Замість парти – реактор: Нащо на ЗАЕС бавляться в імітацію вартістю півмільярда

Практичний досвід, як правило, здобувається шляхом проб і помилок. Коли йдеться про атомну станцію це звучить не дуже оптимістично

Олеся Нєдєліна
Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Замість парти – реактор: Нащо на ЗАЕС ба…

На всіх чотирьох атомних станціях України є спеціальні тренувальні центри, адже діюче обладнання АЕС, м'яко кажучи, не кращий тренажер для відточування майстерності. Однак, відтворити у таких центрах повне обладнання реакторної установки майже неможливо. Для цього, щонайменше, потрібен "зайвий" реактор. На Запорізькій АЕС такий "знайшовся". І на День знань тут відкрили новий сучасний тренувальний центр, який стане навчальною базою для персоналу українських та закордонних АЕС, а також для студентів профільних вишів.

Президент Енергоатому Юрій Недашковський та директор ЗАЕС Олександр Остаповець перерізають символічну стрічку на вході у новий центр

Шлях до реалізації проекту, який є унікальним для України, був тривалим. За словами колишнього директора ЗАЕС Володимира Бронникова, що очолював станцію у 1986-1996 роках, ідея зробити запорізьку атомку центром для підготовки персоналу для інших з'явилася ще за радянських часів. В якості завдання це питання перед колективом постало на початку 1990-х. Тоді запорізькій атомці вдалося "урвати" один з реакторів Кримської АЕС, яку почали будувати в 1970-х, однаку зупинили будівництво в 1989 році через несприятливу економічну ситуацію та Чорнобильську катастрофу. Саме обладнання Кримської АЕС стало ядром навчально-тренувального комплексу запорізької атомки.

Будівництво центру кілька разів зупиняли за мирних часів, а ось закінчити вдалося саме зараз, не останньою мірою завдяки допомозі Європейської комісії.

Серцевиною семиповерхового тренажерного центру є четверта петля реакторної установки енергоблоку ВВЕР-1000. Це - найпоширеніший у світі тип реактору.

Кожну ділянку установки можна оглянути, зазирнути в найпотаємніші місця, тобто ті, в яких на реакторі, що працює, або взагалі неможна перебувати, або ж можна, але лічені хвилини. Навіть поважні атомники, що завітали на відкриття центру, не бачили цих вузлів і проявляли неабиякий ентузіазм.

"Коли я був студентом, бачив парогенератор лише намальований крейдою на дошці", - зізнався президент Енергоатому Юрій Недашковський. І повідомив про чималу кількість обладнання, яке вивів з ладу, отримуючи робочий досвід.

Зате тепер ламати працююче обладнання не треба: персонал атомних станцій може скільки завгодно розбирати, збирати, навіть модернізувати представлені в центрі тренажери.

Причому це не просто шматки металу, на реакторі імітуватимуть частину технологічних процесів.

Окрім обладнання в натуральну величину до послуг майбутніх учнів і зменшені макети установки.

Якісна підготовка персоналу атомних станцій – запорука їхньої безпечної роботи, наголосив під час відкриття центру директор ЗАЕС Олександр Остаповець.

Директор департаменту ядерної енергетики Міністерства енергетики та вугільної промисловості Григорій Плачков, президент НАЕК "Енергоатом" Юрій Недашковський та генеральний директор Запорізької АЕС Олександр Остаповець на відкритті тренажерного центру

"Безпека станції - це в першу чергу безпечний персонал. Такий можливо отримати шляхом навчання і вдосконалення його навичок. За допомогою нашого комплексу підготовки ремонтного персоналу ми будемо поліпшувати постійно роботу з нашим персоналом та відповідно підвищувати і рівень безпеки нашої станції", - зазначив директор атомки та підкреслив, що комплекс є одним із найуспішніших проектов, які реалізувала Україна в сфері ядерної безпеки з Європейською комісією.

Раптом що, саме цей насос нас усіх врятує. Він призначений для екстреного введення розчину борної кислоти в реактор і придушення позитивної реактивності

Європейська комісія вклала в комплекс 12,87 млн євро. Це - чотири тренажери, промислові та офісні меблі, комп'ютерна та проекційна техніка та інше обладнання для 22 навчальних лабораторій, а також кращі світові методології навчання ремонтного персоналу. Україна оцінює повну вартість своєї частини проекту в 0,5 млрд грн.

Поки тренажерний центр працює в режимі дослідної експлуатації. На майбутніх учнів тут чекають на початку 2018 року. Згодом сюди також можна буде прийти на екскурсію: на власні очі побачити те, що мало хто бачив, - ядерний реактор з середини.

Відкриваючи новий об'єкт, атомники підкреслювали, що приурочили подію саме до 1 вересня, Дня знань. Адже шлях проб і помилок все ж таки краще проходити за партою, чи, в даному випадку, на навчальному, а не на діючому реакторі.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme