Творчість, спорт, спілкування з дітьми: Як запоріжці борються з осінньою хандрою

Апатію чи емоційні спалахи, що притаманні людям із настанням осені, можна сублімувати у потрібну і корисну справу

Творчість, спорт, спілкування з дітьми:…

Восени багато хто починає скаржитися на перепади настрою, постійну стомленість, дратівливість і занепад сил. У народі таке явище отримало назву "осіння депресія". Чи дійсно вона існує, як протікає та чи можна її здолати – про це порталу Depo.Запоріжжя розповіли психолог та запоріжці з досвідом боротьби з осіннім смутком.

Хандра чи депресія?

Почуття смутку – невід'ємна складова депресії. Утім, один лише смуток чи перепади настрою – це ще не депресія, впевнений запорізький психолог і психотерапевт Олександр Дорокупля. Раптова слабкість, сонливість протягом дня, відчуття пригніченості, швидка втомлюваність у поєднані з похмурою погодою за вікном зазвичай свідчать саме про осінню хандру. До неї можуть додатися ще й такі симптоми, як зниження апетиту та втрата інтересу до різних соціальних активностей. "Осіння хандра проявляється нестійким емоційним станом, але це – тимчасове явище, пов'язане з настанням сезонних змін в природі, закінченням відпусток та канікул. Усе це приводить нас до сумних, апатичних переживань", – каже Олександр.

Лише, коли хандра триває понад два тижні, і людина не здатна самостійно відновити нормальну життєдіяльність, це може бути ознакою депресії. У цьому випадку, скоріш за все, без допомоги фахівця не обійтися.

Осіння ж хандра, за словами психолога, на відміну від депресії не є психічним захворюванням. Людина, що хандрить, здатна полегшити свій стан за допомогою улюбленої справи, хобі, прогулянки чи розмови з близькими. Для того, щоб хандра не переросла у депресію, психолог радить привнести у своє життя більше творчості. "Осінній період загострює почуття і змушує дивитися на речі глибше, що дозволяє виявити душевно значущі моменти. А творчість допоможе вивести почуття назовні і зняти таким чином емоційне напруження", – впевнений Дорокупля.

Поради від запоріжців

Із психологом погоджуються запоріжці, з якими поспілкувалися журналісти Depo.Запоріжжя. Люди, які мають різні професії, режими і розпорядки дня "напрацювали" свої дієві методи боротьби з "погодним смутком". Комусь необхідно змінити обстановку або спробувати щось нове, комусь – залишитися вдома і як слід полінуватися, а когось "повертає до життя" гучна вечірка в колі друзів.

Михайло Нікулін, доцент кафедри отоларингології Запорізького державного медичного університету, кандидат медичних наук, ЛОР-лікар:

– Звичайно, осіння хандра періодично приходить до кожного, і я не виняток. Найважливіше – не бути на самоті. Якщо знаєш, що ти комусь потрібен, що ти можеш бути корисним іншим людям, то цей період долаєш легше. Насправді, багато залежить від оточення людини – родини та друзів, наскільки теплі і дружні там відносини. Настрій можуть поліпшити заняття спортом, подорожі, спілкування. Методів існує багато, і у кожної людини вони свої. Мені, наприклад, завжди і гарантовано поліпшують настрій онуки. Діти – постійне джерело позитивних емоцій та гарного настрою.

Маріанна Смбатян, художниця, головна режесерка та акторка "Театру рівних можливостей":

– Я особисто не вірю, що осінь – це привід для депресії! Будь-яка пора року може бути прекрасною, головне – зосередити свою увагу на потрібних речах. Осінньо-зимовий період фізично складний для мене через верхній одяг, який я не можу самостійно надягнути чи зняти, через що будь-яка активність для мене ускладнюється. Не кажучи вже про те, що від холоду моє тіло слабшає. І я могла б тільки нити з цього приводу, але я поступаю інакше. Я застосовую свою жіночу любов до гарних речей і формулюю думки таким чином: "Ой, нарешті, я вдягну нові чобітки! А як стильно я буду виглядати в короткій сукні з високими чоботами і шкіряній куртці!". Тобто шукаю позитивні сторони, за які можна вхопитися. Вони, впевнена, у всіх знайдуться. Окрім речей, люблю під час осіннього дощу, укутатися в теплий плед, пити чай зі смаколиками і писати яке-небудь оповідання. Мене дощ надихає. Осінь – час для роздумів. Крім того, восени у Запоріжжі відкриваються театри, проводяться різноманітні фестивалі і концерти. Замість депресії я завжди обираю спілкування з цікавими людьми і духовно-розважальні заходи. Замість того, щоб смакувати смуток, краще піти погуляти.

Олександр Буханець, патрульний поліцейський:

– Осінь – це лише пора року, не треба на неї перекладати відповідальність за наш настрій та самопочуття. У природі усе циклічно та передбачувано, тож чому ми дивуємося, що за літом знову прийшла осінь? Як на мене, це дуже гарний період, красивий та спокійний. Уже немає тієї пекельної спеки, тож можна годинами гуляти містом і насолоджуватися природою. А от, коли погода погіршується, починається період дощів, тоді, дійсно, мимоволі починаєш сумувати разом із природою. У цьому випадку мені допомагає спорт. Виходиш на пробіжку – лише ти і дорога, і просто біжиш вперед. Спорт, насправді, очищує думки та покращує настрій. Після кожної пробіжки я відчуваю прилив сил та енергії. За сум та хандру ваше тіло вам не подякує, а от за спорт – ще як!

Євген Олексенко, ветеран АТО, учасник національної збірної "Ігри нескорених":

– Пора року та погода майже ніколи не впливають на мій настрій. Через постійну роботу, активне громадське життя, я інколи навіть не помічаю перехідного періоду одного сезону в інший. Вважаю, що коли в житті багато подій, справ, коли людина зайнята роботою, чимось зацікавлена, то на нудьгу просто не знайдеться часу! А особисто мій головний спосіб боротьби з поганим настроєм – заняття спортом. Спорт відволікає від усіх зайвих думок та поліпшує настрій. Добре допомагають і заспокоюють прогулянки на природі. Ну, а якщо погода не дуже гарна, то можна взяти якусь цікаву книжку і зануритися в інший світ та таким чином перечекати усі погодні негаразди.

Ігор Лавров, фотограф:

– У житті людини, як і в природі, відбуваються зміни, які не завжди впливають на нас добре. З приходом осені холодна і похмура погода все частіше змушує нас сидіти вдома, і сумні думки виникають самі по собі. Перечекати такий стан можна, якщо ви до цього готові. Але буває так, що хандра затягується, людині набридає чекати змін та вірити в краще, і тоді може наступити депресія. Аби цього не допустити, треба задіяти свою свідомість. Намагайтеся мислити позитивно, будьте доброзичливі до своїх близьких і колег, жартуєте з ними, кажіть їм, які вони класні. Тоді у відповідь ви отримаєте той самий позитив. Коли важко, або ви не знаєте, як вирішити проблему, не варто замикатися в собі. Звертайтеся до друзів за порадою, будьте відвертими, адже, чим більше людей знатимуть про ваші проблеми, тим більше людей прийде на допомогу. Настрій не повинен залежати від погоди, природа ніколи не підлаштується під нас, то ми маємо бути готові до будь-яких її проявів. Не варто восени сидіти вдома на самоті. Запросіть до себе друзів або сходіть до них в гості. Мені завжди допомагають розмови по душам, вони заповнюють порожнечу і роблять мене щасливішим. Частіше посміхайтеся, заряджайте позитивом себе і оточуючих, і тоді світ навколо стане радіснішим і теплішим.

Тож осінню хандру цілком можливо здолати. Перед тим, як переймати чийсь досвід боротьби з нею чи шукати свій шлях для подолання сезонного смутку, варто зробити невеликий самоаналіз і зрозуміти, до чого саме зараз "лежить душа". У цьому разі апатію чи емоційні спалахи можна з легкістю перенаправити на потрібну і корисну справу.

Читайте також:

Кава та вареники-фрі: Як власна справа повертає запорізьких АТОвців до мирного життя;

Ковзани, каяки, йога: Які види спорту доступні запоріжцям взимку;

У родинному колі: В яких запорізьких кав'ярнях є чим зайняти маленьких розбишак.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme