Лушпайки, мінвата та світлодіоди: Як заощаджують енергію у Запоріжжі

Запорізький дитсадок, який відвідують 100 дітей, споживає електроенергії стільки ж, скільки трикімнатна квартира, місцева лікарня щодня заощаджує на опалені 5000 грн

Наталія Соловйова

Два запорізькі об'єкти, лікарня та дитсадок, визнані одними з найкращих прикладів енергоефективності в рамках проекту USAID "Муніципальна енергетична реформа в Україні". Портал Depo.Запоріжжя побував на обох та подивився, як це працює.

Заощадження на соняшниковому лушпинні

Невеличке приміщення з трубами, датчиками та яскраво-зеленими "пічками" - це біопалевна котельня міської лікарні №1. Відкрили її наприкінці 2017 року. З того часу лікарня щодня заощаджує на опаленні 5000 гривень.

Ані диму, ані неприємного запаху. Котельня екологічно чиста, адже працює на пелетах з лушпиння соняшника. За рівнем тепловіддачі підготовлені лушпайки співвідносні з бурим вугіллям. Виробляють пелети у Запоріжжі - сировини для них у регіоні, як, в принципі, майже скрізь в Україні достатньо.

Котельна повністю автоматизована, керувати нею можна навіть віддалено. Виробництво тепла наближається до безвідходного - золу, що залишається після горіння, продають для виробництва добрив.

Котельню побудував приватний інвестор - компанія "Альтернативні енергоресурси". Раніше саме ця компанія забезпечила альтернативним опаленням бюджетну сферу у місті Марганець, що на Дніпропетровщині.

Цілком зрозуміло, що інвестор заробляє на опаленні лікарні. Тариф - 1050 гривень за одну Гкал. Комунальні "Міські теплові мережі" "оцінюють" гігакалорію у 1550 гривень. Враховуючи, що лікарня споживає 10 Гкал на місяць, і виходить економія у 5000 гривень. Країні ж одна така котельня дозволяє заощадити близько мільйона кубометрів природного газу.

Загальна вартість проекту - 10,2 млн гривень. Інвестори мають намір повернути гроші за п'ять-сім років. Вони налаштовані на подальшу співпрацю, але поки лише з бюджетними установами. Справа в тому, що при опаленні житлових будинків компанія не отримує жодних гарантій стосовно оплати.

Заощадження на якісному утепленні та LED-лампах

Якісне утеплення - один з важливих чинників енегоефективності. Реалізувати такий проект у будівлі, що експлуатується, зазвичай, складно. Тож запорізькому дитячому садку №100, який тепер вважається одним з найкращих у Запоріжжі, пощастило.

Будівля, зведена ще в 1961 році, не використовувалася за призначенням з 1990-х. Кошти на реконструкцію садка у 2016 році виділила Німеччина у рамках проекту зі створення місць для дітей переселенців. У проекту була подвійна мета: власне створити місця для малечі та зняти напругу, що виникала чи могла виникнути через те, що діти переселенців займають місця у дошкільних закладах, яких і без того бракує для місцевих. Енергозберігаючий ефект у даному випадку був "побічним". Однак, не менш важливим.

Можна вважати, що садок було зведено з нуля, тому тут змогли використати усі сучасні енергозберігаючі технології. Тривала реконструкція 10 місяців, садок урочисто відкрили улітку 2017-го.

Втрати тепла у будівлі зведені до мінімуму завдяки утепленню мінеральною ватою. На стінах - шар мінвати завтовшки 15 сантиметрів, у підвалі та на даху - 30. До того ж у садку встановлені енергоефективні вікна (з підвищеним рівнем безпеки). Циркуляцію повітря малечі забезпечують не протяги, а рекуператори - спеціальна система очистки та зволоження.

У садку самотужки керують температурою опалення. На ніч зменшують, зранку підвищують. Є можливість відключати окремі кімнати чи радіатори, наприклад, у випадку, якщо групу закрили на карантин.

За словами директорки закладу Наталії Канцедал, звичайні садки подібної площі витрачають близько 40 Гкал на місяць, садок №100 - у кілька разів менше: від шести до дев'яти Гкал.

Значно зменшено у закладі і витрати електроенергії - завдяки використанню сучасних енергозберігаючих приладів та ЛЕД-ламп. У середньому садок і територія навколо нього споживає близько 130 КВт на місяць, стільки ж, скільки середня трикімнатна квартира. Зазначимо, садок відвідує близько 100 дітей.

Перспективи енергозбереження

Представники проекту "Муніципальна енергетична реформа в Україні" нині популяризують запорізькі проекти, як одні з найкращих прикладів енергоефективності, реалізованих в українських містах.

"Ми співпрацюємо з 38 містами-партнерами в Україні. І Запоріжжя в цих питаннях один із лідерів", - зазначила керівник проекту Діана Корсакайте

Саме тому Запоріжжя стало одним із двох міст України, яке відібрали для подальшої реалізації Муніципальної енергетичної реформи. Для енергомодернізації в рамках проекту місто може отримати 16,5 млн євро. На ці кошти будуть термомодернізовані 60 будівель бюджетних установ: дитсадків, шкіл та лікарень. На сьогодні вже пройдені всі етапи відбору на право кредитування за програмою Європейського інвестиційного банку.

Для геть забрудненого промисловими викидами Запоріжжя підвищення енергоефективності має особливе значення, оскільки у всьому світі енергозберегання дорівнює екологічності.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Запоріжжя