"Самоцвітна" водойма чи старовинна морська фортеця: Які запорізькі дива доступні з автівкою

Степові водоспади, залишена фортеця, затоплені кар'єри – дістатися мальовничих містин навколо Запоріжжя можна навіть пішки. Ровер, тим більше автівка, значно розширять можливості

Портал Depo.Запоріжжя склав список туристичних місць для одноденної подорожі з Запоріжжя. Перша частина маршрутів була для любителів піших прогулянок, друга – для тих, хто "товаришує " з велосипедом. У третій, заключній, частині проекту – про найвіддаленіші мандрівки краєм, які можна здійснити лише автівкою.

Маршрут № 1: Цілющі джерела Терпіння

Село Терпіння розташоване в Мелітопольському районі. Частина села - це височина в 45 метрів над рівнем моря з невеличким сквером - пам'ятником паркового мистецтва. Він і є метою подорожі.

Що подивитися

На території невеличкого парку, майже на вершині гори, з породи б'є 12 джерел, води яких стікають між каменів у невелике природне озеро. Взимку воно практично чорне, а навесні і влітку - то блакитне, то зелене. За розповідями місцевих жителів, озеро раніше було чимале, але нині воно зовсім мілке. Проте для того, щоб покупатися, немає необхідності пірнати в нього. Води трьох джерел течуть в одну купіль, спеціально обладнану для купання в будь-яку пору року.

Місцеві мешканці регулярно набирають воду з джерел в ємності для пиття, бо впевнені, що вона має цілющі властивості через присутність іонів срібла. Якість води у джерелах різниться: м'якістю, жорсткістю, смаком.

Поруч з озером, на території тутешнього дитсадка, стоїть старий дуб, вік якого імовірно близько півтисячі років. Діаметр стовбура – понад 5,2 метра, висота дуба - 40 метрів, коренева система розрослася в сторони на 100 метрів.

На що треба зважити

На березі озера можна влаштувати невеличкий пікнік. Перевага цієї місцевості у тому, що тут рідко буває людно, тож можна насолодитися природою та спокоєм.

Маршрут № 2: Єлисеївський кар'єр

Кар'єр розташований в селі Єлисеївка Запорізької області. Це дорогою на курорти Азовського моря: Бердянськ і Приморськ. Кар'єр, площа якого становить близько п'яти гектарів, складається з кількох котлованів. Два з них наповнені водою і розділені між собою скельною перемичкою. Решта котлованів сухі. В одному з них, найдальшому, є невеликий грот. Дивовижні озера з блакитною водою виникли в результаті затоплення кар'єру. Їхня глибина сягає близько 20 метрів.

Що подивитися

Колись тут добували натуральний камінь – пегматит та різноманітні мінерали. Видобуток давно припинено, а кар'єр перетворився на місце відпочинку мешканців прилеглих населених пунктів. Кар’єр, без перебільшення - унікальний геологічний об'єкт. Круті скелі, прозора вода, різноманітні за кольорами та структурою породи справляють приголомшливе враження. Важко поїхати звідси, не прихопивши з собою пару камінчиків на згадку.

Кар'єр з’єднаний з Єлисеївським водосховищем і декількома місцевими річками. Тут велика кількість риби, раків та відмінна риболовля. На дрібних болотах за селом водиться безліч птахів: кулики, чаплі тощо. Рослини і тварини цього унікального місця занесені до Червоної книгу України.

На що треба зважити

На кар'єрі полюбляють відпочивати мешканці найближчих населених пунктів, тож у вихідний день тут доволі людно.

Маршрут № 3: Заповідник "Кам'яна могила"

Заповідник розташований в селі Мирне, що біля Мелітополя. "Кам’яна могила" – один із найзагадковіших туристичних об’єктів Запорізької області. Великі скелі дивовижних форм досі приховують чимало таємниць давніх історичних епох. Сотні кам’яних скульптур утворюють мальовничі краєвиди із ярів, ущелин, гротів і долин.

Що подивитися

Найгарніше тут наприкінці весни, коли починають квітнути степова слива, мигдаль, горицвіт і тюльпани. Багато рослин, які ростуть тут, занесені до Червоної книги України. Тут є джерела із прохолодною водою, а неподалік є невеличкий ставок, де полюбляють купатися місцеві.

На території заповідника є музей, в якому можна детально ознайомитися з історією цієї місцевості.

На що треба зважити

На території заповідника живе безліч змій, які полюбляють виповзти на камені, щоб погрітися на сонці. Тож треба уважно дивитися під ноги. Також треба бути вкрай обережним під час прогулянки скелями, адже на них можна легко посковзнутися і впасти.

Маршрут № 4: Вільнянський водоспад

У степовій зоні Запорізької області можна зустріти водоспади. Нехай вони і не такі великі, як в горах, але вони є. У східній частині села Дерезівка на річці Вільнянка біля самого краю дамби розташований Вільнянський водоспад. Він виник штучно - внаслідок спорудження дамби, але, оскільки її збудовано з натурального каменю, водоспад складно відрізнити від природного.

Що подивитися

У височину водоспад сягає 4,5 метра. Однак місцеві старожили стверджують, що колись був вищим на 2,5 метра, і струмені води падали набагато потужніше. Трохи нижче за течією річки розташований ще один водоспад заввишки в метр. А ще нижче можна побачити маленький висячий місток. У невеликому віддаленні від дамби є також кілька кар`єрів.

На що треба зважити

Біля водоспаду полюбляють відпочивати місцеві, тому місця тут займають з самого ранку. У спекотний день у воді одночасно перебуває занадто багато народу.

Маршрут № 5: Петровська фортеця

Фортеця побудована в 70-х роках XVIII століття біля гирла річки Берда на узбережжі Азовського моря. Нині це територія села Новопетрівка Бердянського району. Фортеця була однією з сімох, з яких складалася Дніпровська оборонну лінія. Тут був дислокований батальйон солдатів. Твердиня була обладнана за всіма оборонними правилами: міцні стіни, бійниці, майданчики та башти, обнесені земляним валом і ровом. Крутий схил азовського берегу робив її ще більш неприступною. Неподалік фортеці  був споруджений дерев'яний причал, який виступав в море на 25 метрів. Після скасування Дніпровської лінії Петровську фортецю кинули напризволяще.

Що подивитися

До сьогодні від фортеці збереглися лише залишки земляних валів, які можна побачити в гирлі річки Берди. У Бердянському краєзнавчому музеї є експозиція під назвою "Петровська фортеця на Азовському морі", де можна бачити, яким було це історичне військове спорудження.

На що треба зважити

Оскільки від фортеці мало що лишилося, спочатку варто відвідати саме музей, щоб зрозуміти, що до чого, а потім приїхати сюди, щоб перейнятися духом історії. На жаль, про те, щоб відновити це історичне місце хоча б в мініатюрі, поки не йдеться.

Фото: wikimapia.org, hortica.zp.ua, Вікіпедія, shukach.com

Читайте також:

Експозиція з горищ: Як на Запоріжжі започаткували сільський музейний рух;

Люди Мамай-гори: Як на Запоріжжі усім світом рятують артефакти вісьмох тисячоліть;

Запорізький "Стоунхендж": ТОП-7 найвідоміших пам'яток давнини, що зібрані в одному місці.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Запоріжжя