Звернення до поліції, таємні цифри, відмови голосувати: Як у Запорізькій облраді не обрали голову

Перша сесія Запорізької обласної ради, зі скликанням якої й без того зволікали непристойно довго, завершилася, по суті, пшиком
 

Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Звернення до поліції, таємні цифри, відм…

Перша сесія Запорізької обласної ради восьмого скликання була призначена обласною виборчою комісією на 11 грудня. Напередодні до правоохоронних органів та Центральної виборчої комісії були подані заяви через затягування облвиборчком процесу її скликання. Імовірно, причини такого зволікання полягали в торгах й перемовинах щодо майбутніх конфігурацій та призначень.

І, як стало очевидно на самій сесії, ці перемовини та торги станом на 11 грудня завершені не були. Навіть якщо хтось вважав, що домовитися вдалося.        

Починали депутати бадьоро. Після відкриття пленарного засідання головою виборчкому обрали тимчасову президію з представників п’ятьох політсил з найбільшою кількістю мандатів, зокрема, головуючим – депутата від "ОПЗЖ" Олексія Холода, запропонували чотирьох кандидатів у голови облради та обрали лічильну комісію, яка і мала зайнятися підготовкою та проведенням таємного голосування. Невеличка технічно-організаційна перерва – і стало зрозуміло, що з обранням голови депутати дуже сильно загальмують.

Згідно з пропозиціями, кандидатів на посаду голови до технічної перерви було четверо. Від "Слуги народу" – чинний голова Запорізької ОДА Віталій Боговін, від "Опозиційної платформи – За життя" – керівник секретаріату  регіональної організації партії, колишній голова облради Павло Матвієнко, від "Європейської солідарності"  – завідуючий жіночою консультацією Бердянського територіального медичного об’єднання Євген Георгієв та від Партії Володимира Буряка "Єднання" – генеральний директор ТОВ "Будсервіс" Геннадій Шевченко.  

Після перерви двоє "відпали". У фракції "ЄС" заявили про те, що окремі політичні сили готуються порушити таємність голосування (згодом механізм цього імовірного порушення ретельно роз’яснили представники "Опозиційної платформи – За життя"), відкликали свого кандидата та відмовилися обирати голову. Слідом про це ж заявили в "ОПЗЖ". Такий ось неприродний політичний унісон, про можливість якого, утім, пліткували.

Ігор Артюшенко

Послідувала серія усних звернень депутатів до правоохоронних органів із приводу можливих фальсифікацій виборів голови облради. Принагідно пролунало звернення до поліції через використання окремими депутатами від "ОПЗЖ" й "Опозиційного блоку" російської мови. Спалахнув навіть невеличкий мовний скандал, під час якого екснардеп, а тепер депутат обласної ради від "Опоблоку" Євген Балицький дуже чітко відартикулював: "Глохні, гніда", схоже, у бік екс-нардепа, а тепер депутата обласної ради від "ЄС" Ігоря Артюшенка.

Євген Балицький

Утім, мовна суперечка дуже швидко вщухла на тлі по-справжньому глобального питання: яким має бути бюлетень для виборів голови обласної ради. В принципі цьому питанню і були присвячені приблизно вісім годин із майже дванадцяти, що тривала сесія.

Депутати від "Опозиційної платформи" наполягали, що мають інформацію про підготовку до фальсифікацій. Механізм, начебто, полягає в тому, що частиною лічильною комісії будуть заготовлені додаткові бюлетені для вкидання, на яких розпишуться голова комісії – депутатка Маргарита Трипольська від "Слуги народу" та секретар. Окрім того, казали, що деякім депутатам замість "галочок" і "хрестиків" наказано голосувати "номерами", за якими потім їх можна буде ідентифікувати.

Для запобігання вкиданням пропонувалося, аби кожний бюлетень за згодою підписали представники кількох фракцій.

Голова лічильної комісію, у свою чергу, заявляла, що сумнівається, що такі бюлетені правомочні і висловлювала побоювання, що через запропоновану організацію таємного голосування її затягають по судах. Аби лічильна комісія все ж таки визначалися з формою бюлетенів, була оголошена чергова технічна перерва. Утім, по її закінченню з’ясувалося, що у комісії все ще тривають консультації.

Більше перерв не оголошували, хоча в сесійній залі нічого не відбувалося, хіба що депутати потроху позбавлялися захисних масок, попри попередження, що сесія триватиме з суровим дотриманням карантинних вимог. Утім, розходитися не поспішали. Можливо, сподівалися за лаштунками сесійної зали, домовитися про що не встигли. Однак, марно.

Нарешті о пів на одинадцяту вечора лічильна комісія оголосила, що визначилася з порядком обрання голови облради і формою бюлетеня для таємного голосування. Для запобігання вкиданням, окрім голови лічильної комісії та секретаря, на усіх бюлетенях мали поставити підписи ще троє членів комісії.

лічильна комісія

До бюлетеня були внесені дві кандидатури: від "Слуги народу" – чинний голова Запорізької ОДА Віталій Боговін, від Партії Володимира Буряка "Єднання" – генеральний директор ТОВ "Будсервіс" Геннадій Шевченко.

Місцем проведення таємного голосування визначили фойє біля сесійної зали. На голосування відвели годину. Про його початок оголосили після 23:00. Аби бути обраним головою, кандидат мав би отримати більше половини голосів від складу ради, тобто 43 голоси.

Близько першої ночі головуючий повідомив, що лічильна комісія готова щось доповісти. Натомість ще до цього з’явилася інформація, що депутати таки голосували "за номерами" – їх проставляли навпроти прізвища Віталія Боговіна.

таємні номери

За інформацією з "кімнати" для голосування, у ньому взяли участь лише 43 депутати. Технічно, аби хтось з кандидатів переміг за нього мали бути віддані усі ці голоси. Утім, на оприлюднених фото щонайменше одна "галочка" стоїть навпроти прізвища "Шевченко".

Депутат від "ЄС" Ігор Артюшенко повідомив у Facebook, що голосів за кандидата на голову від "Слуги народу" було лише 40. Також депутат заявив, що, начебто, коли стало зрозуміло, що Боговіну не вистачає голосів, "то спробували просто вкрасти бюлетені – винести їх з зали обласної ради. Але і це їм не вдалося, бо були фізично повернуті".

допис Ігоря Артюшенка

Так чи інакше, офіційної інформації щодо кількості депутатів, які брали участь у голосуванні та його результатів немає. Коли на трибуну піднялася голова лічильної комісії з заявою, головуючий не дав їй договорити, вимкнув мікрофон та оголосив, що технічна перерва, яка була оголошена для таємного голосування, триватиме до 14:00 вівторка.

Варто також зазначити, що в сесійній залі на цей час, за результатами електронної реєстрації, не було кворуму.

Попри це, за ініціативи "ОПЗЖ" частина депутатів залишилася в залі "перераховувати бюлетені", аби віддати їх на зберігання до апарату облради. Хоча його співробітники попередили, що це геть не відповідає регламенту.

Таким чином, перша частина першої сесії обласної ради закінчилася скандалом та ганьбою, яких, за словами деяких депутатів, ці стіни ще не бачили. І наочно продемонструвала те, про що раніше писало Depo.Запоріжжя: що з таким строкатим складом тут буде важко налагодити ефективну роботу. Хоча конфігурації можливих союзів вже вимальовуються.  

Читайте також

Екснардепи, ректори, прокурори, підприємці і безробітні: Кого на Запоріжжі обрали у нову обласну раду

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme