Парк мегалітів, самоцвітна водойма, "Весельчак": До яких запорізьких пам’яток варто вирушити на авто

Степові водоспади, залишена фортеця, затоплені кар'єри – дістатися мальовничих запорізьких місцин можна навіть пішки – велосипед чи автівка значно розширять можливості

Парк мегалітів, самоцвітна водойма, "Вес…

Портал Depo.Запоріжжя склав список туристичних місць для одноденної подорожі з Запоріжжя. У першій частині йшлося про мандрівки пішки, друга була для тих, хто любить подорожувати велосипедом. Нині ж йтиметься про цікаві місця краю, дістатися яких з Запоріжжя можна лише автотранспортом.

Маршрут № 1: Цілющі джерела Терпіння

Село Терпіння розташоване в Мелітопольському районі на відстані близько 110 кілометрів від Запоріжжя (десь півтори години на авто). Частина села – це височина в 45 метрів над рівнем моря з невеличким сквером – пам'ятником паркового мистецтва. Він і є метою подорожі.

Що подивитися

На території невеличкого парку, майже на вершині гори, розташовані 12 джерелець, струмочки з яких мальовничо стікають між каменів у невелике природне озеро. Тут є купель, в яку можна зануритися в будь-яку пору року.

Вода у кожному з джерел різна за смаком та хімічним складом. Місцеві мешканці вважають її цілющою через присутність іонів срібла. Воду можна набрати в ємності.

Поруч з озером стоїть старий дуб, вік якого імовірно близько півтисячі років. Діаметр стовбура – понад 5,2 метра, висота дерева – 40 метрів.

Маршрут №2: Водоспад "Весельчак"

Водоспад розташований біля села Кінські Роздори Пологівського району. Це на відстані близько 120 кілометрів від Запоріжжя (десь півтори години на авто). Водоспад утворився штучно – унаслідок будівництва дамби наприкінці XX сторіччя. Цьогоріч "Весельчак" став справжньою сенсацією: десять років він був пересохлим і раптом ожив цієї весни.

Що подивитися

Власне водоспад: кілька срібних струмочків, які біжать серед каменів. Навколишня місцевість також доволі мальовнича, тут багато зелені. Туристи люблять влаштовувати тут пікніки.

Маршрут № 3: Заповідник "Кам'яна могила"

Заповідник розташований в селі Мирне, що біля Мелітополя, на відстані близько 120 кілометрів від Запоріжжя (півтори години на авто). "Кам’яна могила" – один із найзагадковіших туристичних об’єктів Запорізької області.

Що подивитися

Великі скелі дивовижних форм досі приховують чимало таємниць давніх історичних епох. Сотні кам’яних скульптур утворюють мальовничі краєвиди.

На території заповідника є музей, в якому можна детально ознайомитися з історією цієї місцевості.

Багато рослин, які зростають тут, занесені до Червоної книги України. Тут є джерела із прохолодною водою і невеличкий ставок.

Маршрут № 4: Єлисеївський кар'єр

Кар'єр розташований в селі Єлисеївка Запорізької області. Це дорогою на курорти Азовського моря: Бердянськ і Приморськ. Близько 180 кілометрів від Запоріжжя (десь дві з половиною години на авто). Колись у кар’єрі видобували натуральний камінь – пегматит та різноманітні мінерали.

Що подивитися

Кар’єр складається з кількох котлованів, два з них наповнені водою і розділені між собою скельною перемичкою. Глибина двох цих озер із дивовижно блакитною водою сягає 20 метрів. Решта котлованів сухі. В одному з них, найдальшому, є невеличкий грот.

Кар’єр, без перебільшення – унікальний геологічний об'єкт. Круті скелі, прозора вода, різноманітні за кольорами та структурою породи справляють приголомшливе враження. Важко поїхати звідси, не прихопивши пару камінчиків на згадку.

Кар'єр з’єднаний з Єлисеївським водосховищем і декількома місцевими річками. Тут відмінна риболовля. На дрібних болотах за селом водиться безліч птахів: кулики, чаплі тощо. Рослини і тварини цього унікального місця занесені до Червоної книгу України.

Маршрут №5: Парк мегалітів

Кам’яний парк розташований біля села Салтичія у Чернігівському районі Запорізької області, на відстані близько 170 кілометрів від Запоріжжя (близько трьох годин на авто).

В неораному запорізькому степу ентузіасти кілька років поспіль роблять кам’яні споруди, характерні для кінця неоліту та періоду енеоліту IV-III тисячоліть до нашої ери.

Що подивитися:

Дольмени, менгіри, кромлехи, піраміди і навіть лабіринт довжиною понад тисячу людських кроків. Усі ці кам’яні пам’ятки – сучасні. Проте побудовані у геодезичній й "архітектурній" відповідності до їхніх древніх аналогів. Наприклад, три кургани за розташуванням повторюють великі піраміді Гізи, та, як і вони, є точною проекцією трьох зірок з поясу сузір’я Оріона.

Чи то завдяки каменям, чи то з якихось інших причин місцина має потужну енергетику.

Навколишній степ же вражає перспективою, а в літку – квітучою красою та неймовірними пахощами диких рослин.    

Маршрут № 6: Петровська фортеця

Фортеця побудована в 70-х роках XVIII століття біля гирла річки Берда на узбережжі Азовського моря. Нині це територія села Новопетрівка Бердянського району. Відстань від Запоріжжя близько 210 кілометрів (три години на авто).

Фортеця була однією з сімох, з яких складалася Дніпровська оборонну лінія. Твердиня була обладнана за всіма оборонними правилами: міцні стіни, бійниці, майданчики та башти, обнесені земляним валом і ровом. Крутий схил азовського берегу робив її ще більш неприступною. Після скасування Дніпровської лінії Петровську фортецю кинули напризволяще.

Що подивитися

До сьогодні від фортеці збереглися лише залишки земляних валів, які можна побачити в гирлі річки Берди. У Бердянському краєзнавчому музеї є експозиція під назвою "Петровська фортеця на Азовському морі", де можна бачити, яким було це історичне військове спорудження.

Читайте також

Експозиція з горищ: Як на Запоріжжі започаткували сільський музейний рух

Люди Мамай-гори: Як на Запоріжжі усім світом рятують артефакти вісьмох тисячоліть

Запорізький "Стоунхендж": ТОП-7 найвідоміших пам'яток давнини, що зібрані в одному місці

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme