UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Виставковий центр, палац спорту, вічні мости: Яким може бути #10yearschallenge по-запорізьки

Погляд крізь десять років: що змінилося у Запоріжжі з далекого 2009-го 

Виставковий центр, палац спорту, вічні м…

Популярний у всьому світі флешмоб #10yearschallenge ( #10років тому ) – чудовий привід згадати, чим люди жили і дихали 10 років тому. Портал Depo.Запоріжжя вирішив по-своєму взяти участь у челенджі і подивитись, як за останні 10 років змінилися деякі місця Запоріжжя.

У березні 2009-го на пустирі на вулиці Перемоги відкрився великий і сучасний виставковий центр "Козак палац". Сьогодні саме у ньому відбувається чимало важливих культурний, економічних та інших подій – та ж сама "Запорізька книжкова толока". Аналогів цій будівлі в місті немає досі.

На сучасний виставковий центр пустими дірками вибитих вікон дивився палац спорту "Юність". Сьогодні він – гордість міста, один з кращих спортивних майданчиків країни, в якому регулярно проходять спортивні і культурні події. У 2009 "Юність" мала жахливий вигляд, ніби привид спортивного минулого міста. На розбитій площі перед палацом проводились якісь ярмарки, а всередині, у розкраденому і зруйнованому залі, працював картинг. До початку реконструкції залишалось ще довгих сім років.

10 років тому тривала реконструкція старовинної будівлі Обласної дитячої лікарні. На той момент на роботи було витрачено вже 4 мільйони гривень і ще 26, за підрахунками чиновників, були потрібні для завершення робіт. Сьогодні всі роботи завершено, але їхня якість викликає чимало питань у істориків. Під час реконструкції з фасаду будівлі чи то прибрали, чи то сховали під обліцюванням стару ліпнину: немовлят та квіти. А новий фасад у 2019 потроху руйнується.

Більш пощастило іншому історичному об'єкту Запоріжжя – величезному млину Нібура. У своєму часі ця будівля була найбільшою та найсучаснішою у місті і експортувала борошно навіть за кордон. У 2009-му, 10 років тому, вона стояла пуста і потроху руйнувалася. За декілька років на стародавньому млині зрушили жорна сучасного мистецтва: у 2019 тут працює арт-простір "Млин", а фасад прикрашає величезний мурал, один з перших у місті.

Майдан Героїв – безперечно важливе для запоріжців місце. У 2013-2014 роках містяни стояли тут за європейську Україну, тут на них напали тітушки, вже після цього на цьому місці відбулося чимало інших суспільно значущих подій. Деякі з них суттєво вплинули на життя міста, деякі ніяк, але ніхто не посперечається: саме тут громада часто демонструє владі свою волю. Сьогодні дизайн площі дещо змінено, чимало хто вважає: змінено так, аби менше збиралися.

Восени 2018 року після реконструкції урочисто відкрили сквер Театральний. Це викликало чимало суперечок – частині містян сквер після реконструкції сподобався, іншій частині – ні. Але у 2009 на цьому місці був лише напівзнищений газон, розбита плитка та зламані лавочки.

Сьогодні Вознесенівський парк – одне з найбільш популярних місць відпочинку запоріжців. Тільки за минулий 2018 рік тут відбулися чимало чудових заходів: фестивалі вуличної їжі, концерти, культурні і спортивні події. Зараз тут повільно відбувається реконструкція. Реконструювали парк й 2009-го. Тоді посеред штучного озера встановили "Міст закоханих", який сьогодні дуже полюбляють молодята – місце прекрасно підходить для фотосесій.

Ще одне місце, яке суттєво змінило зовнішній вигляд за останні 10 років, – проспект Маяковського. Реконструкція основної ділянки вже завершена, на неї витратили близько 12 мільйонів. У 2009 тут мало хто прогулювався: на зламаних лавочках іноді можна була побачити молодь, але більшість запоріжців просто йшли крізь алею до Вознесенівського парку.

Питання реабілітації, адаптації та гідних умов життя для людей з інвалідністю актуальне й 2019 року. Але за останні 10 років Україна і Запоріжжя зокрема доволі сильно просунулись у цьому напрямку: про проблему почали активно говорити, потреби людей з інвалідністю враховувати при будівництві різних об'єктів. У 2009 у місті відкрили Обласний центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів. У цьому місці діти мали проходити реабілітацію, інтегруватися у сучасне сіспільство. Центр працює і сьогодні, змінивши назву на Обласний центр соціальної реабілітації дітей з інвалідністю.

А є речі, які, здається, не зміняться ніколи – у 2009 році, як і у 2019-му, порушували питання найбільшої запорізької недобудови – мостів. У 2009 на цей проект уряд України виділив 500 мільйонів гривень – цих грошей ще тоді було недостатньо. У 2019 -му проект вже давно перетворився на тему для безкінечних жартів, адже мости не тільки недобудували, конструкції у деяких місцях вже починають руйнуватися.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme