найвищу точку Хортиці, звідки відкривається дивовижний вид на Запоріжжя та річку Дніпро. Саме тут розміщується  п'ята курганна група, на території якої деякий час назад був заснований справжній музей під відкритим небом – історико-культурний комплекс "Скіфський Стан".

Скіфський Стан

Скіфський Стан. Фото: Петро Олійник

Також на самому початку південній Хортиці, трохи далі від "Скіфського стану", проходять виступи досить відомого в Запоріжжі кінного театру "Запорізькі козаки". Вартість квитків для дорослих – 100 грн, для школярів – 80 грн. З розкладом виступів краще ознайомитися заздалегідь. Крім того, саме на території театру відкрився Музей українського побуту. Його можна відвідати у будь-який день з 10:00 до 17:00, вхід для дорослих – 30 грн, для дітей до 14 років – 20 грн.

Загалом Хортиця – це унікальний біокомплекс, на якому зосереджені практично всі види ландшафтів півдня України. Мальовничі скелі берегової лінії, мішані та соснові ліси, поля, луки, степи, озера, плавні. На острові більше тисячі видів рослин, деякі з них зустрічаються лише на цій території.

 Хортиця – це унікальний біокомплекс

На Хортиці. Фото: Петро Олійник 

Багато людей вважають Хортицю місцем сили. Можливо, так воно в є.

У будь-якому випадку, вікенд на Хортиці дозволить набратися сил, побродити донесхочу, побачити щось новеньке і цікавеньке та наробити купу світлин.

Бюджет у тисячу гривень на одну людину із дорогою є цілком реалістичним і Хортиця варта цих грошей. Особливо зараз, адже "бабине літо" дуже пасує заповідному острову, а вода в Дніпрі досі тепліша за 20 градусів.

Бабине літо дуже пасує заповідному острову

Бабине літо дуже пасує заповідному острову

Бабине літо дуже пасує заповідному острову

На Хортиці. Фото: Петро Олійник 

Читайте також

Путівник музеями Запоріжжя: Де почути старі вулиці, побачити неймовірних ляльок, вилікуватися дзвоном

Від Дурної скелі до Домахи: Де в Запоріжжі краще орендувати байдарку чи САП

Центр міста та заповідна Хортиця: Де у Запоріжжі орендувати велосипед

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme