У Запоріжжі з Дніпра підняли артилерійський лафет козацької доби (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Уперше за сорокарічну історію підводних досліджень навколо острова Хортиця тут був знайдений артилерійський лафет козацької доби. Важку дерев’яну ковану залізом конструкцію підняли з глибини у понеділок, 23 листопада

У Запоріжжі з Дніпра підняли артилерійсь…

Про це повідомляє Depo.Запоріжжя.

Артилерійський лафет підняли з десятиметрової глибини в районі острова Хортиця. Дубова кована залізом конструкція завдовжки понад чотири метри, завширшки – понад два, імовірно, слугувала опорою для потужної облогової гармати калібром до 32 фунтів.

підйом лафета з Дніпра

Лафет у Дніпрі південніше Хортиці був знайдений відомим археологом – завідувачем відділу реставрації Національного заповідника "Хортиця" Валерієм Нефедовим. До його підводних розкопок та підйому долучилося обласне управління ДСНС та на громадських засадах нащадки запорозьких гармашів – колишні та нинішні бійці 55-ої артилерійської бригади "Запорозька Січ".

підйом лафета від козацької гармати

Вік знахідки ще належить визначити, але попередньо лафет датують XVII-- XVIII століттями. За словами генерального директора Національного заповідника "Хортиця" Максима Остапенка, це – унікальна знахідка, причому не лише для Запоріжжя, а й для всієї України. Якщо старовинних гармат у музеях чимало, то лафетів практично немає.

підйом лафета поруч із Хортицею

Артефакт поставив перед дослідниками чимало питань. Зокрема, за яких обставин лафет сухопутної гармати опинився посеред Дніпра. "Це така таємниця, яку ще треба розкрити. До якого часу належав, за яких обставин він міг тут опинитися. Тому що було декілька історичних періодів, коли на Дніпрі в районі острова Хортиця велися різноманітні бойові дії в козацький час. Це і XVI століття, і протягом XVII століття тут відбувалися переміщення армій цілих, флотилій, і XVIII століття. Майже до моменту заснування Олександрівської фортеці Дніпро був потужною артерією, якою транспортувалися вантажі, озброєння, різноманітне приладдя. І, відповідно, наше завдання зараз – розкрити цю таємницю. Яким чином артилерійський лафет опинився тут, посеред Дніпра. Що він тут робить, із чим він пов’язаний", – коментує Остапенко.

підйом лафета з десятиметрової глибинипідйом лафета старовинної гвармати

Гармати, опорою для якої слугував лафет, археологи не знайшли. Сам він лежав на дні перекинутий віссю догори, колеса у лафету, на жаль, відсутні.  

кований дубовий лафет для гарматипідйом лафета

Знайдений артефакт ще належить зберегти, адже після підйому з води деревина під впливом повітря починає швидко руйнуватися. Але, на щастя, у фахівців "Хортиці" є досвід консервації, неодноразово випробуваний на піднятих із Дніпра кораблях. Тож знахідку транспортують на Хортицю, збережуть та реставрують.

Раніше Depo.Запоріжжя розповідало, як реставратори на Хортиці рятують човен, що може бути старшим за Київ.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"