"Фотографуйте їх зі спини": Як кримчани вступають до запорізького вишу

Абітурієнтам з півострова непросто знайти репетитора та навіть "погортати" сайт Міносвіти. Українські підручники, взагалі, не дістати

"Фотографуйте їх зі спини": Як кримчани…

На шиї в юної кримчанки Інни – кулон у вигляді тризуба. Вона виходить з кабінету запорізької школи – щойно здала іспит з історії України. Попереду ще диктант з української мови. "Та все легко було, здала без проблем", - каже дівчина матері, яка чекала на неї в коридорі.

Згодом з'являється ще один гість з окупованого півострова – Олег. Він побоювався іспитів, але виявилось, що дарма. Ці двоє – кримські випускники, які після закінчення школи вирішили продовжити навчання в Запоріжжі, в місцевому Національному університеті. Інна планує поступати на біолога, Олег – на юриста. Три останні шкільні роки вони не вивчали українську мову та історію, тому мали самотужки підготуватися, щоб скласти іспити в запорізькій школі №15 - саме її закріпили за Запорізьким національним університетом (ЗНУ) згідно програми "Україна - Крим".

ЗНУ – один з дванадцяти українських "вишів", які другий рік поспіль працюють за державною програмою "Україна - Крим". Жителям анексованого півострова тут надана можливість скласти Іспити замість зовнішнього незалежного оцінювання. Для кримчан резервують частину бюджетних місць. Географія залучених університетів – від Львова до Харкова, але найбільше випускників з півострова їде до Херсона – бо найближче.

Цьогорічна вступна кампанія для кримчан почалася кілька днів тому. Олег та Інна поки що перші, хто здав іспити в Запоріжжі.

"Готуватися було непросто. Підручники з мови та історії, які були в кримських бібліотеках, три роки тому швиденько здали у сховища – їх не видають. Частина вчителів, які раніше викладали ці предмети, відмовляється "підтягувати" дітей. Інші погоджуються. Не з політичних переконань – просто щиро хочуть допомогти. Але намагаються це не афішувати", - зізнається мати Інни Олена.

Більшість інформації для підготовки до іспитів наші співрозмовники знайшли в інтернеті, але мережа теж не завжди рятувала. Частину матеріалів з сайту Міносвіти на півострові відкрити неможливо – блокують. Принагідно з'ясувалося, що з порталом Depo.ua кримчани знайомі, але на окупованому півострові його не завжди почитаєш - напевно, теж через блокування.

За словами жінки, варіант вступу до кримського вишу вони з донькою навіть не розглядали. Пояснює, що з тамтешньою освітою перспектив немає – або якість вкрай низька, або дуже дорого. ЗНУ обрали, бо тут є потрібна спеціальність. Серед трьох із дванадцяти задіяних у програмі універсітетів, в яких можна вчитися на біолога, цей - найближчий. Не останнім фактором стали й непогані відгуки про університет – зокрема, хабарі, за словами Олени, тут не беруть.

Попереду в Інни та Олега – бюрократичні клопоти. Українських паспортів у них немає – робитимуть в Запоріжжі. У школі їм видадуть довідки про іспити, з якими вони підуть вже в університет – здавати профільні предмети.

"Вони вчора приїхали, і прямо з поїзда до мене пішли. Допомогла їм тут житло знайти, пошукали в інтернеті оголошення. З іспитами вирішили не тягнути – провести наступного дня. Вчителі якраз ще не у відпустках. З кожним, хто приїжджає з Криму, домовляємося про дати індивідуально", - розповідає директорка школи №15 Оксана Кириченко.

Торік у цій школі склали іспити четверо кримчан – троє за результатами поступили, а один передумав за сімейними обставинами. Одна новоспечена студентка за власним бажанням паралельно з університетом рік провчилася у школі в екстернатурі – аби отримати не тимчасовий, а повноцінний атестат.

Директорка просить фотографувати дітей зі спини та змінити в публікації імена. Цього року міністерство вирішило не поширювати особисті дані абітурієнтів у відкритому доступі – у списках їхні прізвища фігурують у зашифрованому вигляді.

Як розповів відповідальний секретар приймальної комісії ЗНУ Дамір Бікулов, торік за програмою "Україна - Крим" до українських вишів вступали близько 200 кримчан. З них до двох десятків – у Запоріжжі. "При цьому росіяни всіляко блокували інформацію щодо програми. Цього року її почали з більш ґрунтовною підготовкою, і бажаючих має бути більше – лише сьогодні до приймальної комісії пришли четверо", - каже Бікулов.

"Ті, хто йде з Криму вчитися в українські виші – це наші люди, наше коріння в Криму. І звичайно, їм треба йти назустріч", - додає Бікулов.

Для вступної кампанії-2017 міністерство виділило за програмою тисячу бюджетних місць. "Кримські" квоти становитимуть 20% від всього обсягу держзамовлення. Хоча стільки абітурієнтів з окупованого півострова, швидше за все, не набереться, і всі, хто захоче поступити, зможуть це зробити.

Імена героїв матеріалу, які приїхали з Криму, були змінені.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme