Втеча у капцях: Як віце-мер Запоріжжя загнав соратників у "внутрішню Горлівку"

Двоє затриманих, один ховається: цього достатньо, аби перекроїти політичну карту Запоріжжя  

Ефектна втеча у капцях заступника запорізького мера Анатолія Пустоварова помітно змінила політичний розклад у Запоріжжі. Навіть незважаючи на те, куди саме втік віце-мер від правоохоронців - дійсно у "деенерівську" Горлівку, як подейкують одні, чи у Горлівку внутрішню, за паркани "Запоріжсталі", як кажуть інші. Так чи інакше, сьогодні "запоріжсталівські" отримали суттєвого стусана, від якого, скоріше за все, не швидко оговтаються.

У Запоріжжі зранку відбувалися обшуки в чиновницьких кабінетах, домівках та автівках. Слідчі дії проводили прибулі: харківські та столичні силовики, тож інформації про те, що відбувається, було небагато. Принаймні, допоки голова фракції "Самопомочі" у парламенті Олег Березюк не заявив про політичні репресії у зв'язку з тим, що харківські слідчі затримали голову обласної "Самопомочі", заступника голови облради Владислава Марченка.

Відповідь від прокуратури пролунала негайно. Генпрокурор Юрій Луценко заявив, що Марченко разом із своїм братом та колишнім опоблоківцем, тепер - заступником мера Запоріжжя Анатолієм Пустоваровим заробляли на фіктивних тендерах. Згодом СБУ додала мальовничих подробиць ефективної співпраці "демократів" із "Самопомочі" із запоріжсталівським "реакціонером". Правоохоронці встановили, що Марченко спільно з Пустоваровим розробили механізм привласнення грошей під час проведення публічних закупівель комунальними підприємствами регіону. Упродовж 2017 року фігуранти справи вплинули на результати проведення тендерів на суму понад сто тридцять мільйонів гривень. Гроші відмивали через конвертаційний центр, переводили на рахунки фіктивних фірм та привласнювали.

Важко навіть сказати, що видається більш ганебним: брутальне розкрадання коштів чи протиприродний симбіоз організаторів оборудки. Утім, в ньому, насправді, немає нічого дивного: одразу після виборів 2015 року стало очевидно, що "Самопоміч", принаймні, представлена в органах місцевого самоврядування Запоріжжя, є структурою, афілійованою з тутешнім запоріжсталівським "Опоблоком". Невідомо, як пояснювали синхронні еспокади на сесіях її керівники своїм щирим партійцям і прихильникам, але тепер, після того, як стосунки випливли на поверхню, пояснювати це буде вкрай складно. Таким чином, "Самопоміч" у Запоріжжі зазнала нищівного репутаційного удару.

Цей удар, безумовно, вплине і на розстановку політичних сил в органах місцевого самоврядування, насамперед в Запорізькій облраді, де після літніх баталій між губернатором і депутатами настало крихке перемир'я. Очільник ЗОДА Костянтин Бриль, який певного часу волів би бачити інших на місці керівників облради - насамперед, заступників голови - схоже, погодився "не розкачувати човен", залишивши все, як є. Тепер же, коли заступник голови Марченко опинився у фігурантах брудної карної справи, а ще один заступник Єгор Семенков є представником "опоблоківських", які також опинилися у цьому багні по самі вуха, настрої і губернатора, і депутатів облради щодо її верхівки можуть змінитися. Тоді обласний парламент знову порине у політичну турбулентність, адже бажаючих посісти в ньому керівні крісла вистачає.

Утім, головним невигодонабувачем, бенефіціаром зі знаком "мінус" сьогоднішніх обшуків, безперечно, стала місцева запорізька влада або ж, як її називають останні два роки, "заводомерія", що перебуває під повним впливом "Запоріжсталі". Її "золотий хлопчик", ледве не головний медійний персонаж віце-мер Анатолій Пустоваров не просто став фігурантом кримінальної справи. Він, побачивши правоохоронців, що завітали до нього з обшуком, в одних капцях, як каже генпрокурор, втік через вікно. Зараз його місце перебування встановлює СБУ. Однак, незважаючи на те, куди він, дійсно, втік - у рідну Горлівку чи переховується на "Запоріжсталі" - втеча завжди втеча, має вигляд визнання свої провини і, звісно, несе шалені репутаційні ризики для місцевої, запорізьсталівської, влади. Особливо неприємним для мера міста Володимира Буряка, певно, є той факт, що події розгорнулися напередодні його річного звіту перед громадою, що має відбутися у п'ятницю, 22 грудня.

Так чи інакше, але, зважаючи на сьогоднішні настрої, "запоріжсталівським" знадобиться час, аби прийти до тями після того, що сталося. Тож, їхні позиції на Запоріжжі, читай, позиції "Опоблоку", нині дуже послабилися. Певний час їм доведеться перебувати у "внутрішній Горлівці".

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Запоріжжя