Швидко, дешево, сумнівно: Чому Зе-праймеріз у Запоріжжі нагадують євроремонт

Запоріжжя стало майданчиком, де політсила "Слуга народу " вирішила обкатати систему праймеріз
 

Швидко, дешево, сумнівно: Чому Зе-прайме…

Політсила "Слуга народу" оголосила про бажання провести праймеріз у Запорізькій області 31 серпня. Цим був повторений столичний тренд, де таким чином обирали майбутнього кандидата в мери. На Запоріжжі обирають тих, хто балотуватиметься від політсили до міської ради Запоріжжя, обласної ради та на посади голів громад регіону.

Одразу варто зазначити, що кандидати на одну з ключових посад,  міського голови Запоріжжя, цю процедуру у "Слуги народу" не проходитимуть. Оскільки кандидатуру на цей пост представив президент України Володимир Зеленський ще до оголошення праймеріз. Зокрема й через це президентові закидали незаконну передвиборчу агітацію.  

Партійні передвибори вирішили провести у небувало короткі терміни – за 10 днів. Уже 9 вересня голосування закриють, а 10 вересня оголосять результати. 

Що таке праймеріз і хто його проводить 

Історично в США праймеріз створили як механізм, що дозволяє обмежити вплив вагомих партійців на вибір кандидатів, які балотуватимуться на виборах. США чи не єдина країна, де праймеріз є органічною складовою політичної системи. При цьому сама процедура праймеріз може мати дуже сильні відмінності від штату до штату. Це стосується того, хто може голосувати, хто може висуватися, кого вважати переможцем і які можливості він отримує за результатами голосування. 

У країнах Європи, крім Великої Британії, праймеріз не є системним явищем і не регулюється законом. За бажання політичні сили можуть оголосити передвибори кандидатів і провести їх у будь-який спосіб. Сам тренд на проведення праймеріз набув популярності в останнє десятиліття. 

Із 2016 року праймеріз встигли провести різні політичні сили у Франції, Німеччині, Італії, Нідерландах, Фінляндії, Хорватії і низці інших країн. Проте передвибори не системні і ніщо не забороняє відмовитися від них наступного разу. 

Як організований праймеріз "Слуги народу" на Запоріжжі

У Запоріжжі праймеріз реалізують на "європейський" манер – без зобов'язань. Терміни проведення дуже стислі для того, щоб сприймати процедуру як серйозний намір обрати найкращих політиків. Передвибори оголосили нашвидкуруч, не менш оперативно їх проводять. Сумнівно, що за півтора тижня таку процедуру можна провести дійсно репрезентативно. Багато виборців у Запоріжжі, не говорячи про область, навіть не чули про передвибори "слуг".

На користь такої думки працює і сама система обрання переможців праймеріз. Кількість людей, що голосують онлайн, невідома, як і кількість кандидатів, які висунулися не для жартів. Головне ж – більшість висуванців на внутрішньопартійні вибори "Слуги народу" не відомі широкому загалу. З усього списку не можна набрати і десяток людей, які мають хоч якусь впізнаваність у Запоріжжі чи за його межами. 

Крім цього, є можливість зібрати офлайн підписи. Але і щодо неї є запитання, оскільки "Слуги народу" не несуть жодної відповідальності, крім репутаційної, за "якість" підрахунку голосів. Тобто цілком можливо, що після офлайн голосування на вибори потраплять кандидати за традиційним для українських виборів "договорняком".

Наразі праймеріз працює більше як спосіб рекрутувати потенційних "слуг". Політсила отримала бурхливий розвиток з нуля, без розбудованого представництва на місцях. Очевидно, що існує великий кадровий дефіцит по забезпеченню достатньої кількості представників політсили на місцевих виборах. 

Не менш важливою причиною є і бажання підвищити інтерес до місцевих виборів. Традиційно в Україні люди менш активно на них голосують, аніж на виборах до Верховної Ради та президентських. Привернення уваги до партії і кандидатів направлене, скоріш за все, на намагання спонукати населення до участі у голосуванні. 

Чим праймеріз "слуг" схожий на "євроремонт" 

В 1990 роках у пострадянських країнах з'явився термін "євроремонт". Євроремонт став однією із найбільш живучих маркетингових знахідок, яка протрималася до наших часів. На практиці, це був дієвий спосіб завищити вартість ремонту, який не мав жодного відношення до Європи. 

На сьогодні запорізький праймеріз працює більше як політтехнологія. Значна кількість кандидатів невідома виборцям, як і їх професійні якості. В механізмі обрання кандидатів є можливості для зловживань. Головною метою праймерізу є піар. В сумі це складає враження маркетингової вигадки про "євроремонт", яка створює образ без відповідного наповнення і сенсу. Дієвість і життєздатність цієї технології покажуть вибори 25 жовтня. 

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme