Спіртуозні маневри: Як діє "сухий закон" у Запоріжжі, і як його обходять

Правоохоронці запевняють, що нововведення пішло на користь, а в супермаркетах розповідають про хитрощі, до яких вдаються покупці, аби обійти закон

Спіртуозні маневри: Як діє "сухий закон"…

Минуло три місяці, як в усіх магазинах і супермаркетах Запоріжжя заборонили продавати алкоголь вночі. Портал Depo.Запоріжжя вирішив перевірити в дії "сухий закон" та дізнатися, які результати вже принесла ця заборона.

Тепер, якщо хочеш попиячити вночі, треба закуплятися заздалегідь або йти в ресторан, кафе чи нічний клуб, де, згідно нового закону, обмежень немає: в цих закладах продавати алкогольні напої можна будь-коли. У суспільстві оцінки нововведення розділилися. Одні сподіваються, що таким чином поменшає злочинців і хуліганів на вулиці, інші все одно шукають можливість купити пляшку. Більше за всіх невдоволені підприємці, адже магазини, які працюють цілодобово, значну виручку мали саме від продажу спиртних напоїв, в тому числі і в нічний час.

На вулицях стало спокійніше

Після того, як закон вступив в силу, більшість місцевих магазинів таки припинили продаж алкоголю з 22:00 до 10:00. Запорізькі правоохоронці вважають, що таке рішення було правильним і вже відзначають перші позитивні результати. За їхніми словами, вони перестали отримувати виклики зі скаргами на п'яні компанії, які по півночі пиячили біля цілодобових супермаркетів в усіх районах міста.

Багато хто з людей обурюється цією забороною, але кількість кримінальних правопорушень на вулицях міста дійсно зменшилася. Звичайно, при бажанні придбати алкоголь вночі можна, але це набагато складніше, ніж було раніше, тому більшість людей вважають за краще не шукати собі зайвих пригод.

"Розташовані за географічними межами міста торгові точки (заправки, кіоски на межах районів, - Ред.) за наявності ліцензії мають право безперешкодно продавати алкоголь цілодобово. Не порушуючи законодавства, тому що закон діє виключно в межах компетенції запорізької облради, - розповів патрульний поліцейський Олександр. - Щодо зменшення криміналу та адміністративних правопорушень – пересічні жителі Запоріжжя вже мали це помітити. Затишніше стало на зупиночних комплексах, біля супермаркетів, на дитячих майданчиках. Поменшала кількість п'яних бійок, пограбувань п'яних вночі, дебошів та порушення правил тиші".

Проте, за словами, поліцейського, існує нюанси з тими торговими точками, де правила продажу алкоголю все ж таки порушуються. Правоохоронці стикаються з певними проблеми законодавчого характеру, які пов'язані зі складністю фіксації та збору фактичних даних про правопорушення.

"Жоден п'яничка не дасть свідчення на продавця, що втамував його "спрагу" вночі. Проте, чим частіше патрулювання цими ділянками, тим менше фактів продажу. Також вся інформація щодо виявлених, але технічно незафіксованих фактів продажу алкоголю передається до відповідних підрозділів ГУНП та податкової", - запевняє Олександр.

Поліцейські кажуть, що за три місяці дії закону, вони офіційно не зафіксували жодного факту продажу алкоголю у нічний час. Проте отримували виклики від незадоволених громадян, які скаржилися, що не можуть купити горілку вночі.

Що робити, якщо "горять труби"

В магазинах ситуацію описують не так райдужно. Наприклад, продавці цілодобового супермаркету "АТБ", що на вулиці Запорізькій в Олександрівському районі міста, дотримуються рішення про заборону, але скаржаться, що прибуток вночі різко скоротився. Та й покупці часто влаштовують скандали та вимагають "пробити" пляшку оковитої.

А ось продавці іншого супермаркету, вже в Хортицькому районі розповіли, що вигадують їхні відвідувачі, аби все ж таки придбати спирте. Наприклад, відкривають пляшку прямо в залі магазину, а якщо людина зіпсувала продукцію, вона вже змушена її оплатити. Деякі намагаються розштовхати чергу, щоб встигнути купити алкогольні напої за хвилину до забороненого часу.

"Спочатку дії закону у нас і прибуток скоротився, і товарообіг зменшився, але зараз все поступово вирівнюється. Просто тепер люди намагаються придбати продукцію в дозволений час. Але варто відзначити, що і ми, і працівники інших магазинів зітхнули з полегшенням. Зараз стало спокійніше, припинилися п'яні дебоші ночами на порозі та в самих магазинах", - каже Ганна, продавчиня супермаркету на Бабурці.

Проте не варто радіти і вважати, що тепер в Запоріжжі усі різко перестали пиячити вночі і сидять вдома. На жаль, заборони дотримуються лише великі магазини і супермаркети. Як виявилося, легко і без проблем після 22:00 і до 10:00 алкоголь можна придбати в кіосках і невеликих магазинах. Наприклад, в Дніпровському районі є цілодобовий магазин, який не зважає на рішення місцевої влади і вільно продає спиртні напої. А ось на вулиці Чумаченка в Космічному районі працює одразу декілька магазинів та кіосків, які про закон "не чули".

Що кажуть запоріжці?

На більшості запорізьких споживачів рішення депутатів жодним чином не відобразилося. Ті, хто любить гуляти по повній, знаходять вихід з будь-якої ситуації. Ті ж, хто випивав більш скромно, взагалі не відчули дискомфорту.

"Коли я знаю, що хочу зібратися з друзями, я планую все заздалегідь. Тобто замість двох пляшок вина, як було раніше, купую три. Бо, як показувала практика, завжди однієї не вистачало і доводилося бігти в найближчий супермаркет. Звичайно, на той момент на годиннику було вже за 22:00. Але, з іншого боку, саме ця "добавка" у більшості випадків і виявляється зайвою, тому, дякуючи закону, у багатьох людей вранці менше болить голова", - каже запоріжанка Олена.

А ось побоювання багатьох скептиків, що тепер запоріжцям доведеться перейти на настоянку глоду, на щастя, не виправдалися. Контингент споживачів цього напою не змінився. Можливо, як раз, завдяки тому, що алкоголь все одно продається.

"Я не бачу проблем з купівлею алкоголю вночі. Біля мого будинку є кіоск, де можна в будь-який час придбати слабоалкоголку, є і магазин з міцними напоями. Мені здається, що в усіх районах міста є такі магазини", - поділився з порталом Максим, житель Космічного району.

Український досвід

Успішного впровадження "сухого закону" досягли лише у Львові, де заборона діє вже більше семи років. Звичайно, є і там винятки, але більшість торгових точок дійсно не продає вночі алкоголь. До Львова намагалися приєднатися Вінниця, Тернопіль, Луцьк, Івано-Франківськ, Кременчук та інші міста України. На жаль, в багатьох з них Антимонопольний комітет через суд визнав незаконним рішення, і продаж алкоголю вночі поновився. А ось у столиці судові тяжби тягнулися декілька місяців. Антимонопольний комітет, як завжди, наполягає на порушенні законодавства про захист економічної конкуренції, але Київрада стоїть на своєму. В підсумку, в Києві "сухий закон" носить рекомендований характер, тому, як і в Запоріжжі, його підтримують лише великі супермаркети.

У будь-якому випадку, вже можна говорити про певні результати від заборони продажу алкоголю в запорізьких магазинах і супермаркетах в нічний час. Але про якісний ефект і повне дотримання закону говорити поки рано. Скоріше за все, потрібно більше часу. Те, що хоча б великі супермаркети дотримуються заборони, вже добре. З іншого боку, поки магазини виконують вимоги закону, в кожному районі міста є декілька МАФів, де безперешкодно можна купити алкогольну продукцію в будь-який час. Таким чином, завдяки "сухому закону", власники кіосків і невеликих магазинів отримують надприбутки.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme