СБУ проти Буряка. Яку інформацію передавали в "Л-ДНР" з кабінетів Запорізької мерії

Нещодавня заява очільника Запорізької ОДА Костянтина Бриля про злочин проти нацбезпеки на Запоріжжі отримала деякі підтвердження

У кабінетах міського голови Запоріжжя Володимира Буряка та його заступників зранку відбуваються обшуки. Уже відомо, що їх здійснює Управління СБУ в Запорізькій області відповідно до ухвали слідчого судді Жовтневого районного суду Запоріжжя. Сама ухвала (або ухвали) в реєстрі судових рішень не доступна, утім, її текст частково процитував журналістам запорізький мер. З його слів виходило, що обшуки відбуваються у рамках провадження, відкритого за фактом передачі з кабінетів посадовців міськради інформації в "ДНР"/"ЛНР".

"Я не знаю, що хоче сказати СБУ, але вони сьогодні прийшли для чого? Щоб що зробити? Знайти якісь камери системи чи спостереження чи передачі якогось зв'язку? Що сказано в ухвалі? Так, що в нічній час кудись щось передається в "ДНР/ ЛНР", так. Так написано в ухвалі? Що у нас в нічній час хтось щось передає в ДНР, якісь відомості секретні чи ще щось. Ну так написано в ухвалі. Тому я ще раз кажу: це абсурд", - заявив мер Буряк, коментуючи ухвалу.

Інформація про передачу контенту у повній мірі кореспондується з нещодавньою заявою голови Запорізької ОДА Костянтина Бриля про злочин проти нацбезпеки, що скоюється на території Запорізької області. Губернатор, зокрема, заявив: "Саботування органами державної влади та місцевого самоврядування виконання зазначених конституційних принципів, спроба зміни обраного й спрямованого на зміцнення конституційних засад та розвиток суспільства і громадянина курсу держави є основною метою цих загроз національній безпеці України. З цією метою, із залученням джерел у владних колах, використовуються різні шляхи збору та передачі інформації службового характеру, а акумуляція коштів для фінансування організації протестних акцій відбувається коштом отриманих у протиправний спосіб бюджетних ресурсів".

Яку ж інформацію і кому могли передавати високопосадовці мерії, якщо такі факти мали місце? Джерела порталу Depo.Запоріжжя з числа колишніх правоохоронців кажуть, що це може бути будь-яка інформація з грифом "Для службового використання", не кажучи про інші грифи, передана незахищеними каналами зв'язку: телефоном, соцмережами, скайпом etc. Немає різниці, чи передавали її умовній розвідці "ДНР", чи розповідали родичам, партнерам у справах тощо. Передану через незахищені канали зв'язку інформацію може "зняти" будь-хто за наявності доволі простих технічних засобів. При цьому для ворожої розвідки будь-які статистичні, демографічні, економічні, фінансові дані становлять великий інтерес і можуть бути використані російськими військовими, сепаратистськими колами, не кажучи вже про пропагандистів.

Не можна скидати з рахунків і припущення, що передача даних в ОРДЛО відбувалася цілеспрямовано. Адже Запорізькою мерією сьогодні, по суті, керує "Опоблок" - "з прохідної "Запоріжсталі", як зазначали нещодавно представники БПП. З його подачі в місті та області відбувалося чимало акцій, з яких стирчали "кремлівські вуха". Виходячи з цього контакти з ОРДЛО, щонайменше, не здивували б.

Утім, враховуючи, що кримінальне провадження відкрито за ст. 359 УК України "Незаконне використання спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації", можна припустити, що в передачі даних в ОРДО Запорізьку мерію поки що не підозрюють. А під жахливим словосполученням "використання спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації" ховаються, наприклад, камери, якими облаштовують останнім часом власні кабінети посадовці, побоюючись провокацій хабара. Згідно із законом, це є порушенням, принаймні, якщо таким облаштуванням не займалися спеціальні державні установи. Експерти кажуть, що з цих камер також неважко "зняти" інформацію про наради і бесіди віч-на-віч, що трапляються у владних кабінетах. Якщо такі камери встановлені саме в кабінеті мера, де відбуваються розмови по каналах урядового зв'язку, то ворожій розвідці тут дійсно є, чим поживитися.

При цьому джерела Depo.Запоріжжя зазначають, що запорізька мерія, вочевидь, не єдина в Україні, де можуть використовуватися "незаконні технічні засоби отримання інформації". Тож відкриття провадження може бути черговим актом протистояння між "ахметівською" мерією та обласною держадміністрацією, а попередня заява про держзраду очільника області Бриля – не просто черговим "наїздом на опонентів", а такою собі арт-підготовкою перед справжнім боєм.

Сам мер Запоріжжя, виходець з ахметівської "Запоріжсталі" Володимир Буряк, воліє не пов'язувати сьогоднішні обшуки з нещодавніми заявами губернатора Бриля про злочин проти нацбезпеки. Принаймні такий офіційний коментар оприлюднила його прес-служба. "Міський голова сказав, що не хотів би пов'язувати подію ні з якими заявами, які прозвучали раніше. Завдання міської влади не робити гучні політичні заяви, а забезпечувати життєдіяльність міста. На думку Володимира Буряка, проблема з установкою систем відеоспостереження в окремих кабінетах міськвиконкому виглядає надуманою. Може бути, комусь просто вигідно відвернути увагу громадськості на подібні "інформаційні викиди", - йдеться в коментарі прес-служби.

У будь-якому випадку, наскільки небезпечними для нацбезпеки були засоби, встановлені в кабінетах мерії, належить з'ясувати експертам СБУ. За станом на 14:00 обшуки і вилучення комп'ютерної техніки та засобів зв'язку з будівлі Запорізької міськради ще тривали.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Запоріжжя

Мітки: #СБУ