Альтернативна сесія: Чому обрання голови Запорізької облради спровокує тривалу політичну кризу

Діяльність Запорізької облради минулого скликання мало чим запам'яталася жителям регіону. Однак ситуація докорінно змінилася: з першої ж сесії новообрана облрада увірвалась у стрічки новин через скандал з голосуванням за нового очільника

 

Альтернативна сесія: Чому обрання голови…

Перша сесія Запорізької облради розтягнулась, як мінімум, на тиждень через розкол у депутатському корпусі. Партії "Слуга народу" і "ОПЗЖ" сформували навколо себе коаліції і почали брудну боротьбу за контроль над обласною радою.

У вівторок, 15 грудня, мала продовжитися перша сесія Запорізької облради. Вона була перервана минулої п'ятниці (скоріше, навіть суботи, адже тривала до глибокої ночі), позаяк депутати не змогли обрати голову обласної ради. Однак продовження сесії з самого початку не задалося

 

У сесійній залі не реєструвалося достатньої кількості депутатів для кворуму і зняття роботи сесії з "технічної паузи". Після сорока хвилин намагань розпочати роботу головуючий на сесії Олексій Холод (від "ОПЗЖ") заявив, що депутати спробують зібратись наступної п'ятниці. На це отримав відповідь, що він більше не головує і нова тимчасова керуюча облрадою Олена Жук (від "Слуги народу"). Після недовгої суперечки обидва головуючі повідомили, що продовження сесії перенесено. Однак Олексій Холод анонсував її на п’ятницю, 18 грудня, Олена Жук – на четвер, 17-те.

 

З цього моменту і почалося, мабуть найскандальніше в історії області, обрання голови обласної ради.

перша сесія Запорізької облради

 

"Альтернативна" сесія під охороною

Новообрані депутати облради від "Слуги народу", "Єднання", "Опозиційного блоку" і "Батьківщини" зібрались окремо за зачиненими дверима. До зали не могли потрапити представники інших політичних сил, не було і ЗМІ. Біля входу до приміщення зібралися невідомі чоловіки, які нікого не пропускали всередину.

Спочатку журналістам повідомили, що проходить засідання фракцій. Однак у "ОПЗЖ" стверджували, що у залі обирають голову обласної ради.

Усамітнення частини депутатського корпусу продовжувалося декілька годин. Врешті представники "Слуги народу" і "Батьківщини" почали робити дописи в соціальних мережах про обрання головою Запорізької обласної ради Віталія Боговіна.

Згодом Боговін заявив, що склав повноваження очільника Запорізької ОДА і став новим головою обласної ради. За словами Боговіна, його кандидатуру підтримали 43 депутати із 84. "Усе було відзнято на відео. Згідно регламенту всі протоколи підписані, реєстри всі підписані більшістю (депутатів, – ред). Тому все відбулося в межах закону", – заявив Боговін ЗМІ по завершенню "альтернативної сесії".

Боговін говорить зі ЗМІ по завершенню "альтернативної сесії"

 

У регіональному осередку "Опозиційного блоку" заявили, що "представникам меншин" не вдалося "зірвати сесію" і було проведено засідання у залі для нарад.

 

 

Згодом було опубліковане рішення обласної ради за підписом Олени Жук про Боговіна головою, а також протоколи пленарного засідання та засідання лічильної комісії.

 

 

 

Позиція строкатої опозиції

Цілком зрозуміло, що у протилежному таборі не визнали рішення про обрання нового голови обласної ради. Серед опонентів хиткої більшості виступають представники "ОПЗЖ", "Європейської солідарності" і "За майбутнє".

Ще коли не було зроблено заяву про обрання Віталія Боговіна головою облради, нардеп від "ОПЗЖ" Володимир Кальцев повідомив, що така процедура обрання очільника облради незаконна. "Губернатор, не маючи голосів, втік з сесії обласної ради. Закрився з частиною депутатів в кабінеті і малює протоколи про обрання себе, любимого, головою обласної ради, порушивши всі норми регламенту, закон, запустивши сюди людей спортивної статури", – прокоментував "альтернативну" сесію Кальцев.

 

нардеп від "ОПЗЖ" Володимир Кальцев

 

За словами Кальцева, діям губернатора мають дати оцінку правоохоронні органи.

Таку ж позицію посіла й "Європейська солідарність". Екснардеп і новообраний депутат облради від "ЄС" Ігор Артюшенко повідомив, що підготував заяву до Нацполіції про незаконні дії на сесії обласної ради. "Відсутність покарання породжує беззаконня. Тому всі причетні до сьогоднішнього шабашу в обласній раді мають понести покарання згідно закону", – написав  Артюшенко на своїй сторінці у Facebook, приклавши до посту заяву до Нацполіції.

У поліції це поки ніяк не прокоментували.

 

Від імені регіонального осередку "Європейської солідарності" була зроблена заява про те, що "Слуга народу", "Опоблок", "Батьківщина" і "Єднання" "захопили владу" і політсила не визнає результатів голосування за голову обласної ради. Також були анонсовані звернення до ДБР, СБУ і прокуратури.

 

"Ренесанс" забутого досвіду "парламентаризму"

Досвід "альтернативних" сесій є новим для запорізьких політиків. Однак, такі прецеденти були в історії України на рівні Верховної Ради. У 2000 році виникла політична криза з відставкою голови Верховної Ради Олександра Ткаченка. У Раді сформувалася коаліція на основі Народного руху України, яка намагалася змінити спікера. Однак під час голосувань "Компартія" не реєструвалася на засіданнях і зібрати кворум не вдавалося.

Тож новосформована більшість покинула приміщення Верховної Ради. В будинку Українського Дому було проведене альтернативне голосування, на якому спікером обрали Івана Плюща. Диригував на "альтернативній сесії" нинішній співочільник "ОПЗЖ" Віктор Медведчук.

Подібні події відбувались і весною 2013 року. Тож представникам "ОПЗЖ", які тоді були "регіоналами", мають бути добре знайомими. Парламентська опозиція заблокувала засідання Верховної Ради. Тодішній спікер Парламенту Володимир Рибак вирішив проводити голосування за межами сесійної зали. Більшість, сформована навколо "Партії регіонів", проводила голосування у парламентських приміщення на вулиці Банковій, залишивши сесійну залу у розпорядження опозиції.

Володимир Рибак

 

"Золотий квиток": Як один депутат може робити погоду у обласній раді

За результатами "альтернативних" сесій і дуже суперечливих рішень про обрання голови облради на Запорізьку область чекає затяжна регіональна політична криза.

Депутатський корпус розбився на дві, майже рівні, коаліції. Більшість, сформована навколо "Слуги народу", має 43 депутати з 84. Фактично один перебіжчик, може повністю заблокувати її роботу, а двоє – допомогти сформувати нову більшість в опонентів.

Ці імовірні перебіжчики – потенційні володарі "золотого квитка". Коли за результатами виборів політсили не отримують рішучої більшості, самим цінним активом стають аутсайдери, голоси яких дають можливість ухвалювати рішення. Тож варто очікувати, що новообраних депутатів берегтимуть як зіницю ока, аби вони раптом не перескочили до опонентів.

Звичайно, що в таких умовах говорити про майбутню ефективну роботу нового складу обласної ради вкрай складно. Нині в обласній раді сформована більшість без рішучої переваги. Аби обрати нового голову облради, "слуги" пішли на вкрай брудний і сумнівний крок, тож навряд чи у сесійній залі виникне порозуміння між більшістю і меншістю.

Найближчим часом слід очікувати, що "свою сесію" проведе не лише коаліція навколо "Слуги народу", спробує зробити це й "ОПЗЖ". Також варто очікувати, що процедуру обрання голови обласної ради будуть ставити під сумнів і опротестовувати у судовому порядку. Хитка більшість провела голосування на хиткій законодавчій базі, тож і на стабільність важко сподіватися.

Турбулентність у раді обласній може перекинутись і на Запорізьку міську раду. Адже "ОПЗЖ" підтримувала чинного мера Володимира Буряка на виборах міського голови, а його партія "Єднання" стала на бік "Слуг народу" у облраді. Тож "ОПЗЖ" може почати активно ставити палки у колеса промерській політсилі у міській раді.

Після "альтернативної" сесії можливість компромісу між "слугами" і "ОПЗЖ" у обласній раді також знизилася. На Запоріжжя очікують проблеми з формуванням органів обласної ради, голосуванням за бюджет та продовження політичної кризи.

Читайте також

Реванш Віталія Боговіна: Що відомо про нового голову Запорізької облради

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme