UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Чотирилапі копи: Як на Запоріжжі поліцейських собак "переатестували"

Патрульні собаки, що з'явилися на вулицях Запоріжжя, мають неабиякий досвід охорони громадського порядку і затримання злочинців

Чотирилапі копи: Як на Запоріжжі поліцей…

Від недавна на вулиці Запоріжжя після майже дворічною перерви вийшли службові собаки, які тепер разом з поліцейськими патрулюють місто. Готували їх до відповідальної справи у кінологічному центрі ГУ Національної поліції в Запорізькій області. Як собаки потрапляють до центра, чого навчаються та що вміють, дізнавався кореспондент порталу Depo.Запоріжжя у голови кінологічного центру Ігоря Нєбиліцина.

Центр підготовки службових собак та розподілення їх на спеціалізації

Всього в кінологічному центрі перебувають 36 службових собак. Їхнім вихованням та дресируванням зайняті 15 фахіців, тож на кожного кінолога припадає по два-три підопічних.

Здебільшого собак розводять безпосередньо у центрі, але бувають і такі випадки, коли поліцейські знаходять гідного собаку в інших клубах і купують за власні кошти. Зрідка потрапляють на службу й ті тварини, від яких з різних причин відмовляються городяни та намагаються "пристроїти" їх кінологам. Але тут відбір дуже жорсткий. По-перше, собака має бути молодим, до півтора-двох років, по-друге, мати стійку психіку, зокрема, не лякатися різких звуків, бути витривалим і мати хист до навчання. Служити в поліції собака може вісім-дев'ять років, потім його відправляють, так би мовити, на пенсію. За словами Нєбиліцина, на вулицю "пенсіонерів" не викидають: псів беруть собі співробітники центру або їхні знайомі.

Кінологи починають виховувати своїх підопічних ще з цуценят, навчання не припиняється ніколи. Власне програма дресирування триває три місяці. За цей час гавкун опановує ази своєї майбутньої роботи, вчиться слухтися і підкорятися, а також співпрацювати з кінологом. Якщо собака некерований, він до служби не допускається і не виходить за межі кінологічного центру, бо такий пес не допомога правоохоронцям, а тягар.

Тренування відбуваються два-три рази на тиждень. Заняття проводять на спеціалізованому майданчику, який розташований безпосередньо в кінологічному центрі. Майданчик обладнаний смугою перешкод: буми, сходи, кілька бар'єрів різної висоти, спеціальні коридори для переповзання. Також є автомобілі, щоб собаки вчилися працювати в обмеженому просторі та затримувати порушників в транспортних засобах.

Кожний собака в центрі має свою, так би мовити, спеціалізацію. Є собаки, що призначені для розшуку людей: злочинців або зниклих. Інші вміють розшукувати вибухівку, зброю та боєприпаси. Ще одна собача спеціалізація - пошук наркотичних засобів.

Тренування відбуваються як майданчику при центрі, так і в самому місті, аби наблизити їх до реальних умов праці.

Собак навчають відповідено до їхньої майбутньої спеціалізації. Вищий пілотаж в роботі чотирилапих - пошук вибухівки. Він дуже виснажує собаку морально. До того ж, знайти небезпечний предмет замало. Дуже важливо, аби пес на радощах не ткнув у знахідку лапою або носом і не спровокував вибух. Тому для такої роботи обирають спокійних і флегматичних собак. Тож, саме від здібностей і характеру собаки залежить його майбутнє місце роботи.

Допомога у вихованні домашніх собак

Не дивлячись на те, що кінологи центру спеціалізуються на вихованні службових собак, вони можуть надати безкоштовну допомогу і по вихованню домашніх улюбленців, підказати, як це робити правильно, вказати на помилки під час дресирування та провести кілька практичних занять.

Голова кінологічного центру зазначає, що на одній любові собаку виховувати неможливо. Тут потрібні труд, розуміння та постійні заняття, як вдома, так і під час прогулянки. У кожного собаки свій характер, тому і підхід має бути індивідуальним.

Проте Нєбиліцин дав декілька порад тим, хто бажає мати слухняного і дресированого пса. По-перше, треба правильно обрати собаку. Якщо пес за своєю природою домінант, а у людини слабкий характер, то з цього союзу нічого гарного не вийде, бо з часом саме чотирилапий стане головним і візьме верх над господарем. Тож, треба визначитися, для чого вам потрібний собака, від цього і залежатиме його порода. Наприклад, для охорони не підійде лабрадор, а для душі – ротвейлер. По-друге, обов'язково треба знайти фахівця, який допоможе правильно виховати собаку і здобути базові навички дресирування і слухняності. Собака будь-якої породи має бути керованим і не нести загрози оточуючим людям. І по-трете, якщо в родині є діти, варто долучити до дресирування і їх, щоб привити любов до тварини і привчити до відповідальності.

Собаки-патрульні також проходили переатестацію

Ще при міліції існував батальйон патрульно-постової служби, де були міліціонери-кінологи, які працювали з собаками і патрулювали з ними місто. У листопаді 2015 року, під час реформи, батальйон був ліквідований. Весь цей час з собаками не припиняли занять, аби вони не втратили своїх навичок, але на патрулювання чотирилапі не виходили. І лише зараз, майже за два роки, в поліції вирішили поступово відновити роботу поліцейських кінологів. Наразі лише три пса вийшли на вулиці Запоріжжя. Це молоді і енергійні собаки, які готові витримувати різні навантаження. Волохаті помічники патрульних ще раз пройшли курс навчання, чим показали свою готовність до роботи на вулицях міста. Всього ж в центрі перебуває 14 поліцейських собак, які також чекають нагоди повернутися до роботи. Поліцейські кінологи так само пройшли перепідготовку на базі центру. Для роботи з собаками в Управлінні патрульної поліції обрали досвідчених працівників, які раніше вже мали досвід роботи з чотирилапими.

За словами Ігоря Нєбиліцина, поліцейські собаки не лише здійснюють профілактику злочинів, але й можуть по "гарячих" слідах затримати правопорушника. Також гавкуни орієнтовані на захист самого поліцейського. Якщо життю або здоров'ю правоохоронця загрожує небезпека , пес зреагує моментально і без команди затримає нападника. Крім того, за словами голови центру, собака чинить психологічний вплив на правопорушників, чим може попередити майбутній злочин, або виказати людину, яка вже вчинила щось неправомірне.

Помічники поліцейських постійно перебувають у центрі, патрульні кінологи кожного дня приїжджають за ними, після чого вони разом виходять "на маршрут". В кінці робочого дня чотирилапих повертають у центр. Працюють собаки п'ять днів на тиждень.

Демонстрація професійних навичок

Свої професійні навички кореспондентові порталу Depo.Запоріжжя продемонстрував шестирічний Форс. Цей активний і жвавий пес із радістю виконував усі команди кінолога і легко долав найскладніші перешкоди. Було зрозуміло, що він отримує справжнє задоволення від співпраці зі своїм тренером Сергієм Головко, який виховує його майже з дитинства.

А ось коли на тренувальному майданчику з'явився інший тренер з рукавом для дресирування, погляд Форса миттєво змінився . Пес в раз став серйозним і лише чекав команду, аби затримати потенційного злочинця в автомобілі.

За лічені секунди Форс вскочив у вікно автівки і тримав "злочинця" до тих пір, поки Сергій не дав йому команду відпустити.

Кінологи розповіли, що на масових заходах вони часто чують нарікання на те, що собаки худі. Фахівці пояснюють, що товстий і відгодований пес навряд чи зможе швидко наздогнати і затримати злочинця, перестрибнути через високий паркан або витримати серйозні навантаження.

"Службовий пес має важити 30-40 кг, щоб бути активним і рухливим", - кажуть фахівці.

Такі вони: стрункі, сильні, витривалі та віддані - собаки, що п'ять днів на тиждень охороняють спокій запоріжців.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme