У Запорізькій ОДА не вбачають проблем із переходом сфери обслуговування на українську

Жителі України, Запорізької області зокрема, володіють українською мовою, українізація сфери обслуговування буде м’якою, поки без санкцій, тож конфліктів на цьому тлі в регіоні не має бути
 

У Запорізькій ОДА не вбачають проблем із…

Про це заявив директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації Владислав Мороко, передає Depo.Запоріжжя.

Із сьогодні 16 січня, сфера обслуговування переходить на українську мову –набула чинності  відповідна, 30-та, стаття Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", який діє вже півтора року.  У Запорізькій ОДА не вбачають, що запровадження української мови в сфері обслуговування викличе якісь конфлікти.  "Я не вбачаю великої проблеми з початком роботи цих нововведень, тому що закон у нас діє вже півтора року і жодних конфліктних ситуацій на тлі виконання цього закону ми не фіксували й не фіксуємо", – зазначив директор Департаменту культури.

Тим більше, як підкреслює Владислав Мороко, поки санкцій щодо порушників закону не вживатимуть – лише надаватимуть роз’яснення та рекомендації. Кримінальної відповідальності за порушення вимог закону не передбачено, а адміністративну відстрочено до 16 липня 2022 року. "Закон є м’яким, не запроваджується одразу якихось покарань – виключно пропозицію виправити порушення", – зазначив Мороко.

Утім, жителі області, яких відмовилися обслуговувати українською, можуть і мають вже від сьогодні скаржитися на порушників – Уповноваженому із захисту державної мови. Також, за словами директора Департаменту культури, скарги невдовзі можна буде залишати й на сторінках облдержадміністрації в соцмережах.

Мороко наголосив, що в Україні, в цілому, та в Запоріжжі, зокрема, майже немає людей, які не знають української. "Давайте будемо з вами відвертими, в Україні практично немає людей, які не вивчали українську мову, які українську мову не розуміють. Ті, хто кажуть, що не знають, не розуміють, просто не бажають. Абсолютна більшість мешканців того ж самого Запоріжжя формувалися з сіл, де українська мова була завжди і з дитинства", – зазначив директор Департаменту.

За словами Морока, в регіоні створені умови для тих, хто бажає вивчити чи підтягнути українську. Зокрема, за даними Департаменту освіти і науки ЗОДА, кожен бажаючий має змогу вдосконалити свої знання української мови на спеціальних курсах при університетах чи бібліотеках Запоріжжя.

За словами директора Департаменту освіти Віктора Захарчука, на сьогодні в Запорізькій області із 534 шкіл викладання російською мовою продовжується тільки в трьох. До кінця навчального року ці навчальні заклади поступово перейдуть на викладання українською.

Нагадаємо, в Україні з 16 січня набула чинності стаття мовного закону, яка передбачає перехід усієї сфери послуг на українську.

Довідка

Від 16 січня мовою обслуговування споживачів в Україні є державна мова. Підприємства, установи та організації всіх форм власності, фізичні особи-підприємці, інші суб’єкти господарювання, що обслуговують споживачів, здійснюють обслуговування та надають інформацію про товари (послуги), у тому числі, через інтернет-магазини та інтернет-каталоги, державною мовою. Це означає, що український споживач отримав право на обслуговування державною мовою за замовчуванням – у супермаркеті чи в інтернет-магазині, у кав’ярні чи ресторані, в банку чи в аптеці, на автозаправній станції чи на вокзалі, у спортзалі чи бібліотеці. Та, поряд з цим, на прохання споживача (клієнта) його персональне обслуговування може здійснюватися іншою мовою, прийнятною для сторін. Також, за потреби, інформація в цінниках, інструкціях, технічних характеристиках, маркуванні, квитках, меню може дублюватися й іншими мовами. Законом також передбачено і відповідальність за його порушення.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme