Два береги – дві церкви: У чию ополонку стрибатимуть запоріжці

У Запорізькій області на Водохреще офіційно відкриють 38 йорданей, з них близько 15 – Православної Української церкві

Два береги – дві церкви: У чию ополонку…

Дніпро в Запоріжжі доволі символічно "поділений" між київською та московською церквами: перша на Водохреще освячує воду на правому березі, друга – на лівому. Насправді, "ділили" річку не заради символів, а за впливом. Потужній московській церкві дістався центровий Центральний (раніше Жданівський) пляж, київській – менш популярний та більш віддалений від центру Правобережний. До минулого року саме Центральний пляж і був головним обрядовим майданчиком Водохреща: сюди йшло більше народу, тут пірнали місцеві чиновники – аж до самої "верхівки".

Ситуація помітного змінилася минулого року на тлі запорізького навколоцерковного скандалу, що спалахнув, коли московський священик відмовився відспівувати загиблого малюка, хрещеного київською церквою. Це сталося за два тижні до Водохреща. Людей, що прийшли торік пірнати в ополонку на Центральному пляжі, начебто не сильно поменшало у порівняні з попередніми роками, але в очі кинулася відсутність можновладців. Зокрема не було очільника області Костянтина Бриля, який до того не гребував московською йорданню. На Правий берег чиновники, щоправда, тоді не ринулися, але запоріжців на правобережному пляжі було більше, ніж раніше.

Можна пророкувати, що поява Православної церкви України привабить на Правий беріг запорізьких можновладців. Водохресний обряд тут розпочнеться о 13:00. Щодо пересічних запоріжців, то деякі з них зовсім не збираються обирати між двох "офіційних ополонок". Принаймні, про це вони розповіли Depo.Запоріжжя.

Олександр Азманов, IT-спеціаліст:

"Буду купатись в одному з пляжних комплексів на набережній. Там вирубатимуть ополонку, даватимуть гарячий чай, рушники. До цього я купався на дачі, у Дніпрі, один раз їздив на Панське озеро (природна пам'ятка під Запоріжжям, - Ред.), один раз купався на Центральному пляжі. Пірнаю, аби змити свої гріхи."

Констянтин Головчук, студент:

"Другий рік купаюся на Центральному пляжі. Знаю, що там обряд організовує Московський патріархат, але для мене це не має значення: я пірнаю не з релігійних мотивів, а просто, щоб довести собі, що я можу, адже не всі наважаться залізти у воду по такій погоді."

Маргарита Герговська, мешканка Запоріжжя:

"Раніше я пірнала на Центральному пляжі, але минулого року поїхала на "Хвилю" (рекреаційна зона з пляжем на околицях Запоріжжя, - Ред.). У цьому році ще остаточно не вирішила, розглядала варіант одного з пляжних комплексів, де окрім купання організовують чай, мангали та розваги, думала і про якийсь із міських пляжів. Я вважаю, що головне – це віра та людина, яка підтримає і дасть рушник, а де саме – не так і важливо."

Євген Морозов, член Федерації каное Запорізької області:

"У цьому році буду пірнати вже четвертий раз. Місця загальних купань не подобаються, тож ми, разом із колективом, проводимо Водохреще на нашому особистому місці."

Максим Дацко, активіст:

"Раніше жив у Маріуполі, тому щороку пірнав у море. Тепер переїхав до Запоріжжя і планую провести Водохреще на Правобережному пляжі, оскільки там захід організовує Православна церква України. Але я роблю це не стільки з релігійних вподобань, скільки для себе. Мені подобається сам процес."

Євген Кругліков, юрист:

"Ми з друзями підемо до сауни, вона розташована на березі Дніпра, у районі "Дубового гаю" (популярний у Запоріжжі парк відпочинку, - Ред.). Вважаю, що це класичний та безпечний для здоров'я варіант: ми замінимо традиційне обливання водою в сауні на пірнання у Дніпро. Це закриє мій власний гештальт – купатися на Водохреще буде вперше."

Олена Петрикей, працівниця Національного заповідника "Хортиця":

"Буду купатись на Хортиці, неподалік історико-культурного комплексу "Запорізька Січ". Там все організовуватимуть козаки."

Дмитро Яценко, адвокат:

"Точно не визначився ще, але в минулі роки купався на Центральному пляжі. Колись також пірнав навпроти нього з боку Хортиці – на пляжі бази відпочинку."

Пірнання в освячену воду – йордань – яскравий, але не єдиний водохресний обряд. Саме цього дня українці освячують воду та несуть її додому. Вважається, вона має цілющі властивості та зберігається цілий рік. За запорізькою традицією, воду 19 січня святитимуть не лише по храмах, але й просто неба. Зокрема, у центрі міста – на площі Фестивальній. Освячення води розпочнеться тут о 6:00, обряд проводитимуть священики Православної Української церкві. Зранку святитимуть воду й на Хортиці – на території історико-культурного комплексу "Запорізька Січ". Це також канонічна територія Православної Української церкві. У головному запорізькому храмі ПЦУ - Кафедральному соборі Святої Тройці на вулиці Святоволодимирівській, 101-а (мікрорайон "Космос") о 8:30 розпочнеться святкова літургія.

Щодо водохресний пірнань, жителі Запорізької області занурюватимуться не лише в Дніпро. Як повідомили в ДСНС в регіоні відкриють аж 38 офіційний водохресних ополонок: окрім Дніпра, на малих річках, ставках, Каховському водосховищі, Азовському морі. Аби обряд пройшов там без пригод для життя та здоров'я. рятувальники надали кілька порад.

1. Не варто купатися у невідомих локаціях, краще надавати перевагу спеціально облаштованим місцям, де присутні рятувальники та є пункти медичної допомоги.

2. Занурюватися поступово і без поспіху. В ідеалі - готуватись до водохресних пірнань заздалегідь: загартовуватися, не йти у крижану воду різко. При наявності захворювань, проконсультуватися напередодні з лікарем.

3. Не вживати алкоголь ні до, ні після пірнання. Він не зігріває, всупереч популярному міфу, навпаки сприяє переохолодженню і збільшує ризик раптового загострення серцево-судинних захворювань. Кращий вибір напоїв на Водохреще - чай, кава, гарячий бульйон.

4. Під час занурення у воду треба уникати різких рухів. Заходити повільно, поступово.

5. Пірнати рекомендується таким чином: стоячи по пояс у воді, розвернутися обличчям до берега і декілька разів присісти.

6. На берег також виходите повільно.

7. Одягатися у теплий одяг, який не обтягує тіло.

Читайте також:

Дослідження Depo: Чим відрізняється занурення в Йордан від моржування;

Запорізький Йордан: Чому місцеві "віпи" купалися подалі від священиків.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme