Як у Запоріжжі літо по банках розкладали: ТОП-5 рецептів фестивалю консервації

У Запоріжжі 17-18 вересня вибухнув барвами і смаками другий, тепер вже всеукраїнський фестиваль домашньої консервації

Олеся Нєдєліна
Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Як у Запоріжжі літо по банках розкладали…

Варення з грейпфруту з вермутом та імбиром на сонці сяє, немов коштовний рубін. Смак в нього такий же яскравий і насичений, як і колір – солодкий, але не нудкий – освіжаючий, пряний. Конфітюр з перцю чилі ще червоніший, а смак просто вибухає, адже коли пробуєш його вперше, не знаєш, чого очікувати – гіркоти чи солодкості. Виявляється, все це можна відчути одночасно. Груша з шоколадом – це сибаритство, райська насолода. Слива з розмарином – це немов завітала на гостини до бабусі…

Як у Запоріжжі літо по банках розкладали: ТОП-5 рецептів фестивалю консервації - фото 1

Як у Запоріжжі літо по банках розкладали: ТОП-5 рецептів фестивалю консервації - фото 2

Як у Запоріжжі літо по банках розкладали: ТОП-5 рецептів фестивалю консервації - фото 3

Якби портал Depo.Запоріжжя поставив собі на миті спробувати хоча б десяти частину з представлених на фестивалі домашніх консервованих смаколиків, це не вдалося б. Півсотні учасників, сотні банок, баночок, пляшок, коробочок – це не більше не менше, а саме літо, з любов’ю розкладене і збережене господинями і господарями.

Як у Запоріжжі літо по банках розкладали: ТОП-5 рецептів фестивалю консервації - фото 4

Як у Запоріжжі літо по банках розкладали: ТОП-5 рецептів фестивалю консервації - фото 5

Як у Запоріжжі літо по банках розкладали: ТОП-5 рецептів фестивалю консервації - фото 6

Фестиваль домашньої консервації відбувається у Запоріжжі вдруге. Цьогоріч він набув розмаху – крім запоріжців і ньому взяли участь кияни та карпатці з вареннями з гірських ягід. Та здається, в запорізьких господинь все ж таки найяскравіші і найсмачніші "закрутки". Це і не дивно, адже Запорізький край - один з найбільш багатонаціональних в Україні. Це збагатило і кулінарну культуру, адже господині швидко переймають одна в одної секрети, впевнена старший науковий співробітник Запорізького краєзнавчого  музею Світлана Тараненко.

Як у Запоріжжі літо по банках розкладали: ТОП-5 рецептів фестивалю консервації - фото 4

“Прилавок” музею - єдиний на фестивалі без різнобарвних баночок. Замість "закруток" музейники демонструють приладдя для консервування - деяким експонатам понад сто років. 150-річна мідна ступа з товкачем - в ній товкли часник, мак, спеції. Кілька кантерів – ручних ваг – позаминулого та першої половини минулого сторіччя.  Майже сторічна макітра... Як їх тільки не використовували – і для приготування, і для зберігання. Дерев’яний "міксер" – колотівка. Такі використовували з незапам’ятних часів. Останнього разу вони масово сталися в нагоді вже за часів Незалежності, в 1990-х: коли з магазинних полиць зникло вершкове масло, запорізькі господині за допомогою колотівок збивали його для своїх дітей.

Як у Запоріжжі літо по банках розкладали: ТОП-5 рецептів фестивалю консервації - фото 5

Як у Запоріжжі літо по банках розкладали: ТОП-5 рецептів фестивалю консервації - фото 6

Як у Запоріжжі літо по банках розкладали: ТОП-5 рецептів фестивалю консервації - фото 7

Як у Запоріжжі літо по банках розкладали: ТОП-5 рецептів фестивалю консервації - фото 8

Як у Запоріжжі літо по банках розкладали: ТОП-5 рецептів фестивалю консервації - фото 9

За словами Світлани Тараненко традиції консервування стародавні. Але, звісно, дуже змінилися в сучасному світі. Так, запоріжці упродовж тривалого часу зберігали овочі, рибу, м'ясо. Найбільш розповсюдженими способами консервування було квашення, соління, зберігання у погребі. Використовували в якості консерванту також мед. Селяни консервували те, що виростили. Містяни купували овочі на Олександрівських (колишня назва Запоріжжя) ярмарках - Покровському, Успенському, весняних.

Як у Запоріжжі літо по банках розкладали: ТОП-5 рецептів фестивалю консервації - фото 10

Варення до ХХ сторіччя варили на Запоріжжі лише пани, адже тільки в них були сади з фруктовими деревами та ягодами. Варення вважалося розкошами, а ось овочі були потрібні кожного дня.

Як у Запоріжжі літо по банках розкладали: ТОП-5 рецептів фестивалю консервації - фото 11

Більшість представлених на нинішньому запорізькому фестивалі консервів - це смаколики. Наприклад, дебютантка заходу Тетяна Смирнова пропонує пастилу, карамель і цукати з фруктів, ягід і навіть кабачків. Такі фруктові цукерки господиня готує давно, цього року відважилася взяти участь у фесті. Спеціально для нього власними руками виготовила для своїх смаколиків красиві коробочки. Біля її прилавку весь час хтось стояв, адже господиня щедро пригощала потенційних покупців своїми виробами.

Як у Запоріжжі літо по банках розкладали: ТОП-5 рецептів фестивалю консервації - фото 12

Варення на фесті також було безліч. Чимало різноманітних закусок. Наприклад, колектив обласної бібліотеки представив понад двадцять видів "закруток", виготовлених співробітниками. Серед них - яблука консервовані з перцем (чи, навпаки, перець з яблуками), гостра закуска “Смерть ворогам” та інші смаколики.

Як у Запоріжжі літо по банках розкладали: ТОП-5 рецептів фестивалю консервації - фото 13

Як у Запоріжжі літо по банках розкладали: ТОП-5 рецептів фестивалю консервації - фото 14

Вразив фестиваль різнокольоровими оцтами та неймовірно красивими салатними заправками.

Як у Запоріжжі літо по банках розкладали: ТОП-5 рецептів фестивалю консервації - фото 18

Як у Запоріжжі літо по банках розкладали: ТОП-5 рецептів фестивалю консервації - фото 19

Як у Запоріжжі літо по банках розкладали: ТОП-5 рецептів фестивалю консервації - фото 20

Як у Запоріжжі літо по банках розкладали: ТОП-5 рецептів фестивалю консервації - фото 21

Головною ж подією дводенного заходу став рекорд з кількості квашеної капусти і консервів. Капусту шаткували два дні – з ранку до вечора. І ось о пів на шосту вечора 18 вересня оголосили результат: 270 кілограмів капусти, 1492 кілограми "закруток "- загалом 1762.  Стільки ще не збирали ніде в Україні. Тож Українська книга рекордів офіційно зареєструвала на запорізькому фестивалі консервний рекорд.  

Як у Запоріжжі літо по банках розкладали: ТОП-5 рецептів фестивалю консервації - фото 22

Як у Запоріжжі літо по банках розкладали: ТОП-5 рецептів фестивалю консервації - фото 15

Як у Запоріжжі літо по банках розкладали: ТОП-5 рецептів фестивалю консервації - фото 16

Як у Запоріжжі літо по банках розкладали: ТОП-5 рецептів фестивалю консервації - фото 25

Як у Запоріжжі літо по банках розкладали: ТОП-5 рецептів фестивалю консервації - фото 26

Як у Запоріжжі літо по банках розкладали: ТОП-5 рецептів фестивалю консервації - фото 27

Як у Запоріжжі літо по банках розкладали: ТОП-5 рецептів фестивалю консервації - фото 28

Як у Запоріжжі літо по банках розкладали: ТОП-5 рецептів фестивалю консервації - фото 29

Як у Запоріжжі літо по банках розкладали: ТОП-5 рецептів фестивалю консервації - фото 24

Як у Запоріжжі літо по банках розкладали: ТОП-5 рецептів фестивалю консервації - фото 25

Усі смаколики відправляться на передову – нашим захисникам. Адже фест виріс з волонтерського руху зі збору консервів для бійців. І, як запевняють організатори, назавжди залишиться благодійним. Коли закінчиться війна, допомогу спрямують на інші цілі. А поки захід працює заради фронту, заради перемоги. Навіть більшість назв тутешніх смаколиків спрямовані на підняття бойового духу українців.

Як у Запоріжжі літо по банках розкладали: ТОП-5 рецептів фестивалю консервації - фото 24 

Як у Запоріжжі літо по банках розкладали: ТОП-5 рецептів фестивалю консервації - фото 25

Закуска Смерть ворогам

Інгредієнти:

петрушка – 250 г;

кріп – 100 г;

перець болгарський – 500 г;

перець гіркий – 4 шт.;

часник – 200 г;

оцет – 50 мл;

сіль – одна столова ложка;

цукор – дві столові ложки.

Петрушку і кріп миють, перебирають, нарізають. Зелень кладуть у глибоку миску, подрібнюють блендером на середній швидкості 1 хвилину, маса має стати трохи м’якше. Солодкий перець чистять, розламають на великі шматки, кидають у миску з зеленню. Знову включають блендер на одну хвилину на тій же середній швидкості. Таке поступове введення інгредієнтів дозволяє отримати хорошу конститенцію закуски. Чистять гіркий перець і часник, перемелюють ці інгредієнти з зеленю. Перець повинен бути великим, він стане одним із природних консервантів. Додають сіль і цукор, масу розмішують. Наливають оцет, вимішують ще одну хвилину, щоб оцет рівномірно розподілився. Розкладають закуску в стерилізовану тару, загвинчують стерильні кришки. При відсутності погребу тримають на полиці холодильника. Дуже смачна. Гостра закуска для зими готова.

Конфітюр із перця чилі

Інгредієнти:

яблука – 0,5 кг;

болгарський перець – 0,5 кг;

чилі – 0,5 кг;

бадьян – 1 шт;

цукор – 0,6 кг;

коріандр – 1 ч. л.;

духмяний перець – 4 горошини;

винний оцет – 1 ст. л.

Яблука очищаємо. Ріжемо довільно, поливаємо лимонним соком. Чилі і болгарський перець чистимо і теж ріжемо. Засипаємо шматочки половиною цукру. Перемішуємо. Додаємо цукор, що лишився, лишаємо до ранку. Доводимо до кипіння, варимо, постійно помішуючи, 40 хвилин на вогні трохи меншому за середній. Трохи охолоджуємо та блендируємо на середні швидкості (не до пюре). Спеції кладемо у мішечок, додаємо їх до конфітюру, варимо, помішуючи, 10 хвилин. Додаємо винний оцет. Варимо ще 5 хвилин. Залишаємо до повного охолодження, кип'ятимо. Вимикаємо. Залишаємо до охолодження, ще раз кип'ятимо і розкладаємо по стерилізованих банках.   

Конфітюр з грейпфрута з вермутом     

Інгредієнти:

грейпфрут – 2 шт. (1 кг),

цукор з пектином – 500 г. в співвідношенні 1:2,

вермут “Біанко” – 200 мл,

корінь імбиру – 4 см.

З грейпфруту зрізуємо шкірку. Нарізаємо її невеличкими шматками, кидаємо в киплячу воду, щойно закипить, виймаємо шумівкою. Повторюємо це чотири рази, щоб з шкіри вийшла вся гіркота. З грейпфруту зрізуємо усі плівки, подрібнюємо його. Чистимо імбир, нарізаємо пластинками. Доводимо до кипіння і варимо на повільному вогні до готовності. Охолоджену масу перетираємо крізь сито. Додаємо в пюре приготовлені шматки шкірки, вермут і цукор, добре перемішуємо і варимо 5 хвилин. Розливаємо у стерилізовані банки, щільно закриваємо кришками.

Яблука з перцем

Інгредієнти:

Яблука – 300 г,

Перець болгарський – 300 г,

Сіль, цукор, оцет.

Яблука та перець чистимо, миємо, нарізаємо  середніми шматками, бланшуємо. Готовимо маринад з оцту, сілі та цукру. Розкладаємо перець з яблуками по стерилізованих банках, заливаємо маринадом, стерилізуємо 5 хвилин. Щільно закриваємо кришками.

Лящ сушений за стародавнім олександрівським рецептом

Ляща щедро посипаємо сіллю та залишаємо в розсолі на тривалий час – кілька тижнів. Вимочуємо у чистій воді, кілька разів її змінюючи. Вішаємо на горищі  ще на кілька тижнів. Такого ляща починали готувати наприкінці жовтня – початку листопада. Тож він весь час знаходився на холоді. Холодні протяги горища добре його висушували, але не витоплювали жир. Цей рецепт свого діда пригадала старший науковий співробітник Запорізького краєзнавчого музею Світлана Тараненко. За її словами, такого ляща вона їла лише в далекому дитинстві і був він надзвичайно смачним. На жаль, за словами музейниці, приготувати його і сучасній квартирі неможливо, адже неодмінно потрібне прохолодне горище.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme