Українські комікси та листи бранцям Кремля: Чим вразив запорізький книжковий фест

Фестиваль "Книжкова толока" три дні - з п'ятниці по неділю - збирав сотні людей у запорізькому виставковому комплексі "Козак-палац"

Українські комікси та листи бранцям Крем…

"Книжкова толока" стала своєрідною культурною візитівкою Запоріжжя. Попри те, що ажіотажу навколо події поменшало, особливо у порівняні з першим фестивалем, "Толока", безумовно, знайшла, навіть викристалізувала свою аудиторію. Найвдячніші її представники – запоріжці, що з різних причин не мають можливості регулярно відвідувати більш "розкручені" книжкові форуми. Тож, як і чотири роки тому, на "Толоку" чекали.

Формат фестивалю був традиційним: презентації книг, покази документальних фільмів, акції, дискусії, тренінги, виставки тощо. Велику частину з них тією чи іншою мірою організатори присвятили сильним духом людям. Такою була тема четвертого книжкового фесту. Втілили її навіть у фуд-корті, де відвідувачів пригощали своїми смаколиками незламні запорізькі АТОвці-засновники фаст-фуду Bronik.

Щодо власне книг - на основному майданчику фестивалю свою друковану продукцію представили близько 150 видавництв та книгарень з усієї України.

Відвідувачі старшого віку цікавилися переважно історичними книжками, молодь шукала навчальну літературу. Як, наприклад, студент факультету психології Андрій, що не пропустив жодної запорізької "Толоки". Цього разу хлопець прийшов, аби пошукати книжки, що стануть в нагоді під час навчання. Придбав два томи книги Бертрана Рассела "Історія західної філософії".

Значно побільшало на фестивалі дитячої літератури. Окрім постійних учасників, дитячі книжки привезли й нові продавці. Вперше завітало на "Толоку" відоме дитяче видавництво "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА". А нове видавництво з Дніпра "Наша ідея", якому не виповнилося ще й року, привезло до Запоріжжя комікси для дітей у віці від трьох до тринадцяти років. Усі комікси – переклад з французької.

Саме дитячій літературі віддала перевагу молода мама Оксана, що відвідує "Толоку" вдруге і вдруге купує книжки для дитини.

Для дітей на "Толоці" традиційно влаштували локацію "Книголісся", де відбувалися різноманітні майстер-класи, а також квести і літературні ігри.

Очікувано, найбільшим попитом у читачів користувалася сучасна художня література. Тим більше, що кожен мав можливість поспілкуватися з авторами книжок.

Справжнім відкриттям для багатьох учасників фесту стали українські комікси, що їх зокрема привезло молоде львівське видавництво "UA Comics".

"В Україні комікси з'явилися не два-три роки тому, вони існували ще у вигляді гобеленів, ікон. Активне виробництво комікс-стрипів почалося на початку XIX століття", - розповів сценарист українських коміксів Денис Скорбатюк.

Неабияку зацікавленість відвідувачі проявили до лекцій, презентацій книг та фільмів, а також до спілкування з авторами. Аншлаги зібрали Юрій Андрухович та Ірен Роздобудько, а також кінопоказ "Сильні духом".

За традицією під час відкриття "Толоки" організатори назвали переможців конкурсу на найкращу книжку фестивалю. У різних номінаціях експерти обрали 20 лауреатів. Найбільше нагород - п'ять - отримало видавництво "Vivat". На другому місці опинилося "Видавництво Старого Лева" - чотири нагороди. Зокрема його "Чорну книгу кольорів" визнали найкращою у спеціальній номінації "Сильні духом". Гран-прі фестивалю отримала книга видавництва "Дике поле" - "Письменники Запорізького краю (кінець ХХ - початок ХХІ століття). Антологія прози і поезії".

Зважаючи на кількість людей біля видавництв-переможців, найцікавішими визнали їх і читачі.

Тема незламних людей, котрі віками боролися за свободу, не втрачали гідності у в'язницях НКВД, не втрачають її нині, будучи бранцями Кремля чи захищаючи Україну, пройшла крізь "Толоку" червоною ниттю.

Незламним був присвячений окремий майданчик. Одразу після церемонії відкриття фестивалю тут розпочалася акція "Порожні стільці" на підтримку 88-ми українських політв'язнів на Росії та в анексованому Криму. Учасники фестивалю зачитували прізвища бранців і клали листок з ім'ям на порожній стілець. Як символ того, що ув'язнені не забуті і залишаються з нами.

Також усі гості фестивалю мали можливість долучитися до Марафону написання листів бранцям Кремля.

Окрім цього, на фесті презентували книги, присвячені незламним українцям: "Стіну" Андрія Цаплієнка, "Позивний "Бандерас" Сергія Дзюби й Артемія Кірсанова тощо. А також демонстрували та обговорювали відповідні стрічки: "Невидимий батальйон" (продюсерка – Марія Берлінська) за участі учасників АТО, "Сильні духом" (режисер В'ячеслав Бігун) за участі героя – політв'язня Кремля Юрія Яценка.

Чимало людей зупинялися біля стендів присвячених героям подій, пов'язаних із "Празькою весною", та біля фотопроекту, в якому люди з інвалідністю перевтілилися в героїв літератури та історії. Останній був дуже позитивним та викликав посмішки й щире захопленнями учасниками проекту.

Новинкою фестивалю став Форум менеджерів культури – професійна дискусія зібрала організаторів найвідоміших культурних форумів України: "Книжкового Арсеналу", "Львівського форуму видавців", "Intermezzo", а також активістів Маріуполя, Слов'янська, Сіверськодонецька, які в цьому році приєдналися до організації "Книжкових толок" у своїх містах.

"Толока" вперше вийшла за межі Козак-палацу, її новою локацією став "Купол", розташований на вулиці перед будівлею виставкового центру. У півсфері переважно відбувалися камерні концерти, поетичні читання та покази фільмів.

Саме поруч із "Куполом" частували варениками-фрі, хот-догами, чаєм та кавою відвідувачів фестивалю АТОвці.

Четверта "Книжкова толока" тривала до вечора неділі. Точних даних щодо кількості відвідувачів ще немає, але кожного фестивального дня у виставковий центр приходили сотні людей.

Ну і, звісно, три дні поспіль відвідувачі "Толоки" ділилися враженнями та світлинами покупкупок у соціальним мережах.

Читайте також:

Погуляти, випити, скуштувати екзотики: Чого шукали відвідувачі головного запорізького ярмарку;

Дев'яностий сезон запорізького театру: У прем'єрній виставі "метри Магара" розкажуть про смак життя;

Із піснями та медівками: Як в колисці українського козацтва Покрову гуляли.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme