Як у Запоріжжі День Перемоги не підтвердив статус "головного" і "всенародного"

Бійки, ряджені, "гібридний полк" та черга за безкоштовною кашею: щойно з Дня Перемоги зникла офіційна складова, як 9 травня стрімко маргіналізувалося, принаймні, у Запоріжжі 

Олеся Нєдєліна
Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Як у Запоріжжі День Перемоги не підтверд…

Запоріжжя другий день поспіль відзначає перемогу у Другій світовій війні. Однак більшість офіційних заходів відбулася 8 травня, - у День пам'яті і примирення. Щодо Дня Перемоги, то в нього, начебто, з'явився шанс стати по-справжньому народним, адже саме таким його представляла радянська і пострадянська пропаганда. Однак замість цього він перетворився на театр абсурду, де за ідеологічними розбіжностями геть забули і про перемогу і про переможців.

Святковий ранок почався з суточок. Спровокували їх організатори "Полку перемоги" - акції, що є калькою російського "Безсмертного полку". За усними домовленостями з патріотично налаштованою частиною мешканців Запоріжжя учасники полку мали розпочати свою акцію о дев'ятій біля мерії та відмовитися від ходи проспектом Соборним, обмежившись покладанням квітів на Алеї Слави. Замість цього "полк" із пенсіонерів з портретами фронтовиків та ряджених у військову форму радянського зразка людей зібрався о восьмій.

"На розігріві" учасники акції поспівали радянських пісень про війну та покричали, що "фашизм не пройде" і що "Христос Воскрес". У свою чергу запорізькі патріоти, які зранку пильнували за полком, намагалися переспівати чи то перекричати його виконанням Гімну України.

Окрім того, креативні активісти влаштували свій "полк", певною мірою теж безсмертний і переможний - з портретів персонажів "Гри престолів". Помітили тролінг не всі, зате всім він сподобався: патріотично налаштовані запоріжці оцінили стьоб, пенсіонери пораділи, що вони не одні з портретами.

Утім, атмосфера між ідеологічно ворожими таборами швидко наелектризувалася. Рух полку в бік Алеї Слави, червоні прапори, які підняли його учасники, а також пара георгіївських стрічок підпалили ситуацію. Сталася сутичка, в який з обох боків взяли участь близько півтисячі людей.

Патріоти встигли відібрати в учасників полку один червоний прапор і одну стрічку. Загалом, "уловом" активістів 9 травня стали шість стрічок, на деяких були надруковані адреси російських сайтів, з чого можна зробити висновок, що вони привезені з Росії.

Поліції і нацгвардійцям вдалося доволі швидко взяти ситуацію під контроль - вони оточили учасників акції, відгородивши їх від патріотично налаштованих запоріжців.

У сутичці дісталося очільнику патрульної поліції Запоріжжя Роману Пилипенку - йому бризнули в обличчя з газового балончику. Молодика, який це зробив, затримали патрульні. Учасники ж полку в оточенні правоохоронців поклали квіти до пам'ятника та згорнули прапори. Після цього всі розійшлися, конфліктів більше не було.

Справжніх ветеранів на Алеї Слави кореспонденти порталу Depo.Запоріжжя не побачили. Загалом, за суточками про Перемогу не згадували. У "приватних" суперечках, які час від часу виникали між людьми, що прийшли на Алею Слави, йшлося про переваги і недоліки радянського способу життя.

Виходить, що 9 травня сприймається запоріжцями не стільки як День Перемоги, скільки як певний маркер. Цьому ми маємо "завдячувати" російській пропаганді, адже все тамтешнє "побєдобєсіє" побудовано не на вшануванні Перемоги, а на тому, аби змусити людей відчувати себе в одному "радянському окопі". Утім, схоже, Запоріжжя з нього вже вибрається.

Не побачили кореспонденти Depo.Запоріжжя "всенародного єднання" й у традиційному місці святкування Дня Перемоги - однойменному парку. Людей, як і зазвичай на свято, тут було багато, але святкували "за інтересами". Запоріжцям у парку запропонували традиційну безкоштовну солдатську кашу, за якою, не зважаючи на спеку, утворилася черга. Також були виступи місцевих колективів, виставка техніки; переважна більшість розваг призначалась дітям: різноманітні майстер-класи та спортивні змагання. При цьому вже об 11:00 в парку була купа п'яних.

Як і пророкував портал Depo.Запоріжжя, цей День Перемоги виявився більш напруженим, ніж минулого року і навіть налякав деяких запоріжців активізацією прорадянськи налаштованих громадян. Однак можна з упевненістю казати, що він стрімко поринув в маргінес. Якщо тенденція збережеться, тим більше, якщо на 9 травня скасують вихідний, можна прогнозувати, що вже за кілька років він поступиться місцем загальноєвропейському Дню Перемоги - 8 травня та набуде нових традицій - не радянських. Адже сьогодні у Запоріжжі 9 травня жодним чином не підтвердило статус "народного" і "головного" свята.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme