Запоріжжя, що втрачаємо: Як пластиком спотворюють "давньоримських" "близнюків"

Соцмісто – справжня перлина Запоріжжя. У самому його серці стоять "будинки-близнюки" - дві абсолютно однакові багатоповерхівки

Запоріжжя, що втрачаємо: Як пластиком сп…

Разом із краєзнавцем Романом Акбашем портал Depo.Запоріжжя продовжує проект "Запоріжжя, що втрачаємо". Його головна мета – привернути увагу до об'єктів, які могли б стати туристичними перлинами Запоріжжя, але через байдужість відповідальних осіб, а частково й брак культури пересічних запоріжців занепадають і втрачають свій первісний вигляд.

Цього разу йтиметься про "будинки-близнюки", розташовані за адресами: провулок Дружби, 11 і 12. Вони завмерли в почесній варті по різні боки дороги, що веде до головної пам'ятки Соцміста – "круглого будинку". Усі три будівлі складають єдиний ансамбль. Але "близнюки" варти уваги й самі по собі, адже їхня архітектура унікальна, насамперед, пізнаваними античними мотивами.

"Чимало людей дивуються, коли я кажу, що у запорізьких будівлях є античні мотиви. Але це так. Ці будинки разом із "круглим будинком" є яскравими прикладами цього. Їхні фасади декоровані дворядною античної кладкою та прикрашені колонами. І хоча будинки, звісно, не можуть змагатися з давньоримськими будівлями, ці яскраві елементи роблять їх цінним туристичним об'єктом", - розповідає Акбаш.

Перше, що кидається в очі при погляді на "близнюків", - круглі отвори на фасадах. Дуже незвичні для радянської архітектури та унікальні для Запоріжжя. На такий дизайнерський хід архітектора надихнула давньоримська пам'ятка, побудована за сто років до нашої ери - гробниця Еврісака. З ідеологічної точки зору наслідування давньоримському архітектору було цілком доречне.

Еврісак, що мешкав у I столітті до нашої ери в Римі, був сином іммігрантів та звичайним пекарем. Започаткував власну справу, побудував мережу пекарень і годував хлібом весь Рим – тоді фактично столицю цивілізованого світу. Тобто розташована в Римі гробниця Еврісака, по суті, - перший пам'ятник людині праці. Це, природно, не могло не надихнути радянських ідеологів.

За задумом архітекторів, "будинки-близнюки" були частиною загальної композиції Соцміста і Третього кварталу. Вони виконували роль таких собі "воріт" до "круглого будинку" - в архітектурі такий прийом зветься "будинки – пропілеї". "Близнюки" немов налаштовували людину, що проходить повз них: ось зараз вона побачить щось надзвичайно величне. І погляду відкривався круглий "будинок".

У місцевих чутках акцентується увага на особливому розташуванні будинків. Пліткують, що вони особливим чином орієнтовані по сторонах світу, за таким же принципом як Стоунхендж. Певне підґрунтя під цією легендою є.

"Конструктивісти і справді велику увагу приділяли сторонам світу. У своїх проектах вони завжди враховували положення будинку відносно сонця. Вони зважували на те, як сонячні промені будуть падати на вікна і на стіни", - пояснює Акбаш. Максимальне використання в проектах конструктивістів особливостей природного освітлення, робило їхні будинки дуже комфортними. "Але з якоюсь містикою це жодним чином не пов'язане, це суто функціональні моменти. Конструктивісти приділяли дуже багато уваги вирішенню таких фактично побутових питань", - підсумовує краєзнавець.

Сучасний стан будинків доволі непоганий. Загублені у запорізьких дворах, вони вражають випадкових перехожих. Їхні античні фасади, на відміну від "круглого будинку", ще не спотворені плитами утеплення. Але справжнім бичем пам'яток стали різні перебудови мешканцями їхніх балконів.

За первісним проектом конструктивістів, напівкруглі балкони "близнюків" та "круглого будинку" були одним із елементів, що поєднував усі три споруди в композицію. Нині форма балконів змінена, або ж вони завалені всіляким мотлохом.

Ще одна цікавинка "близнюків" – пам'ятна дошка відомій українській лікарці-письменниці Ользі Джигурді. Уродженка Харківщини, яка служила лікарем на Чорноморському флоті під час Другої світової, Джигурда прожила в Запоріжжі, саме у цьому будинку, більшу частину життя, тут же померла. Після її смерті у 1986 році вдячні запоріжці встановили на фасаді меморіал, що складався з пам'ятної дошки та барельєфу. Останнього зараз немає: один із його елементів зник ще наприкінці XX сторіччя, другий поцупили серед білого дня кілька років тому.

Псують зовнішній вигляд будинків прибудови-новороби та кондиціонери.

"Можна зрозуміти людей, які це роблять. Хочеться, аби житло було зручним, щоб у ньому було тепло. Але це вже проблема влади, як робити це так, щоб не страждала архітектура", - каже Акбаш.

"Будинки-близнюки", особливо в ансамблі з "круглим будинком" не втратили здатності вражати навіть тих, хто бачить їх не вперше. Для туристів, особливо більш-менш обізнаних на архітектурі, стають справжнім відкриттям. На жаль, прибудови, пластикові вікна і балкони, ті самі кондиціонери повільно, але невпинно нищать їхній шарм.

Читайте також:

Як проростає березами занедбаний замок Вальмана;

Як сучасні "культурні нашарування" поховали мрію конструктивістів;

Як помирає легендарний 700-річний запорізький дуб;

Як ватри безхатьків знищують стародавній поштамт менонітів.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme