За замовченням – російська, на прохання – українська: Як заговорила запорізька сфера обслуговування

За виключенням супермаркетів, мережевих магазинів й аптек, запорізька сфера обслуговування за замовченням розмовляє російською, і лише на прохання клієнтів переходить на українську. Хоча із 16 січня мало б бути навпаки
 

За замовченням – російська, на прохання…

Журналісти Depo.Запоріжжя упродовж суботи й неділі досліджували, як запорізька сфера обслуговування виконує Закон України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", а саме його 30-ту статтю, що набула чинності 16 січня.  

Уже два дні за замовченням сфера обслуговування має розмовляти українською, на прохання клієнтів обслуговуючий персонал може перейти на іншу мову. Однак, в Запоріжжі якихось революційних мовних змін за ці два дні не відбулося. Отже, як розмовляє місцева сфера обслуговування.

Супермаркети, магазини великих мереж

Мережеві магазини та супермаркети в Запоріжжі обслуговують клієнтів українською вже давно. Принаймні на касах, де здебільшого й відбувається таке спілкування. Це стосуються "АТБ", "Ашана", "Варуса", "Сільпо", непродовольчих "Епіцентра", "Простора", "Єва" тощо. Утім, в торговельних залах співробітники деяких магазинів спілкуються із клієнтами російською та переговорюються нею між собою.

Як заговорила запорізька сфера обслуговування

Ринки

На "Малому" ринку, що в Олександрівському районі Запоріжжя, мова спілкування жодним чином не змінилася: ті, хто розмовляв російською, нею й розмовляють. Варто зазначити, що на ринку покупці першими зверталися до продавців, причому зверталися російською мовою, тож нічого дивно, що ті нею й відповідали. У двох випадках, коли до продавців звернулися українською, ті одразу перейшли на українську.

Як заговорила запорізька сфера обслуговування

На воротах на вході до ринку висить оголошення російською про продаж пряжі, ременів та рукавичок.  

Як заговорила запорізька сфера обслуговування

На стихійних ринках мова спілкування також не змінилася. Але тішить те, що частина продавців меду та овочів на таких риночках завжди спілкуються українською. Із цього можна, серед іншого, зробити висновок, що продають своє, з села, адже навколо переважно російськомовного Запоріжжя чимало переважно україномовних сіл.      

Перукарні, салони краси

Кореспонденти Depo.Запоріжжя навмання зателефонували у три салони краси, розташовані в Олександрівському районі, в усіх трьох випадках почули російське "Здравствуйте". В одному салоні дівчина-адміністраторка хвилину відповідала на поставлені їй українською питання щодо запису, режиму роботи, цін виключно російською (ми не нагадували їй про необхідність дотримання Закону). В іншому адміністраторка майже одразу перейшла на українську, в третьому зробила це, коли її спитала, чому вона відповідає не на державній мові.

Аптеки, транспорт, служби доставки

Одна зі служб доставки води потішила: телефоном адміністраторка одразу почала спілкуватися українською (хоча раніше в цій же службі відповідали російською). В аптеках здебільшого спілкуються українською давно. Зрозуміти, якою мовою розмовляють водії в запорізьких маршрутках, складно, адже вони здебільшого щось буркотять собі під ніс. Однак в одній водій на "Дякую" все ж таки відповів: "Будь ласка".

Конфлікти

Якихось конфліктних ситуацій, пов’язаних з мовою, кореспонденти Depo.Запоріжжя на власні очі не побачили. Єдине виключення сталося в одному з мережевих магазинів косметики й побутової хімії на вулиці Запорізькій, де касирки завжди спілкуються українською. Тут жіночка з істеричними нотками в голосі почала вмовляти касирку перейти на російську, мовляв, нічого не розуміє, багато років намагається опанувати українську й все марно. Касирка заспокоїла клієнтку, що немає проблеми й перейшла на російську. Склалося враження, що жінці-покупчині хтось сказав, що її змушуватимуть розмовляти українською і вона заздалегідь підготувала промову "на захист своїх прав".

Як заговорила запорізька сфера обслуговування

Нагадаємо, у Запорізькій ОДА кажуть, що у Запоріжжі майже немає людей, які не знають української. Ті, хто кажуть, що не знають та не розуміють, насправді, не мають бажання її знати.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"