Запоріжжя, що втрачаємо: Кому муляє очі модерніське панно на Головпоштамті

Величезне модерніське панно у самісінькому центрі Запоріжжя ризикує бути похованим під рекламним банером

Запоріжжя, що втрачаємо: Кому муляє очі…

Портал Depo.Запоріжжя продовжує проект "Запоріжжя, що втрачаємо", мета якого привернути увагу до місцевих цікавинок, які є або могли б бути туристичними візитівками міста, але натомість руйнуються і зникають.

Об’єкт, про який йтиметься, на диво, зберігся у відмінному стані майже без догляду. Він не включений до переліку пам’яток, але все одно є яскравим елементом міської архітектури, тож, за визначенням, потребує захисту. Це мозаїчне панно, розташоване на будівлі Головпоштамту на проспекті Соборному, 133, прямо навпроти Запорізької облдержадміністрації. Йому понад пів сторіччя.

Днями на платформі Прозорро з’явилося оголошення про тендер, на якому керівництво пошти пропонує стіну з панно в довгострокову оренду під розміщення реклами. Шанси на те, що охочі знайдуться, доволі великі. Це – самісінький центр Запоріжжя, стіна з панно дивиться на проспект Соборний. Якщо стіну здадуть в оренду, зображення геть закриє рекламний банер. Це й викликало неабияке обурення запоріжців, щоправда, не всіх. Дехто вважає, що радянському панно – час на звалище історії.   

Мозаїчне панно з’явилось, коли споруджували саму будівлю. Відкрили Головпоштамт 1967 року. За тогочасною традицією відкриття приурочили до однієї з важливих у радянських "святцях" дат – Першотравня. Сама будівля пошти не є пам’яткою архітектури або історичною цінністю. Це доволі типовий проект черкаських архітекторів. Таких будівель було споруджено шість у різних містах Радянського союзу. Але мозаїчним панно прикрашена лише одна – запорізька. Ця мозаїка – яскравий зразок радянського модерну, і є об'єктом культурної спадщини, мала б бути включена до відповідних списків та охоронятися. На жаль, не охороняється.   

У спеціалістів з охорони культурної спадщини бажання внести мозаїку до реєстрів і таким чином захистити її є, але зробити це непросто. Невідомо навіть, хто автор цієї роботи, відповідної інформації знайти не вдалося. "Я не можу знайти згадки про автора ані в запорізьких газетах того часу, ані в якихось документах. Це не дивно: тоді доволі часто просто не згадували авторів. Згідно з інформацією, яка у мене є, працювали не запоріжці, а київські або московські майстри. Інформацію шукали і там, і там наші колеги історики з музеїв архітектури. Даних поки знайти не вдалось, але пошуки продовжуються", - розповідає краєзнавець Роман Акбаш.

Якщо автора вдасться встановити, то шанси панно потрапити до списку пам’яток, так само як туди потрапила і водонапірна вежа, про яку Depo.Запоріжжя писав раніше, зростуть. Цей статус захистить зображення від будь-яких дій, зокрема, і від ганебного "поховання" під рекламним банером.     

Акбаш розповідає, що ідею зберегти панно, на жаль, підтримують не усі запоріжці. Комусь воно здається некрасивим, а комусь – навіть пропагандою радянської епохи. Краєзнавець впевнений, що це суб’єктивні оцінки.

За  словами Акбаша, панно дослідили та не знайшли жодних заборонених радянських символів. На ньому зображений працівник, а це добре вкладається в образ Запоріжжя як індустріального міста. Під час декомунізації чимало схожих панно "підправили", прибрали з них заборонені законом зірки та написи. Але те, що на Головпоштамті, не чіпали, бо нічого забороненого не знайшли. "Про смаки не сваряться, комусь панно подобається, комусь ні, але нищити його під рекламою не можна", - впевнений Акбаш. 

Художники та майстри, які займаються подібними роботами, вказують: панно виповнено дуже якісно і професійно і є пам’яткою монументального мистецтва. "Запоріжжя у радянські роки називали містом енергетиків, через Дніпрогес. Тому я вважаю, що це панно є одним із символів, у нас не так багато взагалі об’єктів, які ніби пазли складають загальну картину міста. Дуже хотілось б, щоб бізнес думав не лише про свої прибутки, але й про соціальну відповідальність. Укрпошта, взагалі ж, не рекламою має свої гроші заробляти, та й на фасаді цього будинку вже є рекламний банер", - обурюється Акбаш.

На можливе "поховання" панно доволі оперативно відреагували й працівники Департаменту архітектури та містобудування. Чиновники написали лист-звернення до директора Укрпошти Ігоря Смілянського. У листі вони зауважують, що "панно має відмінний естетичний та технічний стан, відповідає духу та іміджу міста Запоріжжя та має значну художню цінність". Крім того, у департаменті зауважують, що на будівлі пошти вже є один великий рекламний банер, другий дещо перенаситить тутешній міський простір рекламою.

Головний спеціаліст із питань історичної спадщини міста Департаменту культури та туризму Павло Кравчук розповів, що у міській раді питаннями розміщення зовнішньої реклами опікується Департамент комунальної власності та приватизації. За його інформацією, цей департамент свого слова ще не сказав, тож за панно можна поборотися.

Відреагував на події і директор Укрпошти Ігор Смілянський. У коментарях у Facebook він заявив, що бачить лише два варіанти, за яких рекламний банер не закриє панно. Перший: внесення мозаїки до реєстру пам’яток, другий, аби активісти, що виступають за збереження панно, самі викупили площу та не розміщували там нічого.

Таку позицію Роман Акбаш назвав шантажем. За його словами, представники Укрпошти кажуть, що реклама лише тимчасово закриє панно, а не знищить його. Але краєзнавець має великі сумніви стосовно цього, адже великі рекламні конструкції важать багато і вимагають міцних кріплень. Ймовірно, у стіну вбиватимуть арматуру, навіть якщо вона й не зачепить мозаїку, це все одно може призвести до руйнування панно.

Тим часом, імовірно, через хвилю обурення, в Укрпошті дещо змінили погляд на ситуацію. Директор підприємства у Facebook зауважив, що питання додатково розглядатиметься і про рішення керівництво компанії повідомить пізніше. Портал Depo.Запоріжжя зв’язався з Укрпоштою для отримання офіційного коментаря. Перед самим виходом статті підприємство надіслало відповідь: через занепокоєність громади Укрпошта скасовує аукціон. Також зауважили, що таке рішення прийнято на момент обговорення питання - остаточно доля мозаїчного панно вирішиться пізніше.

Роман Акбаш зауважує, що стан у панно доволі непоганий, його не завадило б помити, але за 50 років мозаїка залишилась майже цілою. Яка доля врешті спіткає панно, поки сказати важко. Тендер на Прозорро триває, аукціон мають провести 21 серпня. Тоді і стане зрозуміло, чи вдалось містянам захистити зображення або на його місці з’явиться черговий величезний рекламний банер.

Читайте також:

"Дорого-багато": Хто врятує Запоріжжя від потворних вивісок;

Час збирати каміння: Звідки у фундаменті запорізького амбару десятки німецьких надгробків;

Сім чудес Запоріжжя: Які місцеві пам’ятки складають конкуренцію найвідомішим світовим.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme