Як українці гривню зустрічали та приймали Грушевського за Ющенка

Нашій національній валюті виповнилося 20 років. У 1996-му на реформу відвели два тижні - з 2 по 16 вересня українці мали позбавитися карбованців

Едуард Андрющенко

Два десятиліття тому наша країна отримала останній атрибут державності - повноцінну власну валюту. Як українці прощалися з карбованцем, як могли виглядати вітчизняні гроші та як філологи сперечалися з Мін'юстом щоло їхньої назви, згадує Depo.Запоріжжя.

Цей матеріал вийшов, коли незалежній Україні не було й місяця - у вересні 1991-го. Уряд прийняв рішення про створення українського монетного двору та впровадження власної грошової одиниці. Жваво обговорювалася назва нових банкнот. З часів УНР прийшли два найпопулярніші варіанти - "гривня" та "карбованець". Лунали і екзотичні пропозиції - наприклад, "український долар".

Тоді ж серед художників було проведено конкурс ескізів нової валюти. Найбільш вдалим з шести варіантів здавався той, який запропонував художник Василь Лопата. Він врешті решт він і став автором першого дизайну гривні, хоча його первісний проект (на фото) і той, який було затверджено (і який всі ми добре пам'ятаємо) суттєво різняться.

Зверніть увагу - художник намалював купюри номіналом 3 та 25 гривень (як в радянських рублів). Також у тій серії були ескізи п'ятиста (Данило Галицький) та тисячі (Петро Могила) гривень.

Від задуму до реалізації минуло довгих п'ять років. З'явилися та знецінилися (зробивши українців "мільйонерами") ерзац-гроші - купонокарбованці. У Канаді у 1992-му надрукували гривню першого зразка (як на фото нижче, з портретом у центрі). Двома роками пізніше британці виготовили другу серію, як на фото вище. Врешті решт у серпні 1996 року президент Леонід Кучма підписав історичний указ "Про грошову реформу в Україні".

На реформу відводилося 2 тижні - з 2 по 16 вересня. За цей час люди мали позбавитись карбованців, які вилучали з обігу. Ціни, банківські заощадження та всі виплати переводили у гривню за курсом 100000:1.

Ціни перед початком реформи трохи виросли.

Найпопулярніші у ЗМІ персони тих днів - очільник Нацбанку Віктор Ющенко та його попередник, "батько гривні" Вадим Гетьман. 

До речі, завжди дивувала одна особливість купюр номіналом 50 та 100 гривень першого зразку (тобто 1994 року): біля всіх портретів історичних постатей на банкнотах було вказано їхнє ім'я, а от на цих двох - імена очільників НБУ, Гетьмана та Ющенка. І якщо Кобзаря на ста гривнях українці впізнавали, то бородатого чоловіка в окулярах деякі приймали за головного банкіра країни.

Нарешті, у перших числах вересня українці мали змогу потримати в руках новенькі банкноти, а також монети, від яких встигли відвикнути. Автор пригадує, як всі дітлахи з сусідніх дворів збіглися подивитися на українську копійку.

Банки міняли старі гроші на нові з перебоями.

Остання таблиця курсу валют з карбованцями...

...і перша - з гривнею. Курс долара - 1,76.

Журналісти влаштовують конкурс на кращий графічний знак гривні. Проте з'явиться він лише за 11 років. 

До речі, на фото вже згадані перші ескізи купюр по 500 та 1000 гривень.

У столиці та регіонах перші дні гривні пройшли без особливих ексцесів та паніки. 

Хоча не обійшлося без черг, тимчасово зачинених закладів, помилок касирів та покупців.

Скорочення "гр." плутають з грамами. Згодом воно, оминувши форму "грв", сформувається як "грн".

Копійки викликають ностальгію за радянськими часами. 

Деякі з громадян, пам'ятаючи всі падіння "купонів", у стабільність нових грошей не вірять і намагаються одразу вкласти їх у товар.

Виникає дискусія: як перекладати назву валюти російською - "гривна" чи "гривня". Перший варіант звичніший, до того ж його підтримують філологи, на другому наполягає Міністерство юстиції.

Трапляються і курйози. Затриманий крадій зізнався, що вдерся до поштового відділення, аби потримати в руках гривні.

Думки людей про фінансову реформу різняться. З одного боку респонденти відзначають приємний зовнішній вигляд та якісний папір гривні, з іншого - скаржаться на те, що заможнішими завдяки нововведенню не стали. 

Подальші 20 років гривні спокійними аж ніяк не назвеш. Були і часті зміни дизайну, і падіння 1998, 2008 та 2014-2015 років. По відношенню до долару наші гроші за цей період знецінилися у 15 разів. Але загалом введення нової валюти сьогодні визнають однією з найбільш вдалих та безболісних реформ часів незалежності.

Нагадаємо, до ювілею гривні depo.ua підготував для вас тест на знання українських грошей.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Запоріжжя