ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

У Запорізькій області почали згадувати про справжніх героїв України

Розпочатий у Запорізькому краї процес декомунізації співпав з поверненням забутих (або заборонених у радянські часи) сторінок історії
Depo.
14 липня 2015 16:49
ФОТО: depo.ua

Як повідомляє портал Запоріжжя.depo.ua, з ініціативи нардепа Ігоря Артюшенка та за дорученням голови облдержадміністрації Григорія Самардака у Новомиколаївському районі Запорізького края відбулася нарада з підготовки до відзначення 125-річчя з дня народження генерал-поручика армії Української Народної Республіки Олександра Вишнівського, уродженця села Заливне Терсянської сільради.

За словами начальника управління з питань внутрішньої політики облдержадміністрації Олександра Зубченка, сьогодні, коли проти України триває зовнішня агресія, ми по-іншому дивимося на події минулих років.

"Дуже важливо донести до людей правду, позбутися радянських міфів про "націоналістів" та "петлюрівців". Державою визнано факт окупації України більшовицькими військами, віддано шану вирішальному внеску борців за незалежність - від Центральної Ради до Народного Руху України - у становлення сучасної Української державності", - заявив Зубченко.

Одним з таких борців був Олександр Йосипович Вишнівський, який народився 12 серпня 1890 року у селі Заливна Олександрівського повіту. Закінчив Чугуївське військове училище та був направлений у ранзі підпоручика до піхотного полку 34-ї дивізії у місто Катеринослав (нині Дніпропетровськ). Далі була Перша Світова війна, німецький полон, вступ до Союзу Визволення України. Під час формування Синьожупанних дивізій із полонених українців очолив сотню піхоти у 1-му українському козачому полку ім. П.Дорошенка.

У лютому 1919 року у складі 1-го Синьожупанного полку М.Вовчка-Пащенка вступив у бій з більшовиками на лівому березі Дніпра, прикриваючи відхід армії УНР. У важких боях під м. Вчорайше (нині Житомирська область) Вишнівський перебрав командування на себе та, незважаючи на шалений тиск переважаючих сил противника, зумів уникнути оточення, вивести підрозділ до річки Збруч та роззброїти збільшовичений Бесарабський полк, здобувши значну кількість амуніції та боєприпасів.

У травні-липня 1919 року брав участь у визволенні м. Кам'янець-Подільський, Вапнярській та Піщанській наступальних операціях на території сучасної Вінницької області.

Після лікування від тяжкого поранення пройшов шляхами Першого Зимового походу - блискучого рейду українського війська по тилах більшовиків та Добровольчої армії Денікіна. Під час оборонних боїв 10 липня 1920 року військовика знову було поранено, права рука назавжди залишилася непрацездатною, через що він уже не міг повернутися до лав діючої армії та очолив канцелярію земляка із Запоріжжя генерала Зелинського.

Потім Олександр Йосипович жив у Польщі, де писав дослідження та спогади з історії українських визвольних змагань, збирав документи та матеріали Армії УНР. Під час Другої Світової війни виїхав до США, де оселився у Детройті. Світ побачили його історичні розвідки "Залізна дивізія" (1971) та "Повстанський рух і отаманія" (1973). Від Уряду УНР в екзилі отримав звання генерал-хорунжого, а згодом - генерал-поручика.

Помер Олександр Вишнівський 12 жовтня 1975 року в Детройт. Поховали генерала, покривши обличчя найвищою козацькою посмертною нагородою - "Червоною китайкою"...
За інформацією управління у справах преси Запорізької облдержадміністрації, найближчим часом заплановано відкриття меморіальної дошки Вишнівському на будівлі Заливнянського сільського клубу та проведення низки заходів з вшанування пам'яти про героя та відкриття

експозиції в краєзнавчому музеї, присвяченної Українській дивізії "синьожупанників", козаків українського полку ім. Б.Хмельницького та 1-му Гуцульському полку морської піхоти, гайдамакам Костя Гордієнка, бійцям 1-го Автопанцерного дивізіону та інших українських військових підрозділів початку 20 століття.

Крім того, найближчим часом буде затверджено план обласних заходів із вшанування пам'яті Марка Безручка, Петра Болбочана, Василя Петріва, одного з командирів Українських січових стрільців Вільгельма фон Габсбурга-Лотрінгена, більш відомого як Василь Вишиваний, багатьох інших учасників національно-визвольного руху, чиї життя та долі пов'язані із Запорізьким краєм.

Багато цікавої інформації Ви зможете знайти на Запоріжжя.depo.ua