Танці на кістках Бульби-Боровця: Як Богуслаєв на Запоріжжі відпрацьовує "кремлівську методичку"

Нардеп В'ячеслав Богуслаєв вирішив розповісти суспільству "справжню" історію "справжньої" УПА. І підібрав для цього відповідних виконавців, серед яких одіозний запорізький "отаман", по вуха загрузлий у зв'язках з ідеологами "Новоросії", Олександр Панченко

Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Танці на кістках Бульби-Боровця: Як Богу…

Дивний, дуже дивний захід відбувся у четвер, 12 квітня, у запорізькому палаці культури ім. Шевченка. Уперше "під патронатом" нардепа Богуслаєва тут популяризували Українську повстанську армію, чи не вперше про УПА говорили переважно російською мовою, при цьому окремих учасників зібрання було дуже важко запідозрити у співчутті українським національно-патріотичним рухам. Утім, все пояснюється дуже просто: йшлося про УПА "Поліська Січ" Тараса Бульби-Боровця і відпрацювалася, хоча не всі учасники це усвідомлювали, "кремлівська методичка" з піднесення поліського героя на противагу Степану Бандері та Роману Шухевичу.

"Круглий стіл" в ПК Шевченка 12 квітня 2018 року

Ідея не нова, її українському суспільству десять років тому підкинув український нардеп-сепаратист, а нині громадянин Росії Вадим Колісниченко (певно, теж не сам додумався). За його авторством, зокрема, на сайті Партії регіонів 2008-го вийшла стаття "Український визвольний рух і "бандерівщина". Тоді нардеп, що "розкручував" Боровця на противагу "бандерівцям", виявився незрозумілим ані друзями, ані ворогами. Тепер же ідею, що здатна розколоти українське суспільство, витягли з нафталіну. У Запоріжжі було заявлено: "У цій людині (Тарасі Боровці, - Ред.) немає протиріч, які налаштовують проти нас сусідів і протиріч, які можуть внести розбрат між частинами України. Він дійсно створив Українську повстанську армію, а ми відновимо справедливість, тому що потім цю назву використовували в поганих цілях".

"Круглому столу" під пафосною назвою "Державник-патріот, воїн, публіцист. До 110-річчя від дня народження Тараса Бульби-Боровця" передувала тривала підготовка. Ще на початку березня на запорізькому телеканалі "Алекс", пов'язаному з Богуслаєвим (у відомостях про структуру власності він вказаний як "особа, яка має істотну участь в афілійованих особах суб'єкта інформаційної діяльності у сфері телебачення і радіомовлення") вийшов тенденційний і геть маніпулятивний фільм, присвячений постаті діяча українського повстанського руху Тараса Бульби-Боровця. Стрічка побудована на тому, що "Поліська Січ" була "справжньою, автентичною УПА", в якої "бандерівці" "вкрали" назву, саму "Поліську Січ", що перейменувалася на Українську Народну Революційну армію, знищили, а в сучасній Україні навмисно замовчується роль, яку відігравав Тарас Боровець у національному опорі двом тоталітарним режимам: комуністичному та нацистському.

Варто зазначити, що усі тенденційні тези озвучує у стрічці лише її автор - журналіст Сергій Григор'єв, що працює на богуслаєвській "Мотор Січі" за договором. Рівненські респонденти – співробітники музеїв та колишній особистий охоронець Боровця Микола Ширко – не намагаються ані протиставити УПА Бульби-Боровця діяльності ОУН-УПА, ані, тим більше, поставити під сумнів роль останніх у боротьбі за незалежність України. Єдине, чим переймаються (і переймаються, можливо, цілком справедливо) земляки Бульби, таке це те, що йому не віддано належної шани на державному рівні. Утім, зізнаються, що й самі дізналися про "бульбівський рух" лише середині 1990-х. Однак ці нюанси зовсім не цікавлять авторів стрічки, адже їхнє завдання - "створити міф про народного отамана". Принаймні, так вони позначили свою мету напередодні зйомок - восени 2017 року, коли заввідділом Рівненського краєзнавчого музею Ігорю Марчуку кілька разів телефонували з "Мотор Січі" з проханням підключитися до проекту по отаману Бульбі-Боровцю.

"Було це восени 2017 року. Мені кілька разів дзвонили з "Мотор Січі" і прохали підключитись до якогось проекту по отаману Бульбі-Боровцю, оскільки цьогоріч 110-та річниця з дня народження. Врешті решт було дивно, що цим цікавиться саме керівництво цього підприємства. Нарешті приїхала доволі строката делегація, серед якої було два козаки - отаман (атаман) Панченко і ще один, якого я не запам'ятав. Найбільше говорив Панченко, і суть зводилась до того, що вони у Запоріжжі хочуть зробити якусь конференцію і показати фільм по Бульбі-Боровцю у березні 2018 року. Бо місцевий люд "бандерівців" не сприймає, а от народний отаман Бульба-Боровець піде на "ура". Потрібно запустити про нього міф, оскільки у запоріжців є вже народний отаман Нестор Махно. Для цього потрібно ці дві постаті об'єднати. Мені стало цілком зрозуміло, що це якась темна історія, адже історики не повинні займатися створенням міфів. Врешті решт, того ж дня інтернет видав кілька цікавих сюжетів про самого Панченка і його козацтво. Отже, його візит на Рівненщину був санкціонований його хлібодавцями і їхав він як своєрідна ширма, оскільки про нього тут ніхто толком не знав, а технічну роботу мала робити зовсім інша людина. Їздили вони і у Березнівський район, де народився отаман Тарас Бульба-Боровець, але ті обставини вже мені не відомі", - розповів Depo.Запоріжжя Марчук.

Згаданий співробітником Рівненського музею "отаман" Панченко - постать відома на Запоріжжі - з'являється у стрічці поруч із колишнім охоронцем Бульби-Боровця, якому намагається підказати правильні відповіді. Це, можна сказати, перша поява "отамана" на екрані з 2014 року, коли цього борця за "русскій мір" піддали на Запоріжжі "сміттєвій люстрації". З того часу про проросійську діяльність Панченка виплили нові подробиці. І немає сумнівів: якщо б вони були відомі 92-річному борцю за вільну Україну Миколі Ширку, той навряд чи погодився б не те, що розмовляти, але й сидіти поруч з "отаманом".

Кадр зі стрічки телеканалу "Алекс": особистий охоронець Бульби-Боровця Микола Ширко та одіозний "отаман" Олександр Панченко

За рік по "русской весні" портал Depo.Запоріжжя робив підбірку про те, як склалася доля запорізьких прибічників інспірованих Кремлем подій 2014-го – тих, хто збирався будувати тут "Запорізьку народну республіку". Останнім у рейтинг був включений той самий Олександр Панченко, утім, лише як потенційний "зеенерівець". Адже попри те, що чимало запоріжців, які були знайомі з поглядами та риторикою отамана, очікували від нього виступу на боці "новоросів", до лав активних сепаратистів він так і не увійшов і формально начебто підтримував цілісність України.

Однак з початком процесу на Віктором Януковичем, під час якого були оприлюднені записи розмов режисерів "русской весни", стало зрозуміло, що отаману Панченко відводилася в тих подіях мало не ключова роль. Про це принаймні свідчать розмови між Костянтином Затулиним та Сергієм Глазьєвим. Про те, що Затулин та Глазьєв керували певними процесами в Україні, і так відомо широкому загалу, але нещодавно це підтвердив у суді над Януковичем і екс-депутат Держдуми Росії Ілля Пономарьов. За його словами, коли почалася агресія, Глазьєв вирішив, що може радити Путіну, адже він уродженець Запоріжжя. Сам Путін вважав завжди, що у нього інформації мало - від розвідки, Медведчука і Суркова. Тому допомогу від Глазьєва прийняв. Глазьєв об'єднався з Затуліним, у якого було більше сил і інформації завдяки більш розвиненій агентурній мережі. Згідно з оприлюдненими СБУ записами розмов Затуліна і Глазьєва, останній пропонував заблокувати Запоріжжя, обрати там свою "облраду", яка, за його словами, присягне на вірність Кремлю. Ставка у блокуванні робилася на Панченка та його "козаків". У березні 2014 року Панченко перебував на зв'язку з Глазьєвим.

Візит до Запоріжжя Віктора Януковича у січні 2010 року

Коли, у лютому цього року розшифровки стали надбанням широкого загалу, чимало запоріжців посміялося над тим, що ставку режисери Новоросії робили саме на Панченка, адже вважають його просто блазнем. До свого отаманства у далекій юності він встиг вилетіти з істфаку ЗНУ через аморальну поведінку - домагався вожатої у піонерському таборі, закінчити "виш" у російському Бєлгороді, створити у "лихі 90-ті" "народну дружину", поринути з нею у відвертий рекет, сісти за це у в'язницю. За місцевими плітками, рятував в'язня "червоний директор" Богуслаєв. Так це, чи ні, але з того часу життя "отамана" проходить "під патронатом" нардепа. "Мотор Січ" "спонсорує" всілякі козачі заходи Війська Низового Запорізького, очолюваного Панченком, одного часу на підприємстві навіть намагалися започаткувати "під Панченка" щось на кшталт "православного козачого університету". Останнє відрядження делегації Панченка на Рівненщину, створення фільму та нинішня конференція також профінансовані Богуслаєвим.

Навряд чи нардеп дійсно сподівається стрічкою (на каналі "Алекса" в Youtube у неї за місяць аж 400 переглядів та два коментарі) чи конференцією (проведення якої не анонсувалося) популяризувати Боровця на противагу "бандерівцям" на Запоріжжі. Можна припустити, що фільм та конференція - своєрідний звіт, який треба представити кураторам. Так само, як, наприклад, участь богуслаєвських у пісенному проросійському "флешмобі" чи щорічна акція "Полк перемоги" - калька з російського "Безсмертного полку", яку влаштовує нардеп у парку Клімова. А що ж ще робити, якщо ти – кінцевий власник семи російських підприємств.

Що ж до поліщука (як він сам себе визначав) Тараса Дмитровича Боровця, який взяв собі козацьке псевдо Тарас Бульба, то він, безперечно, є видатною постатю українського повстанського руху часів Другої світової війни. Саме йому суспільство має завдячувати абревіатурою УПА, і він дійсно перебував у серйозних ідеологічних протиріччях з ОУН. Що, втім, не завадило йому виступити з прощальною промовою на похованні Степана Бандери у Мюнхені.

На жаль, історія українських національно-визвольних рухів - це, зокрема, й історія протиріч і конфліктів. На щастя, головною метою учасників цих рухів завжди була соборна незалежна Україна. Її ми здобули, тож сперечатися, хто більше для цього зробив, сьогодні навряд чи варто. Зате варто шанувати і досліджувати діяльність українських героїв. Але, звісно ж, не по "кремлівських методичках", що "підсовують" всілякі богуслаєви-панченки-григорьєви.

На головному фото: Тарас Боровець (Бульба)

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme