Щоденник "Української весни": 12 грудня 1917 року

У захопленому російськими більшовиками Харкові проголошують радянську республіку. Місто стає "першою столицею"

Портал Depo.ua продовжує проект, присвячений подіям Української революції 1917-1921 років, що стала першою масштабною спробою вибороти незалежність.

Одразу зауважимо: у минулому столітті ми встигли змінити календар із застарілого Юліанського на загальноєвропейський Григоріанський. Дати після цього трохи "попливли", тому для позначення тогочасних подій ми використовуємо два стилі - старий і новий. Рівно сто років від дня, про який ми пишемо, виповниться не сьогодні, а на 13 днів пізніше. Ми навмисно робимо цю "помилку", аби календарні дати збігалися. Щоб кожен, хто подивиться на календар, міг заплющити очі і уявити: 100 років тому, в такий же самий день з таким же числом і місяцем на календарі Україна жила іншим, але від того не менш буремним і карколомним життям.

11-12 грудня 1917 року в Харкові був проведений Всеукраїнський з'їзд рад. До цього інший аналогічний захід відбувся у Києві, але більшовики на ньому опинилися в меншості, тому вирушили до Харкова - проводити власний, окремий з'їзд.

За кілька днів до початку харківського з'їзду місто захопили більшовицькі війська з Росії. Вони роззброїли українізовані армійські частини, заарештували керівників Харківської ради і гарнізону.

Учасники з'їзду зібралися в харківському будинку Дворянських зборів (на фото, будівля знаходилася на місці нинішньої площі Конституції, була зруйнована у 1943 році).

Абсолютну більшість серед делегатів становили більшовики, хоча були й представники інших сил.

З'їзд визнав Центральну раду нелегітимною та проголосив створення нової Української Народної Республіки Рад зі столицею в Харкові. Саме від цієї події бере відлік теза про "Харків - першу столицю України". Республіка визначалася складовою частиною Радянської Росії.

Перший прапор проголошеної Української Народної Республіки Рад.

Попередній випуск: 11 грудня 1917 року.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Запоріжжя