UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

У пошуках затонулих суден: У Запоріжжі презентували амбітний проект із підводної археології (ФОТО)

Проект "Борисфен", одночасно й науково-дослідний, й навчальний, презентували історики - дослідники Дніпрових глибин у Запоріжжі 13 лютого

У пошуках затонулих суден: У Запоріжжі п…

Про це повідомляє кореспондент Depo.Запоріжжя.

Проект "Борисфен" (так назвали Дніпро давні греки) - продовження досліджень Дніпрових глибин на Херсонщині, де торік дісталися двох затонулих суден. Проект розробили історики з Національного заповідника "Хортиця". Презентували його керівник гідроархеологічної експедиції, завідувач відділом охорони пам'яток історії, археології та природи Національного заповідника "Хортиця", к.і.н. Дмитро Кобалія та історик, археолог, завідувач відділом наукової бібліотеки та архіву заповідника В'ячеслав Зайцев.

Торік дослідники організували підводну експедицію до судна, знайденого херсонським драйвером ще 1997 року. Через те, що дослідження потребували відповідних дозволів, почати їх вдалося лише зараз. Дайверська знахідка виявилася майже 40-метровим турецьким човном. Поруч, на відстані ста метрів, знайшли ще один, вполовину менший. Він також турецький. Обидва судна плоскодонні, використовувались на річках для перевезення різних вантажів, датовані другою половиною XVII сторіччя.

Торічна експедиція тривала тиждень, човни лише оглядали і описували, розкопки не проводили. На суднах дослідники знайшли деякі побутові речі, посуд і гармату. Провести ретельне дослідження мають намір цього року. Керівник проекту переконаний, що поруч із турецькими пощастить натрапити й на козацькі човни. Те, що знайдені судна потонули, імовірно, одночасно та лежать на дні поряд, на думку істориків, свідчить про одну й ту саму історичну подію, скоріш за все, зіткнення з козаками. Тож нового сезону, в рамках проекту "Борисфен", дослідники сподіваються натрапити й на козацькі судна.

"Це Херсонські плавні. Й якщо шукати затоплені козацькі човни, то вони мають бути саме тут", - наголошує Кобалія, який саме й досліджує козацьке суднобудування та козацькі кораблі.

Разом із тим керівник гідроархеологічної експедиції зазначає, що підводна археологія в Україні геть не розвинута, наших підводних археологів можна перерахувати по пальцях - десь близько двох десятків. У Європі ж, наприклад, їх тисячі. Саме через брак фахівців яскраві сторінки української історії, як то козацьке суднобудування, лишаються здебільшого міфологізованими.

У розв'язанні цієї проблеми й полягають амбітні наміри фундаторів проекту "Борисфен": не лише дослідити, а й долучити, зацікавити, навчити майбутніх дослідників. До проекту, що є одночасно й науково-дослідним, й навчальним цього року планують залучити студентів із вишів Запоріжжя, Херсона, Києва, Львова та Одеси. Це дозволить історикам-початківцям опанувати підводну археологію, а згодом продовжити свої наукові дослідження в цій галузі.

"За дотриманням безпеки студентських досліджень під водою подбають "морські котики"-спецпризначенці, ветерани АТО, яких ми запросили взяти участь в експедиції. Це хлопці з різних військових частин, професіонали", - запевняє В'ячеслав Зайцев.

Під час експедиції студенти також будуть знімати фільм та вести сторінку проекту в соцмережах, навіть обіцяють підводний "стрім". Зайцев каже, що буде цікаво, та запрошує всіх охочих слідкувати за перебігом експедиції у Facebook на сторінці проекту "Борисфен". Не завадить дослідникам і підтримка меценатів. Гроші потрібні здебільшого на технічне оснащення.

Нагадаємо, запорізькі дослідники оголосили про початок нової кампанії з порятунку скарбів Мамай-гори.

Фото: Depo.Запоріжжя та зі сторінки проекту "Борисфен" у Facebook

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme