ТОП-5 причин захоплюватися металургією і металургами

День металургів, що відзначається сьогодні, 16 липня, - головне професійне свято для мешканців десятків міст України

Олеся Нєдєліна
Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
ТОП-5 причин захоплюватися металургією і…

У представників інтелектуальних професій час-по-часу трапляється зверхнє ставлення до тих, хто працює у домен і прокатів. Портал Depo.Запоріжжя знає щонайменше п'ять причин, що перевернуть уяву читача про металургів та заставлять ними пишатися.

1. Металургія - професія найрозумніших

Принаймні так було на світанку металургійної ери - десять тисяч років тому.

Якщо вік металургії більш менш відомий, остаточної версії, яким чином людина навчилася виплавляти метал, досі немає. Ті, хто вчився в радянській школі, зазвичай оперують таким знанням: якийсь древній чолов'яга впустив у багаття шматок руди, і (еврика!) вона розплавилася. Тобто технологія була отримана волею случаю.

Утім, спитайте будь-якого фахівця з незатьмареною історичним матеріалізмом свідомістю і він вам скаже, що а) шматок руди навіть найбільш легкоплавкої у багатті не розплавиться: для цього потрібні більш високі температури та низка інших умов, б) аби зрозуміти, що у багатті (якщо припустити, що там щось могло розплавитися) з'явилися краплинки розплавленого металу, щоб їх побачити, треба мати певний досвід. Це головні, хоча і не єдині заперечення радянської теорії появи металургії.

Середньовічна гравюра. Пошук руди за допомогою лозоходства

Тож, коли древня людина вперше побачила розплавлений, насправді, спочатку розм'якшений метал, вона чітко розуміла, що саме перед нею. Розуміла, тому що свідомо йшла до цього першого експерименту. Клани гірняків тисячоріччями збирали кам'янці, зокрема, і шматки руди, вивчали їхні властивості, передавали отримані знання нащадкам, і в решті решт саме знання привели їх до виплавки першого металу. Знання, якими не володіли інші древні люди. Тож перші металурги були найбільш обізнаними, розумними і наполегливими серед одноплемінників. І було їх небагато. На думку одних дослідників, був лише один центр металургії - в Малій Азії, на думку інших - три-чотири таких центри. Уже звідти знання про обробку металу поширилися світом.

2. Металургія зробила нашу цивілізацію

Може її могло зробити і щось інше. Утім, факт лишається фактом: до появи металургії людство існувало 2 мільйони років і, м'яко кажучи, не дуже прогресувало. Лише з появою металургії прогрес пішов семимильними кроками. Відомий американський вчений, етнограф, соціолог та історик Льюїс Генрі Морган, який створив наукову теорію первісного суспільства та був один з основоположників еволюціонізму в соціальних науках казав: щойно людина отримала метал - дев'ять десятих боротьби за цивілізацію було виграно. Все інше, що людство зробило на шляху технологічного розвитку, з його точки зору, було лише однієї десятої.

3. Металургія єднає

В Україні існує два древні металургійні центри - Карпатській і Донецький. Вони не були першими, однак, одними з найперших. Спочатку металургія з'явилася на сході Туреччини, це було десь IX-VIII тисячолітті до нашої ери. Деякі дослідники називають ще південний Кавказ, іноді північ Месопотамії. У V тисячолітті до нашої ери такі центри виникли на Балканах та поширилися на карпато-балканської регіон: територію сучасних Румунії та українських Карпат. Ще за три тисячоліття металургійний центр виник на території сучасного Донбасу, зараз це лінія фронту - Попаснянський район.

Але, як бачимо, древня металургія - це те, в чому схід і захід України разом.

Відтворення древнього металургійного процесу на місці розкопок металургійного центру в Попаснянському районі Луганщини, 2007 рік

4. Металургія - це красиво

За словами сучасних українських металургів, найкрасивіше видовище на наших металургійних комбінатах - заливка чавуну в мартенівську піч. Ківш плавно схиляється над нею, спочатку валить дим, потім у ньому роздивляєшся дугу розпеченого металу, а до гори злітають іскри, немов феєрверк. Взагалі, розпечений метал заворожує. Ніде в цивілізованому світі його на металургійних підприємствах майже не побачиш. Адже тамтешні технології вже давно зробили крок у XXI сторіччя, а наші застигли десь між XIX та XX - саме тоді мартени вважалися сучасними. Сьогодні ж безнадійно застаріли.

Тож лишається сподіватися, що власники українських комбінатів все ж зроблять крок назустріч сучасності і позбавляться старих технологій. Тим більше, що розпечений сляб, що випливає з сучасної машини безперервного лиття заготовки, - видовище теж дуже красиве.

5. Металургія може бути білою

Екологічна небезпека - головна причина того, що пересічний мешканець металургійного міста не дуже радіє своєму зв'язку з цим виробництвом. Утім, в сучасному світі шкідливість металургійного виробництво вже навчилися зводити до мінімуму: повністю закриті, обладнані потужними газоочистками аглофабрики, конвертери та електропічі замість мартенів, використання і очистка вторинних металургійних газів тощо.

А ось здихатися від металургії нам найближчим часом не вдасться, адже поки на озброєнні людства немає більш зручного матеріалу з таким широким спектром використання. Як не крути, хребет у нашої цивілізації металевий.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme