ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

"Регіонали" та СБУшник: Хто буде керувати на Запоріжжі

Губернатор Самардак віддав прифронтові райони регіону колишнім прихильникам Януковича та 26-річному волонтеру
Depo.
29 травня 2015 16:00
ФОТО: depo.ua
"Регіонали" та СБУшник: Хто буде керувати на Запоріжжі
"Регіонали" та СБУшник: Хто буде керувати на Запоріжжі

Президент України призначив керівників п'яти районів Запорізької області. Зокрема, голів отримали прикордонні Гуляйпільський, Розівський та Акимівський райони. Окрім того, тепер з очільниками Запорізький та Василівський райони.

Слід зазначити, що на цих територіях керівників не було більш ніж півроку - всіх звільнили ще за часів губернатора Баранова.

Про новоспечених запорізьких чиновників наразі відомо не багато. Офіційний сайт Запорізької ОДА не поспішає оприлюднювати їхні біографії, в місцевій політ-еліті знають не всі прізвища. Навіть Гугл, і той розгубився, коли в нього спиталися про теперішніх "солдатів президента".

Та попри це портал Запоріжжя.depo.ua спробував дізнатися, хто ж відтепер буде вершити долі багатостраждальних районів Запорожчини.

То ж, почнемо з Розівського району.

Ще за часів Януковича цю територію очолював "регіонал" (тоді всі ними були) Володимир Попов. Поговорюють, що за часів Майдану він, заручившись підтримкою місцевого фермера, активно відправляв до Києва "тітушок" та всіляко допомагав Антимайдану.

Після Революції Гідності Попова звільнили з посади (проте, зараз він працює першим заступником голови Районної ради). Протягом кількох місяців його обов'язки виконував перший заступник голови РГА Філіпович.

В той же час, пан Попов не полишив владні амбіції і вирішив вдруге очолити районну адміністрацію. Як повідомили порталу Запоріжжя.depo.ua в Запорізькій обласній державній адміністрації, Розівська районна рада направила на ім'я президента листа, яким просила призначити Попова на посаду.

Однак, вибір президента Порошенка зупинився на іншій людині - нещодавно гарант призначив на цю посаду такого собі Юрія Полянського. Хто ця людина, в районі поки що не знають. Єдине, що відомо про нового керівника, що він - колишній працівник СБУ.

"Регіонали" та СБУшник: Хто буде керувати на Запоріжжі - фото 1

"Це рішення - зважене і логічне. Розівський район знаходиться в кількох десятках кілометрів від Маріуполя. Це прифронтовий район, який вимагає щохвилинної уваги. Більш того, в районі проживає близько 8 тисяч людей. І в той же час, там зараз знаходиться 6 тисяч військових. Ситуація може виникнути будь яка, тому там треба людина, яка зможе миттєво зорієнтуватися і взяти все під контроль", - кажуть в Запорізькій ОДА.

Василівський район теж очолив колишній силовик. Однак, якщо в Розівці про СБУшника Полянського в жодне вухо не чули, то в Василівці про Владислава Садовничого, якому Порошенко довірив керувати районом, можуть розказувати довго і багато.

Офіційно відомо, лиш те, що новий керманич району - депутат сільської ради. Свого часу до місцевого парламенту обирався від Партії регіонів.

Наразі працює керівником Василівського районного управління реєстраційної служби, до цього займав керівні посади в податковій та працював в міліції.

Як розказав порталу Запоріжжя.depo.ua місцевий правозахисник, активний учасник Революції Гідності Анатолій Шевченко, громада Василівки сприйняла звістку про призначення Садовничого вкрай негативно.

"Регіонали" та СБУшник: Хто буде керувати на Запоріжжі - фото 2

"Нам взагалі незрозуміло, як можна призначати на цю посаду вчорашнього "регіонала" та ще й з такою репутацією. Я особисто звертався до губернатора Самардака, писав листи президентові, де виклав всі відомі мені факти про цю людину. Проте, результату ніякого це не дало", - каже Шевченко.

Проте, за словами Шевченка, по району ходять чутки, що призначення Садовничого можна пояснити наявністю в нього дуже впливових друзів. "Сам Садовничий родом з Малої Білозерки. Звідти ж родом і керівник УСБУ в Запорізькій області Олександр Шмітько. Вони - начебто далекі родичі і, кажуть, що призначення Садовничого лобіював сам Шмітько", - запевняє правозахисник.

Також про нового чиновника відомо й те, що в нього є невеличкий бізнес: кафе "Павутинка" в селі Мала Білозерка та буцімто кілька пунктів прийому металобрухту.

Скандальним та багатостраждальним Запорізьким районом, який межує з обласним центром, Президент України доручив керувати 35-річному комунальнику з юридичною освітою Віктору Щербині.

З офіційних джерел відомо, що новий керманич району працював в правоохоронних органах, директором в компанії "Об'єднана, житлово-комунальная, побутова і ритуальна служба", а також був першим заступником голови Вільнянської РДА. До речі, у Вільнянську пан Щербина працював під керівництвом відомого запорізького "регіонала" Володимира Черленюха, з яким свого часу пов'язували гучні скандали на Балці Середній.

Минулорічної передвиборчої кампанії пан Щербина балотувався в народні депутати від Радикальної партії Олега Ляшка. Проте, ця кампанія була для нього не дуже вдалою: у передвиборчій гонці Віктор Щербина зайняв лише 7 місце з 10 можливих, набравши при цьому лише 1 795 голосів (або ж 2,56%).

Мабуть, такий результат позначився на політичних вподобаннях Щербини, бо хоч він і висувався від партії Ляшка, до її лав офіційно так і не вступив.

"Регіонали" та СБУшник: Хто буде керувати на Запоріжжі - фото 3

"Не треба асоціювати цю людину з нашою політичною силою. Він ніколи не був і не є членом Радикальної партії Олега Ляшка, то ж і коментувати його призначення ми не будемо", - розказали порталу Запоріжжя.depo.ua в політсилі.

А от новопризначеного голову Гуляйпільського району Анатолія Клешню його земляки чітко асоціюють з народним депутатом України Вадимом Кривохатьком, який на своєму рівні лобіював його призначення.

Відомо, що кілька років тому Клешня, виходець з партії "Наша Україна", працював заступником голови райдержадміністрації (з 2005 по 2010). На посаді займався питаннями ЖКГ, промисловості та будівництва. "Громада цілком задоволена цим призначенням. Ми впевнені, що людина на своєму місці. Так, можливо він не достатньо жорсткий та категоричний, як цього вимагає дана посада, проте він дуже порядний", - розказали порталу Запоріжжя.depo.ua місцеві активісти.

Окрім того, люди запевняють: призначення Клешні на керівну посаду - досягнення саме громади. Мовляв, вони неодноразово зверталися і до губернатора, і до Кабміну, і до нардепів з проханням призначити саме його.

"Колишній нардеп Олександр Дудка намагався "просунути" свою людину - "регіонала" Науменка. Кажуть, що Дудка особисто до Києва їздив. Проте нам вдалося не допустити цього", - запевняють люди.

Громада ж Акімовського району поки що ніяк не відреагувала на призначення головою територія вихідця з Мелітополя Олександра Правосуда. Зазначимо, що Правосуд вже ввійшов в історію Запорізького краю, як наймолодший керівник району - в березні йому виповнилось 26 років (до нього наймолодшим головою РДА був Валерій Черкаска, який свого часу очолив Васілівський район у 28 років).

Про Правосуда відомо, що він за фахом, як і багато його колег, юрист. В Мелітополі його знають, як відомого правозахисника та волонтера. Лишається сподіватися, що молодому керівнику вистачить досвіду та сили керувати досить проблемним Акимівським районом. Тим паче, напередодні курортного сезону (нагадаємо, що до цієї території належить Кирилівка, куди щороку приїздять тисячі туристів).

"Регіонали" та СБУшник: Хто буде керувати на Запоріжжі - фото 4

До речі, Правосуд - не єдиний молодий керівник району. Так, нещодавно Президент призначив головою Чернігівської РГА мешканця Бердянська Віктора Дудкалова. На даний момент йому - 27 років. Згідно офіційної біографії, новоспечений чиновник - теж юрист - встиг попрацювати слідчим Бердянської міліції та викладачем в медичному коледжі.

Не менш дивним є призначення і керівника Кам`янко-Дніпровського району. Валерій Свєшніков, який зайняв цю посаду, хоч і не такий молодий, як його колеги, проте в Запоріжжі дуже відомий (до речі, за фахом теж юрист). Свого часу він був депутатом Запорізької обласної ради від Партії регіонів. Очолював депутатську комісію з питань законності, регламенту та депутатської етики. При цьому вважався неофіційним головним юристом обласного штабу ПР. Тепер же, з новою владою активно керує районом і будує нову Україну.

В Запорізькій обласній державній адміністрації такі дивні кадрові призначення пояснюють дуже чесно і просто: кадровий голод.

"Ми розуміємо, що в новій команді є люди, які свого часу були в Партії регіонів. Проте, за часів режиму Януковича обійняти якусь посаду, не будучи членом ПР, було майже не можливо. Всі авторитетні люди - чи то державні службовці, чи лікар, чи директор школи буквально "заганялись" до ПР", - нагадують у "сірому домі".

"Проте, ми моніторимо ситуацію і дивимось, чи то були ідейні "регіонали", чи люди, яких змушували отримувати партквитки. З ідейними нам не по дорозі", - також додають в ЗОДА і наголошують: губернатор Самардак дав кожному з новопризначених голів районів термін: 2 місяці. Якщо за цей час чиновники не покажуть результат на територіях, їх буде звільнено.

"Регіонали" та СБУшник: Хто буде керувати на Запоріжжі - фото 5

В той же час, місцеві політичні експерти запевняють портал Запоріжжя.depo.ua, що в ЗОДА все брешуть. Мовляв, місцеві чиновники не приймають жодних рішень. Політики впевнені: кандидатури на посади голів затверджували не в Запоріжжі, а в ... Дніпропетровську, яким керує колишній губернатор Запорожчини Валентин Резніченко.

"Сьогодні всі важливі рішення, в тому числі і кадрові, приймаються не в Запоріжжі, а в сусідньому Дніпропетровську. Фактично регіоном продовжує керувати Резніченко, а Самардак - лише виконавець. Тому ставити питання стосовно призначень треба саме Резніченку", - запевняють експерти.