Троянський штаб на Хортиці та "Алекс" під контролем: Як путінські недороси мріяли захопити Запоріжжя

Кремлівський план захоплення Запорізької області під назвою "Троя", про подібний рік тому розповіло британське видання The Times, з'явився у "збірці" Dark Side of the Kremlin, що її наприкінці січня виклали в інтернеті

Наприкінці січня у "темному" сегменті інтернету (darknet), тобто в його ізольованій від пересічних користувачів частині, з'явилася 108-гігабайтна збірка "Темний бік Кремля". Група Distributed Denial of Secrets (DDoSecrets), яка позиціонує себе як аналог WikiLeaks, виклала здобуті хакерами файли і повідомлення російських діячів, що стосуються агресії проти України. Переважна більшість із них вже оприлюднювалася чи згадувалася раніше. Стосується це й "операції "Троя", якою передбачалося захоплення Запорізької області - про операцію під такою назвою писало видання The Times навесні 2018 року.

За словами автора статті Тома Парфітта, вона ґрунтувалася на урядовій доповіді Великобританії, яка, у свою чергу, спиралася на листи з електронної пошти радника Володимира Путіна Владислава Суркова, зламаної хакерами. Операцією "Троя" передбачалася дестабілізація у Запорізькій області. Відповідний план начебто направив у Кремль колишній депутат "Єдиної Росії" від Курської області, "представник "ДНР" в Росії Олексій Муратов. Під реалізацію плану він просив 181 тисячу американських доларів.

У статті план не наводився, але нині в завантаженому DDoSecrets дампі є документ, що називається саме так – "Операція "Троя". Місцями він доволі смішний, тому з рівною долею вірогідності може бути як цілковитим фейком, так і, дійсно, планом. В останньому випадку, знову ж таки, з однаковою долею вірогідності, його автор (автори) міг бути і, м'яко кажучи, не дуже розумним "ватником", що вірив у втілення плану, і не надто розумним шахраєм, який сподівався щось на цьому заробити. Терміни реалізації плану в документі не вказані, але у ньому є згадка про події "яєчної неділі" в Запоріжжі - відповідно, його створено не раніше середини квітня 2014 року. Жодних підстав вважати, що The Times розповідало саме про цей план, немає. Утім, сам документ не позбавлений цікавості.

Отже, Запорізьку область збиралися "брати" силами трьох диверсійно-розвідувальних груп у складі 650-700 осіб. При цьому на озброєнні у диверсантів мали бути 10 гвинтокрилів Мі-8, два гвинтокрили Мі-24, 12 танків, стільки ж БТР (або БМД) та КамАЗів, а також 20 пасажирських мікроавтобусів типу "Мерседес Спринтер" і чотири надувні малошумні човни на 10 посадкових місць кожний. Вертольоти мали бути пофарбовані в кольори ООН або Військово-повітряних сил України. Увагу також було приділено наявності засобів оперативного зв'язку, тепловізорів, снайперської зброї тощо.

Із перефарбованих вертольотів автор плану пропонував нанести масований ракетний і стрілецький удар по місту Василівка, що розташоване в 60 кілометрах від Запоріжжя на стратегічній трасі "Харків – Сімферополь". Зокрема, пропонувалося розстріляти знамените "НЛО" (тоді ще пост ДАІ, що схожий на невпізнаний летальний об'єкт, в документі він названий "тарілкою"), тамтешній райвідділ міліції та блокпост. Після чого гвинтокрили мали зімітувати відхід до Енергодару, а насправді - висадити десант (першу ДРГ) на березі Каховського водосховища, звідки терористи на моторних човнах мали дістатися південної частини Хортиці і "розчинитися" у тамтешній "зеленці". На острові диверсанти мали підірвати залізничні колії та заблокувати усі три мости.

У цей час в Запоріжжя мала увійти ДРГ №2, закинута вертольотами та пересаджена на мікроавтобуси. Завдання цієї групи – атакувати запорізькі силові відомства, тим самим влаштувавши в місті "паніку і плутанину".

Ще одна група – автобронетанкова – мала рушити на Запоріжжя з боку "ДНР". Для цього невідомий стратег пропонував "попередньо, хоча б тимчасово, зсунути лінію фронту з боку ДНР в бік Запоріжжя, тим самим скоротивши відстань між лінією фронту і кінцевою метою".

Терористи мали просуватися до Запоріжжя під виглядом українських патріотів із вигаданого підрозділу. Пропонувалася назва "Карпати".

У Запоріжжі перевдягнуті диверсанти мали озброїти "місцевих активістів спротиву" та безжально розправитися з силовими структурами та українськими патріотами.

Першочергові цілі: СБУ, облУВС, міськУВС, ОДА, мерія, Нацбанк, Дніпрогес, контроль над в'їздами в Запоріжжя, аеропортом тощо. Серед другорядних автор плану назвав блокування роботи ЗМІ та друкарень, взяття під контроль місцевого телеканалу "Алекс" та організацію на ньому цілодобового мовлення, а також грабунок банків (в документі – "вилучення грошово-валютних запасів і дорогметалів"), налагодження роботи терористичної адміністрації та каральних органів, звільнення СІЗО за рахунок зміни запобіжних заходів тим, хто в ньому утримувався, налагодження системи харчування "ополчення" на базі заводських їдалень. Керувати усім цим планувалося з Хортиці, де мав розташуватися "штаб ополчення".

Після захоплення Запоріжжя планувалося взяття Вільнянська та Бердянська.

Особливо безжальними пропонувалося бути до запоріжців, які на Алеї Слави закидали яйцями місцевих "ватників". Саме ці події, що відбулися 13 квітня 2014 року, увійшли в новітню історію Запоріжжя й країни під назвою "яєчна неділя". "Виявити і затримати всіх "ультрас" і силами міліції провести перевірку їхньої причетності до подій 13 квітня в Запоріжжі на Алеї Слави. Всіх організаторів цього побоїща знищити", - йдеться у документі.

Разом із деякими іншими подробицями плану - як, наприклад, згадка василівської "тарілки" - це наводить на думку, що автор "операції "Троя" – місцевий. Можливо, навіть, учасник "яєчної неділі" з боку переможених.

Це, звісно, не є підставою вважати документ справжнім. Однак при всій своїй кумедності він необов'язково фейковий, адже інтелектуальний рівень більшості затятих прибічників "русской вєсни" дозволяв створити лише таку "стратегію". Достеменно відомо, що були й інші плани перетворення Запорізької області на "ЗНР" та частину "Новоросії". Про деякі з них портал Depo.Запоріжжя згадував. На щастя, жоден не був реалізований. Щодо "Трої" – то вона, як не дивно, втілилася у життя, хоча й в зовсім іншому вигляді: на захопленій терористами частині Донбасу певний час діяло угрупування з такою назвою, очолював яке запоріжець Новіков на прізвисько "Алабай". Доля "Трої" була незавидною: її роззброїли та розігнали свої же.

Фото: Максим Щербіна, "Яєчна неділя"

Читайте також:

Гідний послідовник "солсберецьких": Як на Запоріжжі "шпигун" лишив на вокзалі документи з печатками "ДНР";

"Треба, щоб башмак детонував": За що у Запоріжжі сидить пенсіонерка, яку можуть віддати в "ДНР";

Диверсія на Запоріжжі: Як СБУ зіграла у свою гру з терористами та де вони тепер.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Запоріжжя