Щоденник "Української весни": 19 березня 1917 року

У Києві відбулася українська акція, що лишалася наймасштабнішою аж до Помаранчевої революції

Щоденник "Української весни": 19 березня…

Портал Depo продовжує проект, присвячений подіям Української революції 1917-1921 років, що стала першою масштабною спробою вибороти незалежність.

Одразу зауважимо: у минулому столітті ми встигли змінити календар із застарілого Юліанського на загальноєвропейський Григоріанський. Дати після цього трохи "попливли", тому для позначення тогочасних подій ми використовуємо два стилі - старий і новий. Рівно сто років від дня, про який ми пишемо, виповниться не сьогодні, а на 13 днів пізніше. Ми навмисно робимо цю "помилку", аби календарні дати збігалися. Щоб кожен, хто подивиться на календар, міг заплющити очі і уявити: 100 років тому, в такий же самий день з таким же числом і місяцем на календарі Україна жила іншим, але від того не менш буремним і карколомним життям.

19 березня 1917 року у Києві відбулася найбільша проукраїнська вулична акція за весь період революції - Свято Свободи. Кількість учасників історики оцінюють у сто тисяч - це приблизно шоста частина населення міста. Одних тільки військових зібралося 30 тисяч. Більш масштабні виступи під національними прапорами відбулися в Києві лише у 2004 році - під час першого Майдану.

Учасники маніфестації зібралися біля Володимирського собору, де відбулася панахида по Тарасу Шевченку. Далі натовп пройшов вулицею Володимирською, спустився Фундуклеївською (нині Богдана Хмельницького) на Хрещатик, де попрямував до Думської площі (тепер Майдан Незалежності). Біля будівлі міської Думи відбувся мітинг. Після цього колона знов піднялася вгору - на Софійську площу, де почалося українське віче.

Маніфестанти несли національні прапори, транспаранти (з гаслами переважно щодо автономії), хоругви з портретами Шевченка і зображенням архангела Михаїла.

Хода стала переламним моментом у розвитку національного руху. "Вона виявила наглядно й імпозантно, що українство - се не фікція в головах гуртка романтиків чи маніяків-інтелігентів, а жива сила, яка має силу над масами, їх рушає й підіймає", - згадував потім Михайло Грушевський. Він називав той день найрадіснішим у своєму житті.

Також 19 березня почала виходити газета "Вісти з Української Центральної Ради".

На фото: Свято Свободи в Києві.

Попередній випуск: 18 березня 1917 року.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme