Сортують дитячі товари й іноді червоніють через співвітчизників: Як запоріжцям працюється у Польщі

Упродовж останніх років Польща залишається найбільш популярною країною для трудових мігрантів з України

Марія Іовова
Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Сортують дитячі товари й іноді червоніют…

Портал Depo.Запоріжжя продовжує розповідати "класичні" – без якихось жахів та без казкових збагачень – історії працевлаштування й роботи запоріжців за кордоном. Нещодавно пара з Мелітополя поділилася враженнями від заробітків у Чехії, тепер йтиметься про найпопулярнішу країну в українських заробітчан – Польщу. Вона приваблює великою кількістю вакансій з відносно високою зарплатнею, територіальною близькістю до України, легкістю працевлаштування. До Польщі українці найчастіше їздять працювати у промисловості, будівництві, сільському господарстві, логістиці. Саме в останній сфері і знайшли себе запоріжці Катерина та Дмитро. У Польщі вони працюють на складі дитячих товарів.

"Оформити документи для роботи у Польщі виявилося найпростіше"

До Польщі 24-річна Катерина поїхала разом зі своїм хлопцем – 25-річним Дмитром. Як і переважна більшість українців, шукати роботу за кордоном пара вирішила через більш високі тамтешні зарплати. "Хоча в Польщі зарплата не найбільша (в Євросоюзі, – Ред.), але доволі нормальна. А ще, через відчуття "не вдома" виникає менше бажання витрачати гроші на щось не зовсім потрібне. Тому можна швидше накопичити і повернутися додому", – каже Катерина.

Вибір пари саме на Польщу припав через легкість працевлаштування: оформляти документи в цю країну виявилося простіше.

Роботу шукали за допомогою агентства, яке порадили знайомі. У спеціальній групі месенджера Viber кожен день публікують по 5-10 вакансій, які підходять чоловікам/жінкам або сімейним парам. Після вибору бажаної, в агента можна дізнатися умови роботи та іншу необхідну інформацію. Парі підготували всі документи на робочу візу, яку оформили десь за місяць. Потім із замовленим агентством перевізником запоріжців доставили до Польщі. "Взагалі на ту роботу, на якій ми зараз, можна потрапити безпосередньо звернувшись до фірми в Польщі. Так витрат буде менше, але ти сам вирішуватимеш питання з квитками, страховкою і оформленням візи", – розповідає Катерина.

Зараз запоріжці працюють на складі дитячих товарів. Його робота полягає в прийомці товару, сортуванні по місцях зберігання, комплектації на замовлення магазинів або інтернет-покупців в Польщі та за кордоном. На складі працюють як польські, так і українські співробітники.

Графік роботи: п'ять днів на тиждень по 12 годин. Кожен тиждень міняються зміни: денні та нічні. На даний момент зарплата Катерини і Дмитра становить по 14 злотих на годину. Це близько 90 гривень. Таким чином за робочий день пара заробляє понад 2000 гривень.

"У будинку є все необхідне для життя"

Житло Дмитра та Катерини коштує 300 злотих на місяць – це близько 1900 гривень. "Нам пощастило, ми потрапили в приватний будинок на три кімнати. У ньому максимум можуть жити шість сімейних пар, тобто в кімнаті – по дві пари. Але через те, що робота позмінна, з іншою парою ми бачимося тільки у вихідні. І це тішить", – каже Дмитро.

У будинку багато місця, не найгірший ремонт. Також є все необхідне для життя: холодильник, пральна машина, побутові речі. "Часто буває, що чогось найбільш необхідного в будинках немає. Потрібно везти з собою або купувати на місці, постільну білизну теж потрібно брати з собою", – розповідає Катерина.

Усіх співробітників на роботу забирає автобус: потрібно лише вчасно прийти на зупинку. Час на дорогу до роботи може коливатися від 10 до 50 хвилин – залежно від того, де поселять.

Заробітчани розповідають, є роботи, де за проживання платити не потрібно, але там умови можуть бути гіршими. Наприклад, гуртожитки з двоярусними ліжками, однією кухнею, душовою та вбиральнею на поверх.

Пара живе в одному з найбільших міст Польщі – Лодзі. Тут чимало цікавих місць для дозвілля та відпочинку: парки, музеї, зоопарк, аквапарк, місцеве озеро з базою відпочинку, торгово-розважальні центри. "На жаль, в інші міста ми поки не їздили, але дуже хочеться", – каже Катерина.

Запоріжці розповідають, що складності життя в Польщі можуть виникнути тільки через мовний бар'єр. На самій роботі знати польську не обов'язково, там 65 відсотків працівників – українці. Але в побутовому плані хоча б мінімальне знання мови не завадить: для походу в магазин, в банк або інший заклад.

"Добре там, де нас нема"

За словами запоріжців, в Польщі намагаються робити все для комфортного життя людей: доволі дешеві продукти харчування, вигідні знижки та акції, зрозумілі транспортні маршрути, гарні дороги та велосипедні доріжки. А ось через співвітчизників іноді доводиться соромитися. "Добре там, де нас нема", – Катерина по-новому трактує розхожий вислів. "Усе частіше, проходячи вулицями, чуєш не польську мову, а українську або російську. І, на жаль, не всі наші співвітчизники поводяться належним чином. Іноді дуже сумно стає, відчуваєш "іспанський" сором в магазині або на вулиці", – розповідає дівчина.

Запоріжці переконують, в основному стосунки українців з поляками хороші та доброзичливі. Усе, звичайно, залежить від самих людей, а не від того, звідки вони родом. Начальство добре ставиться, якщо працівники нормально виконують свої обов'язки. Якщо ні – винен сам, няньчитися ніхто ні з ким не буде. До україномовних та російськомовних працівників поляки звикли, на роботі порозумітися нескладно.

Катерина з Дмитром нещодавно приїхали до Польщі, планують пробути тут пів року. Робота на складі їх цілком влаштовує. "Однак цей варіант тільки для "підзаробити". Аби молодій парі накопичити таким чином, наприклад, на житло, потрібно їздити на заробітки кілька років", – діляться запоріжці.

За освітою Катерина – вчитель інформатики, у Дмитра – медична освіта за спеціальністю "загальна хірургія". У Запоріжжі обидва працювали не за фахом – офіціантами в кафе. Їхня тутешня зарплата була меншою за польську приблизно у три рази.    

Читайте також:

Наші в світі: ТОП-15 цікавих українських церков за кордоном;

Тисячі кілометрів, шість країн: Як запоріжці об'їздили Балкани на велосипедах;

"Це як інша планета": Запорізькі фанати розповіли, як їздили в Ісландію на футбол;

Наші в світі: ТОП-15 цікавих пам'ятників Шевченку за кордоном.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme