Як подорожувати дешево. Авіаквитки

Кореспондент Depo.ua ділиться практичним досвідом бюджетних мандрівок

Як подорожувати дешево. Авіаквитки…

З року в рік соцопитування показують, що більшість українців ніколи не були за межами країни. Вважається, що побувати за кордоном – це вкрай дорого і пересічний громадянин цього собі дозволити не може. Особливо по можливостям іноземних подорожей вдарило падіння курсу гривні.

Однак при бажанні на закордонних подорожах можна суттєво економити. Правило №1 – не користуватися послугами турфірм, а їздити самостійно (виключення бувають дуже-дуже рідко). Якщо знати, як шукати квитки на проїзд, де жити та що їсти, можна цілком комфортно подорожувати світом у декілька разів дешевше.

Ми починаємо цикл статей з практичними порадами від досвідчених мандрівників на тему бюджетних подорожей. Перший матеріал присвячений дешевим закордонним авіаперельотам.

Можливість літати за прийнятну ціну нам насамперед надають так звані лоукости (лоукостери) – авіакомпанії бюджетного класу. Низька ціна квитка в них пояснюється тим, що ви платите лише за сам переліт та відмовляєтесь він низки послуг та опцій - харчування, перевезення багажу, вибір місця в салоні і т.п. (при бажанні їх можна придбати за окремі гроші).

Основним "гравцем" цього сегменту в Україні був і лишається угорський WizzAir. До 2014 року компанія поступово збільшувала свою присутність в Україні, працюючи в п’яти містах та пропонуючи десятки напрямків. Злітати у низку європейських країн тоді можна було приблизно за ціною квитка у купейний вагон Київ-Одеса. Проте з початком війни та економічної кризи фірма значно "урізала" свою діяльність. Ціни зросли, кількість напрямків зменшилася, а рейси тепер здійснюються лише зі столичних "Жулян". Тим не менше, "віззейрівські" квитки за розумною ціною все ще можна знайти.

Турецькі перевізники, навпаки, останнім часом стали більше працювати в Україні. Це не тільки лоукостери Pegasus та Atlasjet, а й більш престижні Turkish Airlines, чиї квитки, як правило, дорожчі (але в них часто бувають розпродажі).

Головним "ворогом" лоукостів у пресі часто називають "Міжнародні авіалінії України" (МАУ). Боротьба компаній за український ринок – це окрема тема, якої ми торкатися не будемо. Нас цікавить лише те, що МАУ, попри свій "нелоукостовий" статус, іноді пропонує свої послуги за непоганою ціною.

Як подорожувати дешево. Частина 1. Авіаквитки.

Є ще інші іноземні компанії, що представлені в нас мінімальною кількістю рейсів, але час від часу продають дешеві квитки – греки Aegan (Київ-Афіни), турки Onur (Одеса-Стамбул) та азербайджанці AZAL (кілька азійських міст із Києва).
Конкретні актуальні на сьогодні варіанти – нижче.

Загальні поради:

1. Зовсім необов’язково шукати квитки на сторінках конкретних авіакомпаній. Є декілька сайтів, що самі "прочісують" сторінки перевізників та допомагають вам знайти найдешевший квиток у потрібному напрямку на конкретну дату або без неї. Автор статті зазвичай використовує "Скайсканнер".

Як подорожувати дешево. Частина 1. Авіаквитки.

Ось так працює "Скайсканнер"

2. Є низка сайтів та сторінок у соцмережах, де регулярно публікують інформацію про знижки та розпродажі авіакомпаній. Один з них - lowcostavia.com.ua.
Є ще хороша білоруська російськомовна спільнота (орієнтована не тільки на Білорусь) та її український філіал.

Як подорожувати дешево. Частина 1. Авіаквитки. - фото 3

3. Не бійтеся користуватися послугами компаній-агрегаторів. Це посередники, на сайтах яких можна не тільки знайти квиток, а й придбати його.

При слові "посередник" одразу виникає думка: "це дорожче, бо посередник робить націнку". Як не дивно, для авіаквитків це правило не діє. Дуже часто квитки в агрегаторів дешевші, ніж при купівлі в авіакомпанії напряму.

Вперше купляючи квиток в агрегатора, автор статті довго сумнівався – чи не буде якихось "підводних каменів" та додаткових сплат, про які не попереджували. Але жодних проблем не виникло. Більше того: коли компанія МАУ, яка мала здійснювати переліт, скасувала свій рейс, агрегатор знайшов заміну – квиток у тому ж напрямку від значно престижнішої та дорожчої фірми Emirates. При цьому жодних доплат пасажир не робив.

Серед відомих та надійних українських агрегаторів можна порадити 711.ua та tickets.ua.

Як подорожувати дешево. Частина 1. Авіаквитки. - фото 4

Tickets.ua допомагає знайти оптимальну ціну

4. Якщо маєте достатньо часу до запланованої подорожі – не поспішайте з купівлею квитків. Багато людей вважає, що у цій галузі діє правило "чим більше часу до рейсу – тим дешевше квиток".

Але це не відповідає дійсності: бувають випадки, коли найкращі пропозиції – на поточний місяць. Хоча трапляється і навпаки: за півроку до польоту були дуже "смачні" ціни, а потім стрімко виросли.

У будь-якому разі, чіткої закономірності у формуванні цін на квитки немає, іноді це своєрідна лотерея.

Чим цікавіша пропозиція, тим більше бажаючих нею скористатися та вірогідність того, що дешеві квитки швидко зникнуть. Наприклад, пару місяців тому компанія Vueling виклала квитки Київ-Рим за "смішні" 18 євро у два боки, але їх розібрали за лічені години.

5. Не бійтеся лоукостів. Колись автор статті уявляв собі, що закордонний переліт за 30 доларів – це якийсь старезний літак, що розвалюється у повітрі. Виявилося навпаки – новенькі комфортні "Аеробуси". До речі, кажуть, лоукости взагалі користуються тільки новими літаками – їхнє обслуговування коштує дешевше.

Тим, хто звик літати бізнес-класом, салон у літаку лоукостера напевно буде здаватися тісним. Але невибагливому пасажиру буде цілком зручно. Коли менеджер МАУ роздратовано порівнював лоукости з електричками, він мав на увазі швидше їхню доступність, а не низький рівень зручності.

Як подорожувати дешево. Частина 1. Авіаквитки.

Президент Литви Даля Грібаускайте іноді літає лоукостами

6. Якщо ви хочете заощадити, не варто ставити галочку на опції "вибір місця". Не така вже й велика різниця, де летіти – біля вікна чи ближче до центру.
Так само нема сенсу обирати "пріоритетну посадку" - це лише можливість зайти у салон на 10-20 хвилин раніше за інших.

7. Уважно читайте, чи входить у вартість квитка багаж. Як правило, для лоукостів за нього треба доплачувати. При цьому якщо зробити це заздалегідь на сайті – це вийде дешевше, якщо у аеропорту – дорожче.

Гарантовано безкоштовною для всіх фірм є ручна поклажа. Її розміри та вага різняться для різних авіакомпаній (можна дізнатись на сайті), але на практиці це максимум десь як заповнений 30-літровий міський наплічник. Тому якщо ви подорожуєте без об’ємних валіз – вам не доведеться платити додатково. Але тут ще важливо не забути, що вам не дозволять пронести на борт великі (більше 100 мл) ємкості з рідиною, гострі предмети та інші заборонені речі (повний перелік неважко знайти в мережі).

Як подорожувати дешево. Частина 1. Авіаквитки.

Теоретично ручну поклажу мають міряти, і якщо вона більша за норму - змушують доплатити. Але автор ніколи не бачив, щоб це робили.

Так само прочитайте умови реєстрації на рейс. Зазвичай для лоукостів можна зареєструватися безкоштовно онлайн або платно у аеропорту.

8. Лоукости не годують на борту. Точніше, годують, але за окремі гроші.
Ви можете взяти свою власну їжу (але не напої) на борт.

9. У звичайних авіакомпаній можна купляти "стикові" перельоти з пересадками (у цій статті ми підкажемо вам декілька варіантів з пересадкою в Баку). Якщо ви не з власної вини не встигнете на пересадку (наприклад, перший рейс вилетить із запізненням) – це буде проблема компанії, вона має знайти для вас заміну або компенсувати витрати. Якщо в вас є багаж – вам віддадуть його в кінцевому пункті подорожі.
У лоукостів такої можливості немає – ви маєте змогу купити просто два окремих квитки. Скажімо, Київ-Вільнюс та Вільнюс-Стокгольм. І якщо через запізнення літака з Києва ви не потрапите на стокгольмський рейс – це ваша проблема. Звичайно, так буває рідко, але ризик є. Чим більше часу між двома рейсами - тим менше ризик. 

10. Обов’язково поцікавтеся, де знаходиться аеропорт і на чому краще дістатися міста. Лоукости часто літають у "другорядні" аеропорти, віддалені від міст (для перевізника та, відповідно, для вас це коштує менше). Відстань зазвичай становить 30-50, а в деяких випадках і 100 кілометрів. Наприклад, купляючи лоукостовий квиток у Венецію, ви насправді прибуваєте у містечко Тревізо, а аеропорт "Катовіце" знаходиться у селі Пижовіце.

Варіанти проїзду з летовища до міста легко знайти в інтернеті. Якщо не подбати про це заздалегідь – таксі може обійтися вам дорожче, ніж авіаквиток.

Як подорожувати дешево. Частина 1. Авіаквитки.

Один з віддалених аеропортів - Стокгольм Скавста (червона позначка). Майже 100 кілометрів від міста.

11. Авіакомпанії часто пропонують платні річні дисконти. Сенс купляти їх є в тому випадку, якщо ви плануєте користуватися послугами цієї компанії декілька разів за цей рік. Найкраще – взяти калькулятор та порахувати, чи справді ви зекономите з дисконтом.
Наприклад, стандартний дисконт "ВіззЕйру" (на двох) коштує 30 євро. Якщо ви подорожуєте вдвох, то він себе виправдає вже за одну поїздку (туди й назад).

Як подорожувати дешево. Частина 1. Авіаквитки.

Різниця у ціні з віззейрівським дисконтом (праворуч) та без нього (ліворуч). 

12. А от гучні оголошення на сайтах авіакомпаній про знижки на стільки-то відсотків можуть ввести покупця в оману. Це, зокрема, стосується акцій "при купівлі двох квитків – другий за півціни". Іноді компанії на період таких акцій збільшують початкову ціну квитка, і навіть зі знижкою виходить дорожче, ніж зазвичай. Сліпо кидатись на такі пропозиції не варто.

Найкращі актуальні пропозиції перельотів.

УВАГА! Вказано ціну для перельоту в два боки (окрім випадків, коли окремо зазначено, що це квиток в один бік).

З міст України.

1. Литва.

Київ-Вільнюс – один з українських маршрутів, який зберіг "ВіззЕйр". І зараз це найдешевший закордонний переліт для українців. Квитки коштують від 1200 гривень (є, наприклад, на липень). Литва – член ЄС, і сюди потрібна віза (шенгенська або національна).

Ціни в країні нижчі, ніж у Західній Європі. Ставлення до українців – прекрасне.

Як подорожувати дешево. Частина 1. Авіаквитки.

Звичайно, у Вільнюсі, як у будь-якій столиці, є на що подивитися. Але навряд чи його можна віднести до найцікавіших міст Європи. Ті, хто там був, кажуть, що двох-трьох днів загалом вистачить.

Можна заїхати у сусідні Латвію та Естонію. Крім того, з Вільнюсу можна дешево (400-800 гривень) злітати у Швецію або Норвегію, а з іншого литовського міста, Каунасу – у Данію. Для тих, хто хоче екзотики – останнім часом бувають відносно дешеві квитки до Ісландії.

2. Туреччина.

На цьому напрямку в Україні – найбільша конкуренція та найширший вибір варіантів. Перельоти з українських міст до Стамбулу у ціновому діапазоні 1900-2800 гривень пропонують одразу три турецькі компанії – Turkish Airlines, Atlasjet Ukaine та Pegasus, плюс наші МАУ, а в Одесі – ще й турки Onur. Міста вильоту: Харків, Львів, Дінпропетровськ, Запоріжжя, Одеса, Івано-Франківськ (іноді ще Херсон). Дати – від квітня до наступної зими, включно з травневими святами.

Зараз найдешевші квитки - на травень із Запоріжжя, від 1460 грн.

Як подорожувати дешево. Частина 1. Авіаквитки.

Туреччина – один з найкращих варіантів подорожі за сукупністю багатьох факторів. Сюди не потрібна віза (лише закордонний паспорт). Ціни – доволі демократичні, і навіть якщо ви у "попсовому" центрі Стамбулу – буде дешевше, ніж у Західній Європі. Тут є відпочинок на будь-який смак: море, мегаполіси, гори, історичні пам’ятки. Сервіс для туристів прекрасно розвинутий. Турки – гостинні та доброзичливі. Зараз тут майже немає росіян – для багатьох це теж аргумент з знаком "плюс" (зокрема, для тих, хто колись надивився на п’яних "тагілів" у готелях Анталії).

Стамбул сам по собі цікавезний, але може стати лише початковим пунктом вашої подорожі. Всередині країни прекрасне сполучення, зокрема дешеві авіаквитки (від 282 гривень). Для більш вибагливих: зараз з’явилася хороша пропозиція від Turkish Airline зі Стамбулу до Йорданії (від 1800 гривень). Крім того, екзотичні напрямки (Африка, Південно-Східна Азія) часто виходять найдешевше саме через Стамбул.

Як подорожувати дешево. Частина 1. Авіаквитки.

Турецькі міста, до яких можна злітати зі Стамбулу лоукостом Pegasus.

Серед мінусів країни – хіба що мовний бар’єр: більшість турків не знає жодної мови, крім турецької (однак це не стосується персоналу у туристичній галузі – там робітники чудово розуміють англійську або російську). Зараз деякі іноземці побоюються їхати до Туреччини через неспокійну політичну ситуацію. Але насправді небезпечно лише у віддалених південно-східних провінціях. Так, часом трапляються теракти у Стамбулі та Анкарі, але загалом це "крапля в морі".

3. Польща.

Київ-Катовіце – теж цілком доступний рейс. На літо можна знайти квитки по 1290 гривень у 2 боки. Саме Катовіце – так собі місто (промисловий центр), проте недалеко є шикарний Краків.

4. Угорщина.

Будапешт – одна з архітектурних перлин Східної Європи. Всі, хто був, повертаються у захваті. На червень-липень є варіанти від 1570 гривень.
Для меломанів: у серпні в Будапешті вкотре пройде один з найкращих музичних фестивалів Європи – Sziget.

5. Німеччина.

Найдоступніший рейс у Західну Європу – "Візз" з Києва у Німеччину. У розкладах вказується Гамбург, але насправді це Любек, 66 км до Гамбурга. До Данії 170 км (але Копенгаген неблизько).

За 2000 гривень можна злітати з жовтня по наступний березень (якщо купити квиток зараз).

Баварія обійдеться дорожче – 2700 гривень у Меммінген (поруч із Мюнхеном).
Звичайно, Німеччина є Німеччина, і відпочити тут значно дорожче, ніж у Східній Європі.

6. Швеція.

Таких доступних перельотів з України до Скандинавії ніколи не було. Київ-Стокгольм – 2500 гривень у травні-червні від МАУ.

Як подорожувати дешево. Частина 1. Авіаквитки.

Однак житло, проїзд та харчування у Швеції ще дорожчі, ніж у Німеччині.

7. Кіпр. 

2500 гривень хоче WizzAir за квитки Київ-Ларнака (Кіпр). Місцева віза робиться доволі легко. Щоправда, на Кіпр їздять здебільшого купатися, а дешеві квитки є лише на зиму – не сезон для моря.

8. Британія.

У Лондоні можна побувати з "ВіззЕйром" за 2700 гривень у червні. Окрім інших нюансів Західної Європи тут є ще один: шенгенська мультивіза для Британії не підходить, доведеться робити окрему національну.

9. Азербайджан.

"Азербайджанські авіалінії" запрошують у Баку з Києва за 2700 гривень. Наявні дати у травні. Азербайджан - безвізова країна.
Баку – доволі ефектне місто, але недешеве.

Як подорожувати дешево. Частина 1. Авіаквитки.

10. Іран.

Доступна екзотика від азербайджанців. Київ-Тегеран з пересадкою у Баку за 2900 (буває і 2700) гривень. Досвідчені мандрівники знають, що таких вигідних пропозицій практично для Ірану ніколи не бувало. Є дати восени, якраз коли спаде спека. Ця компанія – не лоукост, і квиток з пересадкою купляється як цілісна подорож до кінцевого пункту.

Візу можна зробити в аеропорту після прильоту, вона коштує 60-80 доларів (треба надати прикордонникам адресу готелю, в якому ви забронювали номер, або координати людини, в якої будете гостювати). Жінкам обов’язково мати на голові хустку, без неї не пустять.

Іран – своєрідна та надзвичайно яскрава країна, в якій ви побачите чимало такого, чого ніколи б не побачили у Європі. Деякі люди вважають її небезпечною, але дарма.

11. Об’єднані Арабські Емірати.

Не менш рідкісна можливість від тих самих азербайджанців – Дубай за 2900 гривень. Теж осінь. Візу треба робити заздалегідь, і коштує вона чимало – близько 90 доларів.

Дубай може бути зручним місцем пересадки для більш далекої подорожі – наприклад, до Індії чи Шрі-Ланки.

12.  Казахстан.

Четверта хороша ціна від "АЗАЛу". Більшість перельотів туди коштують найменше 5000 тисяч, а тут – 2700.

Але є одне велике "але". Це рейс з Києва до Актау (колишній Шевченко) – невеликого промислового міста, від якого до Алмати та Астани майже 3 тисячі кілометрів. Робити там, за великим рахунком, нема чого.

Примітка: останні пару тижнів дешеві пропозиції азербайджанців то зникають, то з'являються знову. Тут, як кажуть, треба ловити момент.

13. Грузія.

Декілька років тому українці завдяки WizzAir мали можливість літати у Грузію (з Києва, Харкова, Донецька та Львова) від 500 гривень у два боки. Нажаль, компанія пішла з цього напрямку і такої "шари" вже нема. Зараз найбюджетніші подорожі до цієї країни пропонує МАУ.

Найдешевше злітати з Харкова або Києва до Кутаїсі (Тбілісі буде дорожче). Зараз квитки обійдуться мінімум у 3200-3300 гривень (іноді бувають від 2500). Дати – осінь або зима.

Кутаїсі розташований між двома головними туристичними місцями країни – столичним Тбілісі та морським і хайтековим Батумі. Маршрутки туди ходять прямо з аеропорту, їхати декілька годин. Грузія приваблює прекрасним ставленням до українців (взагалі до всіх гостей, але до нас – особливо), природою, кухнею та невисокими цінами. Віза не потрібна.

Як подорожувати дешево. Частина 1. Авіаквитки.

Батумі

З близького зарубіжжя.

У Євросоюзі справи з лоукостами значно кращі, ніж в нас. Окрім "Віззейру" тут працює його основний конкурент – ірландський Ryanair з найдешевшими квитками на континенті. Наприклад, поляки можуть літати у низку західноєвропейських держав за 10 євро в один бік, а по країні (між Варшавою, Гданськом та Вроцлавом) – за 2 євро. Плюс низка дрібніших перевізників.

Як подорожувати дешево. Частина 1. Авіаквитки.

1 злотий = 8 гривень

Тому мешканці України можуть дістатися аеропортів сусідніх країни потягами-автобусами, а далі вже летіти. Особливо актуально для прикордонних областей.

1. З Польщі.

З близького до нас Любліна є декілька "віззейрівських" пропозицій по 500-600 гривень. Стокгольм (у липні), Осло (взимку) та нідерландський Маастріхт (червень; це зовсім поруч із Бельгією та Німеччиною). Для Осло та Стокгольма актуальним є наше зауваження щодо віддалених аеропортів.

З Варшави літає Ryanair, і вибір напрямків та дат тут більший. Ціновий діапазон 500-700 гривен – це німецький Кельн (липень), бельгійський Шарлеруа (підписаний як Брюссель, також недалеко звідти – Франція), норвезький Осло, шведські Стокгольм та Гетеборг.

Буквально зараз з'явилася класна можливість від WizzAir - португальський Порту з Варшави за 29 євро на католицьке Різдво (18-28 грудня).

З Польщі варіантів подорожі безліч, шукайте на скайсканнері.

2. З Угорщини.

Тут є два аеропорти – Дебрецен (ближче до України) та Будапешт (трохи далі).
Відповідно до Будапешту можна долетіти з Києва, до Дебрецену – дістатися тільки суходолом.

З Дебрецену є квитки від 460 гривень у Шарлеруа (травень) та шведський Мальме (квітень-травень; поруч - Копенгаген). Маастріхт – трохи дорожче, від 525 гривень (червень-липень). Є ще Італія, Бергамо (біля Мілану) – від 660 гривень наступної зими.

Як подорожувати дешево. Частина 1. Авіаквитки. - фото 16

З Будапешту – десь такий самий вибір, плюс німецький Дортмунд від 570 гривень у червні.

3. Зі Словаччини.

У цій країні лоукостів менше, але підібрати відносно непогані варіанти можна. Скажімо, Берлін з Братислави у травні за 573 гривні.

4. З Румунії.

Квитки Бухарест-Шарлеруа коштують від 1000 гривень для різних місяців, і 500 – якщо вже зараз взяти на зиму.

За ті ж 500 гривень з Бухаресту є перельоти до трьох італійських міст – Бергамо (травень, червень), Рим (але на наступну весну) та Болонья (травень, червень).
Є чимало дешевих пропозицій з аеропортів Тімішоари та Клуж-Напоки (Німеччина, Швейцарія, Нідерланди, Італія), але ці міста далі від України, ніж Бухарест (хіба що у Клуж більш-менш зручно їхати закарпатцям чи буковинцям).

Як подорожувати дешево. Частина 1. Авіаквитки. - фото 17

Бухарест-Бергамо від Ryanair по 10 євро в один бік

5. З Молдови.

У цій країні – єдиний міжнародний аеропорт (Кішинеу) та єдиний лоукостовий напрям – до італійської Верони. Перевізник – італійці з компанії Volotea. Найдешевший варіант – 1400 гривен (зокрема у жовтні).

Сподіваємось, наші поради були для вас корисними. Всі можливості недорогих перельотів даною статтею не вичерпуються. Місяці з дешевими цінами вказувалися в якості прикладу – насправді діапазон дат та кількість варіантів для кожного напрямку свій. Спеціалізовані пошуковики (той самий скайканнер) зможуть підібрати для вас квитки за вашими вимогами.
Пізніше ми розповімо, як дешево подорожувати автобусами та економити та житлі.
Вдалих мандрів!

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme