Слава яйцям: Як Запоріжжя відбивалося від невгамовної "русской вєсни"

Рівно п’ять років тому, 13 квітня 2014-го, запоріжці буквально яйцями відбилися від спроби місцевих ватників привести в регіон "русскій мир". Ще за рік стало відомо, що проект "Новоросія", складовою частиною якого мала стати Запорізька область, похований     
 

Слава яйцям: Як Запоріжжя відбивалося ві…

Квітневої неділі 2014 року запоріжці дали бій "русскому міру", закидавши його місцевих прибічників яйцями та борошном. Після цього в регіоні більше не було масових мітингів сепаратистів. Сьогодні, за п’ять років по яєчній неділі, важко припустити, що Запорізьку область або її частини могли перетворити на якусь "ЗНР". Утім, свідчень і доказів того, що подібні плани існували, більш ніж достатньо. До річниці епічної яєчної битви портал Depo.Запоріжжя узагальнив інформацію про різноманітні спроби зі встановлення в краї "русского міра".

Мережа агентів-"реконструкторів"

Джерело інформації: свідчення спікера Верховної Ради України Андрія Порубія в Оболонському суді Києва у справі про держраду Віктора Януковича. За словами Порубія, про деякі факти він дізнався 2014 року, коли перебував на Луганщині та вів перемовини, зокрема з бойовиками. 

Про що йдеться: підготовка до розхитування ситуації у південно-східних областях України Росія розпочала ще 2012 року. На території областей, котрі 2014-го президент Росії Володимир Путін визначить як складові міфічної "Новоросії", готували кадри для захоплення органів місцевої влади і створення умов для введення російських військ. "Як стало мені відомо пізніше, ще з 2012 року, підкреслюю - з 2012 року на території України, особливо в південно-східних областях формувалася мережа контрольованих російськими спецслужбами організацій, які під виглядом реконструкторів Другої світової війни насправді готували кадри і мали детальний план захоплення місцевих адміністрацій, органів влади та підготовки до введення російських військ", - сказав Парубій.

За словами спікера парламенту, ця мережа існувала як мінімум в Донецьку, Луганську, Харківській, Запорізькій, Миколаївській, Одеській, Херсонській областях. У Росії було кілька сценаріїв щодо України: перший - повномасштабна агресія, другий - захоплення східних і південних регіонів у рамках так званої "русской вєсни", аби прокласти коридор до Придністров'я,  третій план - зупинитися на Кримі.

Ідеологи "Новоросії" і козаки

Джерело інформації: оприлюднені СБУ перемовини від 2 березня 2014 року між ідеологами "Новоросії" Костянтином Затуліним (депутатом Держдуми РФ, засновником так званого Інституту країн СНД, оголошеним в Україні 2006 року персоної нон-грата за проросійські акції в Криму) та Сергієм Глазьєвим (радником Президента РФ, уродженцем Запоріжжя).     

Про що йдеться: про необхідність взяття під контроль Запорізького регіону, аби заблокувати можливе пересування українських військових до вже захопленого "зеленими чоловічками" Криму. Блокувати Запоріжжя та змушувати облраду "ухвалювати правильні рішення", насамперед щодо невизнання української влади, пропонується силами казаків "Війська Запорізького низового" на чолі з отаманом Олександром Панченком. "Потрібно наших казаків і взагалі хто там здатний з невеликим, так би мовити, прикриттям, висувати на Запоріжжя. Якщо ми заблокуємо Запоріжжя, там облраду заберемо. Зберемо облраду, Запоріжжя присягне нам і відмовиться від київської влади, ми фактично виграємо ситуацію. Тому що Запоріжжя - це гребля, мости, вони туди (до Криму, - Ред.) не пройдуть через Запоріжжя ніяк. Це, по-перше. По-друге, це енергетика - найголовніше. Без енергетики Крим не життєздатний", - казав Глазьєв.

План "Троя"

Джерело інформації: їх кілька, але всі пов’язані з даними, отриманими хакерами з пошти приймальні Апарату помічника Президента Російської Федерації Владислава Суркова. Зокрема план міститься у листі, відправленому заступникові Суркова Іналу Ардзінбі російським депутатом від "Єдиної Росії" Олексієм Муратовим. Про підготовку до цієї операції розповіло згодом видання The Times. Окрім того, ще за якийсь час хакерами було оприлюднено сценарій операції. 

Про що йдеться: про операцію "З підготовки громадськості до визволення Запорізької області від нацистсько-фашистських загарбників" під назвою "Троя". Її концепцію, вочевидь, було розроблено вже після того, як запоріжці відбилися від "русской вєсни". Почати операцію з чергової дестабілізації регіону планувалося 1 листопада 2014 року. Вона повинна була мати вигляд повстання запоріжців проти київської влади. Для організації виступів начебто населення пропонувалося використовувати "існуючу шпигунську мережу", а також встановити контакт зі співчуваючими особами в місцевій поліції і СБУ. Кульмінацією "Трої" мали стати "силові дії "повстанців" проти "Правого сектору", "Самооборони" тощо. У сценарії, який з’явився згодом, йшлося про використання трьох диверсійно-розвідувальних груп, блокування доріг та створення штабу "повстанців" на острові Хортиця. На реалізацію "Трої" планувалося витратити $181 тис. Її координатором було названо  запорізького бандита-сепаратиста Володимира Новікова ("Алабая"), лідера терористичного загону "Троя".  

"Автономістські" проекти

Джерело інформації: витоки з "пошти Суркова" та повідомлення СБУ.

Про що йдеться: про надання регіонам особливого статусу як кроку до подальшої федералізації України. Спроби протягнути "автономістські" проекти активізувалися після того, як з наскоку створити народні республіки в південно-східних областях не вдалося, і проект "Новоросія" був остаточно закрито. "Невідкладними комплексними заходами" з дестабілізації політичного життя в Україні, розробленими в Кремлі, передбачається вимагати для Запоріжжя економічної автономії, виборності губернатора, мінімізації впливу Києва на суспільне і економічне життя Запоріжжя тощо. Першою "ластівкою" було "Соціальне Запоріжжя", що діяло з грудня 2014 по грудень 2015 року, вимагаючи екологічного спецстатусу для регіону. Потім було ще кілька спроб "м’якої федералізації", в яких "засвітилися" низка народних депутатів, зокрема одіозний опоблоківець Євген Балицький. "Необхідність внесення змін до Конституції в частині надання особливого економічного статусу регіонам, виборності губернаторів на місцях, розподілення фінансових потоків із Центру в регіони, мінімізація впливу Києва на економічне та громадське життя областей, тарифна автономія, створення вільних економічних зон (Одеса, Дніпропетровськ, Львів, Запоріжжя, Харків) тощо", - йдеться у "методичці" з пошти Суркова. Варто зазначити, що у Кремлі уважно відстежували будь-які прояви "готовності України до федералізації", зокрема заяви українських політиків на підтримку регіональних автономістських проектів.      

Природно, цими проектами спроби встановити в регіоні "русскій мир" або розхитати ситуацію не вичерпувалися. Тим більше, немає жодних підстав вважати, що нині "сусіди" не верстають нових планів щодо цього.    

Головне фото: Panoptikon

Читайте також:

Два роки після "русскай вєсни": 10 історій запорізьких сепаратистів.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Запоріжжя

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"