Як у Запоріжжі судили "народного мера" Бердянська

Під час судового засідання агент СБУ розкрив подробиці операції проти сепаратистів

Як у Запоріжжі судили "народного мера" Б…

Засідання колегії Апеляційного суду Запорізької області по справі сепаратиста Віктора Колоянова відбулося вчора, 9 листопада. Засуджений, що отримав 12 років за гратами за підготовку збройного заколоту в Бердянську, разом із адвокатом намагався переконати суддів у своїй невинуватості та добитися зняття всіх обвинувачень, передає Depo.Запоріжжя

Як і минулого разу, суд відвідали активісти патріотичних організацій - місцеві та бердянці, зокрема ветерани АТО.

Як у Запоріжжі судили "народного мера" Бердянська - фото 1

На початку засідання Колоянов заявив, що почувається зле (має високий тиск), та попросив перенести слухання.

Як у Запоріжжі судили "народного мера" Бердянська - фото 2

Судді вирішили викликати "швидку" та оголосили перерву. Медики оглянули засудженого, але чітких рекомендацій щодо перенесення або продовження засідання не дали. Врешті решт після ще однієї перерви було вирішено розпочати слухання, хоча Колоянов продовжував скаржитися на самопочуття. На продовженні, зокрема, наполягав прокурор, зауваживши, що доставити на суд свідка було непросто.

Як у Запоріжжі судили "народного мера" Бердянська - фото 3

"Ми з таким тиском в окопах були, і нічого", - додав один з присутніх активістів.

Адвокат "народного мера" у апеляційній скарзі зробила акцент на низці процесуальних порушень, що начебто мали місце після затримання її підзахисного. Крім того, стверджувала вона, затримання Колоянова з цілим арсеналом зброї стало результатом "провокації СБУ".

В чому полягала ця "провокація", присутні, які не були знайомі з подробицями справи, дізналися зі слів свідка обвинувачення, що виступив на засіданні. Цей свідок виступав під захистом, тому його покази в онлайн-режимі транслювалися в зал на екран. Як належить у таких випадках, зображення було "затуманене", а голос свідка штучно змінений, аби його не можна було ідентифікувати. Виступав він під вигаданим прізвищем - Маляренко. Прокурор подавав клопотання про допит ще одного свідка, але знайти та доставити його до суду не вдалося.

Як у Запоріжжі судили "народного мера" Бердянська - фото 4

Маляренко (пізніше він пояснив, що є професійним військовим) розповів, що навесні 2014 року московські знайомі при зустрічі запропонували йому активно долучитися до проросійських виступів у Бердянську. Згодом у Москві його "звели" з куратором від ФСБ, який надав інструкції щодо збройного захоплення влади в місті та регіоні.

Маляренко, який на словах погодився на співпрацю з росіянами, насправді після повернення додому розповів все спіробітникам СБУ. Відтоді чоловік став агентом у середовищі сепаратистів - відвідував акції та зустрічався з найбільш радикальним проросійським активом Бердянська. Так він і познайомився з Калаяновим, палким прихильником "русской вєсни". Той не засиджувався лише в Бердянську, відвідуючи частково захоплені терористами Донецьк та Маріуполь, і налагоджуючи там контакти. В Маріуполі Колоянов увійшов в оточення "народного мера", кримінального авторитета Дениса Кузьменка. З ними двома Маляренко і спілкувався найбільше, паралельно звітуючи росіянам про нібито створений ним у Бердянську підпільний батальйон.

Врешті решт Маляренко та куратори з ФСБ домовились про переправлення великої партії зброї морем з окупованого Криму до порту Бердянська. На березі арсенал мав бути переданий Кузьменку та Колоянову для захоплення влади в Бердянську (де Колоянов претендував на роль "народного мера") та Маріуполі. Кузьменка свідок характеризував як бійця, а Колоянова - як політичного лідера, здатного повести за собою людей. При цьому саме Колоянов наполегливо просив в Маляренка зброю, особливо роблячи акцент на снайперських гвинтівках СВД.

Як у Запоріжжі судили "народного мера" Бердянська - фото 5

Денис Кузьменко

Як і було заплановано, 25 травня 2014 року 73 скриньки з озброєнням були доставлені до Бердянська, де перевантажені до КамАЗу. Між Бердянськом та Урзуфом (Донеччина) Маляренко зустрівся з Калаяновим та Кузьменком для передачі зброї. Тоді їх і "пов'язали" працівники СБУ.

Як у Запоріжжі судили "народного мера" Бердянська - фото 6

Кузьменка та Колоянова затримали, а охоронця Кузьменка, який чинив збройний опір, було вбито. Операція СБУ успішно завершилася. Кузьменка пізніше обміняли на українського військовополоненого, а Колоянов опинився на лаві підсудних.

Коли Маляренко завершив, слово взяв підсудний. Він всіляко намагався зменшити свою роль у описаних подіях, запевняючи, що "першу скрипку" грав Кузьменко, а він сам став "крайнім". Згодом зазвичай небагатослівний Колоянов дав волю емоціям, звинувативши свідка у брехні та назвавши його "стукачем". 

Як у Запоріжжі судили "народного мера" Бердянська - фото 6

Під час дебатів підсудний продовжив намагатися переконати суд у своїй невинуватості. В цьому ж дусі було і його останнє слово. 

Після завершення дебатів та нараді судді повернулися та оголосили вердикт: апеляцію відхилити, вирок фактично залишити без змін (лише прибравши з тексту згадку про свідка, якого допитати не вдалося). Активісти вітали рішення суду оплесками та вигуками "Слава Україні!".

Як у Запоріжжі судили "народного мера" Бердянська - фото 7

Тепер "народний мер" ще може подати касацію. Якщо ж вирок набуде чинності, він нарешті відправиться у колонію. До речі, сидіти йому лишилося близько семи років - час у СІЗО за "законом Савченко" йому зарахували за принципом "день за два".

Нагадаємо, у квітні 2015 року рішенням Бердянського міського суду Віктор Колоянов був засуджений до 13-ти років позбавлення волі. Цей вирок був оскаржений в установленому порядку в Запорізькому обласному апеляційному суді, який рішення суду першої інстанції скасував. На проведеному повторному слуханні справи в суді першої інстанції винесено повторний вирок: за сукупністю злочинів Віктору Колоянову "скостили" рік, призначивши у вигляді покарання 12 років позбавлення волі. Але засуджений подав ще одну апеляцію.

 

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme