У запорізький музей на постійно повернули Махна (ФОТО, ВІДЕО)

У Запорізькому краєзнавчому музеї до 150-річчя Грушевського відкрили нову експозицію, присвячену Запоріжжю на зламі імперій

Нову експозицію “Запоріжжя на зламі імперій 1914-1921 років” урочисто відкрили сьогодні, 29 вересня, в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї. Експозиція налічує понад двісті унікальних експонатів, що свідчать про Першу світову та селянський рух під проводом Нестора Махна. Переважна частина - належить музею, її вісім років тому збирали для виставки, присвяченій Нестору Махну. Тепер легендарний батько, командувач Революційної повстанської армії України повернувся у Запоріжжя на постійно. Й не один, повідомляє кореспондент порталу Depo.Запоріжжя.

Експозиція повністю зайняла одну залу на другому поверсі музею. Тут представлені 220 унікальних експонатів, що розповідають про події часів Першої Світової війни, що мали відчутний вплив на політичне та громадське життя Олександрівська (колишня назва Запоріжжя – ред.) та всього Запорізького краю.

Приміром, серед експонатів є автентичним “Четвертий Універсал Української Центральної Ради”.

Як сказав директор музею Михайло Мордовський, такі документи заборонялись радянською владою тримати навіть у сховищах, вилучали. Втім, музей спромігся зберегти. Як саме, директор не став уточняти, лише посміхнувся, даючи зрозуміти, що патріотів не бракувало Запоріжжю у всі часи.

Щодо Махна, то тут також багато унікальних речей, і не тільки бричка з кулеметом.

В експозиції представлені гроші, позначені махновцями притаманними написами, приміром, такою: “Годі куме, не журись, в Махна гроші завелись”.

У створенні експозиції разом із запорізькими колекціонерами та краєзнавцями взяли участь фахівці й з інших міст: Києва, Львову тощо. Завдяки такій роботі, у запорізькому музеї вперше представлені документи і фотографії, що висвітлюють діяльність українських органів влади та Українських січових стрільців, а також форма сотника УСС Дмитра Вітовського тощо.

Крім того, петлюрівські листівки та зброю тих буремних часів передав музею спеціально для цієї нової зали запорізький колекціонер Леонід Петрашиш. Консультативну допомогу у створенні експозиції надав заступник директора з наукової роботи Військово-історичного музею України Ярослав Тинченко та кандидат історичних наук, дослідниця історії національно-визвольних загань в Україні Тетяна Осташко. Виставка створена у співпраці з приватним підприємством “Тандем АА”.

Знаменно, що відкриття експозиції “Запоріжжя на зламі імперій 1914-1921 років” приурочено до 150-річчя від дня народження видатного українського державного та політичного діяча, Голови Центральної Ради Української Народної Республіки, першої у двадцятому столітті незалежної Української держави, історика і організатора української науки Михайла Грушевського.

На її відкриття прийшли десятки містян, серед яких історики та краєзнавці, митці та громадські діячі. Урочистості відкриттю нової експозиції додав спів вокального ансамблю “Viva del canto”, який виконав “Соколів” та “Ой, у лузі червона калина”, та запорізького кобзаря Олександра Стариковського. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Запоріжжя