Відпочинок із видом на символи Запоріжжя: Чим приваблює та відштовхує парк Металургів

Головна родзинка запорізького парку Металургів – оглядовий майданчик за Палацем дитячої творчості. З нього відкривається розкішний вид на символи Запоріжжя: Хортицю з "Запорізькою Січчю", Дніпро зі скелями та Дніпрогес

Валерія Константинова
Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Відпочинок із видом на символи Запоріжжя…
Запорізький Парк Металургів – місце для піших прогулянок

Запоріжжя зачинилося на суворий карантин, залишивши містянам та гостям небагато можливостей для цікавого дозвілля. На щастя, парки під час нинішнього локдауну не потрапили під заборону. Depo.Запоріжжя підготувало огляд цих зелених острівців промислового міста: в якому стані вони зараз, як комунальники готують їх до сезону, як оцінюють парки городяни та чим ці території зможуть зацікавити та вразити приїжджих.

Отже, парк Металургів – одне із улюблених місць відпочинку запоріжців. Тут є дитячий та спортивний майданчики, пам’ятники, алеї, клумби. Оглядовий майданчик в кінці парку – неперевершена фотозона для тих, хто хоче закарбувати себе на тлі головних символів міста. Туристи, зазвичай, про нього не здогадуються, хіба хтось порадить. В останні роки парк став фестивальним майданчиком, зокрема, тут проводять музичний фест Khortytsia Freedom.                

Як мінявся парк

Свою сучасну історію цей колишній парк Соцміста відлічує з 1 березня 1935 року, коли був переданий "під опіку" "Запоріжсталі". Тоді почалася його розбудова: стрілецький тир, майданчик для атракціонів, тенісний корт, гімнастичне містечко, літній театр. Вхід до парку був платним.

З роками це місце відпочинку дуже змінилося. Давно немає атракціонів, сцени та багато чого іншого. Нині парк підходить для тихого відпочинку. Тут щодня гуляють матусі з маленькими дітьми, запоріжці вигулюють собак, годують пташок. 

У 2014 році в парку з’явилася Алея захисників України, спочатку – стенд із фотографіями загиблих, пізніше більш міцні конструкції. Також була встановлена кам’яна стела на честь полеглих. Тут кілька разів на рік збираються ветерани й небайдужі запоріжці, аби вшанувати пам'ять захисників. При цьому патріотична спільнота міста давно вимагала, аби на честь воїнів був споруджений справжній меморіал і у більш людному місці. Днями виконком Запорізької міськради погодив рішення про спорудження пам’ятника на майдані Волі, там, де колись стояла статуя Дзержинського. Раніше був обраний проєкт, за яким збудуть меморіал.   

Центральний вхід до парку

Центральний вхід до парку

Пам"ятник Богдану Хмельницькому

Пам'ятник Богдану Хмельницькому 

Стела захисникам України

Стела захисникам України

Стенди із фотографіями загиблих

Стенди із фотографіями загиблих

Ще одна зміна у парку – в назві. Її розширили. Після смерті у 2017 році колишнього багаторічного директора "Запоріжсталі" Віталія Сацького зона відпочинку отримала назву "Парк Металургів імені Віталія Сацького". Найменування поки не прижилося – запоріжці, як і раніше, кажуть просто: "Парк Металургів".

Затінку в парку не бракує

Зелені в парку багато. Дерева, які зростають ще від його заснування, великі, гіллясті, з весни до осені під ними завжди затінок. На деревах чимало шпаківень, що їх змайстрували діти, за власної ініціативи чи під час екологічних акцій. Тепер до них прилітають птахи. Щоправда, є інший бік – коріння старих дерев у деяких місцях підіймає плитку пішохідної зони.

Коріння дерев піднімають тротуарну плитку

Коріння дерев піднімають тротуарну плитку 

Оригінальна шпаківня

Оригінальна шпаківня 

На центральній алеї парку висаджені невеличкі декоративні дерева та оформлені клумби. Вздовж доріжок – ліхтарні стовпи. "Ми тут поряд живемо, тому часто прогулюємося. За останні роки парк змінився в кращий бік. Тут висадили  молоді дерева та кущі, ростуть квіти. Але не завадило б привести до ладу оглядовий майданчик біля Палацу дитячої та юнацької творчості. Там потрібно очистити схил, на якому багато сміття, бруду, трави", – каже пенсіонерка Тетяна Петрівна.  

Паркова алея

Паркова алея

Клумби із зеленими насадженнями

Клумби із зеленими насадженнями 

Кущі троянд

Кущі троянд

Паркова інфраструктура

На вході в парк, з лівого боку, стоїть пам'ятник Богдану Хмельницькому. З правої сторони колом розташовані лавки, поруч із ними – смітники. На деяких лавках вже немає спинок.

Лавка, на якій з рокам зламали спинку

Понівечена лавка

Біля центральної алеї парку розташована Новоапостольська церква, перед нею – дитячий майданчик, поруч є туалети. Один з них – капітальний з усіма комунікаціями, але він працює лише у теплі пори року. Стоїть також біотуалет. Ось він завжди відкритий. "Два рази на день я гуляю з дитиною на цьому майданчику. Коли тепло, працює громадський туалет, там можна помити руки. А біотуалет потрібно прибрати. Там велика дірка, куди може впасти дитина. На майданчику бракує гойдалок, зазвичай, тут постійно бавляться багато дітей. Тому двох гойдалок замало, малеча постійно через них свариться. Ще у жовтні я телефонувала до служби "15-80" просила зробити на майданчику освітлення. Оскільки в холодну пору року рано темнішало, не видно, де дитина ходить. Світло обіцяли зробити у березні цього року. Але поки освітлення тут немає", – розповіла молода мама Яна.

Яна зі своїи малюком

Яна зі своїи малюком 

Дитячий майданчик

Дитячий майданчик

Туалети у парку

Туалети у парку

Ближче до автомобільної дороги в парку є напівзруйнований танцювальний майданчик. Одразу за ним – старе футбольне поле з воротами та залишками паркана навколо. Діти грають там у футбол, але в бруді.

Зруйнований танцювальний майданчик

Зруйнований танцювальний майданчик 

Залишки літньої сцени

Залишки літньої сцени 

Паркан навколо футбольного поля

Паркан навколо футбольного поля

Футбольне поле

Футбольне поле 

Щодня на спортивному майданчику з турніками та сходами вправляється зі своїм другом Дмитро. Обидва чоловіки мали тяжкі захворювання. Кажуть, що продовжують жити завдяки цим парковим заняттям. "У парку все прибрано, немає листя, трави. Але парк потребує розвитку. Наприклад, на місці старої покинутої сцени можна зробити басейн, куди ходитимуть сім’ями. Тут розміщено майданчик для гандбольних ігор та футболу. Потрібно лише замінити навколо нього паркан та нанести покриття, щоб люди не грали у бруді. Також потрібно встановити не лише турніки, які є в кожному дворі, а розмістити різні тренажери. Комунальникам необхідно консультуватися з комітетом по спорту та зробити повноцінний майданчик для занять спортом для всієї родини", – розмірковує Дмитро.  

Запоріжці займаються на спортивному майданчику

Запоріжці – на спортивному майданчику 

У парку немає сучасних атракціонів для дітей, а також фудкортів. Щоб купити хоча б пляшку води, потрібно виходити з парку та йди до найближчого магазину – на проспекті. Щоправда, неподалік парку є кафе.

Паркові цікавинки  

У парку Металургів є Казкова галявина для малечі: Білосніжка та сім гномів. Гноми застигли з музичними інструментами, Білосніжка – у танці. Паркові скульптуру щороку фарбують, трохи реконструюють, але за зиму вони втрачають вигляд.   

Білосніжка та сім гномів

Білосніжка та сім гномів 

Білосніжка

Після зими Білосніжка уже не та

Різні паркові скульптури

Різні паркові скульптури

Ближче до річки Дніпро розташована територія Палацу дитячої та юнацької творчості. Тут ще збереглися майданчики, де проводили масові заходи, звідти і відкривається панорамний вид на річку Дніпро та Дніпрогес. Але тут постійно паркуються автівки, що псує відпочинок. Оглядовий майданчик перебуває у більш-менш гарному стані: покладена плитка, є лавки, не бракує смітників. Саме звідси відкривається вид на Дніпрогес та Хортицю.

Міський палац дитячої та юнацької творчості

Міський палац дитячої та юнацької творчості 

Територія палацу з припаркованою автівкою

Територія палацу з припаркованою автівкою 

Реконструйований оглядовий майданчик

Реконструйований оглядовий майданчик 

Парком Металургів, як ще трьома парками Запоріжжя, опікується комунальне підприємство "Титан". На підприємстві повідомили, що у парку після зими вже провели так зване санітарне обслуговування: прибрали залишки суміші, якою посипали доріжки в ожеледицю, опале листя, старе гілля. Усе вже вивезли. Із понеділка починається реконструкція і фарбування лавок, паркових фігур, дитячих та спортивних майданчиків, із 26 квітня почнуть висаджувати квіти. Капітальних ремонтів за останній рік в парку не проводили, якихось паркових новинок тут не з’явилося.  

Читайте також

Парк мегалітів, самоцвітна водойма, "Весельчак": До яких запорізьких пам’яток варто вирушити на авто

Водоспади, кургани, плавні: До яких запорізьких див можна рвонути на велосипеді

Запорозька Січ, Ластівчине гніздо, менонітські "замки": Яких запорізьких див можна дістатися пішки 

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme