Протести, сльози та мільярдний дефіцит: Як минула "підсумкова" сесія міськради в Запоріжжі

Затверджений на останній у цьому році сесії міськради бюджет Запоріжжя на 2018 рік свідчить про те, що з Буряка "ліпитимуть" нового "Поляка" чи "Кернеса". Проте, чи вдасться - покаже час

Протести, сльози та мільярдний дефіцит:…

"Бюджетна" сесія Запорізької міськради, що відбулася 20 грудня, окремила основні тенденції роботи мерії на наступний рік. Портал Depo.Запоріжжя простежив, що напланували на 2018 рік депутати, і про що це говорить.

Сесії міськради в Запоріжжі останнім часом не обходяться без мітингів та пікетів під стінами мерії. Так сталося й цього разу: біля будівлі зібралися представники ОСББ та зоозахисники. Перші вимагали рівномірного розподілу бюджетних коштів на капремонт будинків з ОСББ та без них. Другі виступили проти жорстокого поводження з безпритульними тваринами, зокрема відстрілу собак на території "Запоріжсталі".

Коли до початку сесії лишалося хвилин 10, учасники обох акцій з плакатами та банерами зайшли до сесійної зали. Спроб не пустити їх, як це часто буває, цього разу ніхто не робив, однак всіх проводили через рамку та обшукували, тому процес розтягнувся на півгодини.

Проте ніхто не спізнився – сесія ніяк не починалася. У залі не було ані міського голови Володимира Буряка, ані секретаря міськради Руслана Пидорича. Хтось припустив, що мер так і не наважиться з'явитися перед протестувальниками. Нарешті десь о 12-й обидва посадовці з'явилися, і сесія почалася із запізненням на годину.

Початок вийшов доволі нервозним: активісти гучно обмінялися люб'язностями спочатку з депутатами (зокрема дорікнувши народним обранцям за годинну затримку), а потім між собою. Загалом на балконі та у самій залі було понад сотню представників громадськості – такої кількості людей на сесіях не було з дня інаугурації Буряка.

Представники міської депутатської меншості ("демократичних" фракцій) запропонували перенести на початок порядку денного програму розвитку ЖКГ. Саме в ній закладені витрати на капремонт будинків, через які вийшли на пікет члени ОСББ. Буряк одразу окреслив свою особисту позицію: мовляв, ОСББ ділять містян, вимагаючи особливого ставлення до себе. Його звинуватили у маніпуляції: мовляв, йдеться якраз про однакові права двох типів будинків, а не привілеї для ОСББ. Емоційне напруження зберігалося – наприклад, жінка, яка прийшла на сесію з маленькою дитиною, не витримала та зірвалася на крик і сльози, звинувачуючи міську владу в бездіяльності, після чого вибігла з зали. Вона пояснила, що живе у старому будинку в Заводському районі, який давно чекає на ремонт.

Врешті решт, депутати таки вирішили починати з ЖКГ.

У результаті програму ухвалили з правками. Так, фінансування ремонту будинків збільшили з 203 млн грн до 232 мільйонів. Крім того, втричі збільшили суму на ремонти будинків ОСББ - з 33 мільйонів до 100 млн грн. Ще 50 мільйонів було виділено за програмою співфінансування. Депутати пропонували два способи знайти додаткові кошти на це: або зняти з інших програм, або збільшити дефіцит бюджету. Врешті решт, зупинилися на другому варіанті.

Активісти сприйняли це як перемогу та почали згортатися і йти додому. Весь цей час вони лишалися на сесії, зокрема біля трибуни (зоозахисники пішли трохи раніше).

Почалася годинна обідня перерва, після якої голосувалися правки до цьогорічного бюджету. Тут спірних моментів та "затягувань" не сталося – питання були швидше технічні.

Вже настав вечір, коли міськрада повернулася до головної теми сесії – бюджетних програм та самого бюджету на наступний рік. Схоже, "демократів" задовольнили "вибиті" додаткові гроші на ремонт будинків, тому по інших програмах особливих дискусій здебільшого не було. Як і передбачалося, на ремонт доріг виділили 550 мільйонів гривень, на аеропорт – 417 млн, 54 млн – на аварійну службу, 52 мільйони – на реконструкцію "Дубового Гаю", 49 мільйонів – на ремонт лікарень, на освітлення вулиць – 28 мільйонів, на стерилізацію безпритульних собак – 1,2 мільйони.

А от програма роботи "Запоріжелектротрансу" викликала нарікання. Точніше, найвитратніша її складова – купівля у лізинг ще 50 велких автобусів. Одні депутати сумнівалися, що варто купляти саме в лізинг, виплачуючи потім відсотки. Інших турбувала купівля транспорту саме в Білорусі – мовляв, чи не станеться так, що між країнами погіршаться стосунки ("Бацька щось не те скаже"), і купівля запчастин на МАЗи перетвориться на проблему. Але конкретний виробник у самій програмі не прописаний, і її врешті решт прийняли.

Олега Германюка з "Самопомочі" хвилювала завелика, як на його думку, сума для комунального ФК "Металург" - 21 мільйон гривень. Профільний заступник мера Анатолій Пустоваров парирував: по-перше, більша частина цієї суми піде на утримання "Славутич-Арени" та іншої футбольної інфраструктури, а по-друге, футбол – це гра №1.

Після програм був ухвалений і весь бюджет. Як і передбачалося проектом, його доходи становитимуть 7,83 мільярдів, а видатки – понад 9 мільярдів. Таким чином, бюджет був затверджений з величезним дефіцитом - понад мільярд гривень. Очевидно, проголосовані програми протягом року доведеться радикально "різати". З іншого боку, навіть цьогорічний бюджет місто освоїло не до кінця. При цьому протягом останніх років бюджет Запоріжжя щоразу збільшується – не в останню чергу завдяки децентралізації.

Питання, які лишалися після бюджету, втомлені депутати розглядали, за великим рахунком, вже "на автоматі". Зокрема затвердили "Стратегію розвитку" міста на майбутні 10 років – документ доволі абстрактний, незважаючи на гучну назву. "Карту запоріжця", яку відкладали "на потім" багато разів, нарешті вирішили впровадити. Зниження допорогових закупівель, яке б могло зробити тендери більш прозорими, "заводчани" очікувано провалили – близькі до "Запоріжсталі" фірми й надалі виграватимуть тендери фактично в обхід системи ProZorro. Після чергової перерви Буряк незрозуміло чому вирішив поговорили на тему підтримки ПТУ. Депутати обмінялися думками, хоча конкретних рішень не було й не передбачалося. Трохи "розворушив" сонну міськраду скандал із хамством деяких депутатів на адресу їхньої колеги Катерини Константинової.

Дійшло і до розгляду двох електронних петицій, які набрали потрібну кількість голосів. Обидві – "транспортні". Вимогу збільшити кількість маршруток на Шевченківський задовольнили, а дати студентам знижку на проїзд – відхилили. Пролунали кілька депутатських питань щодо ефективності існування електронних петицій як таких – ще жодна не дала результату, навіть якщо за неї голосували депутати.

Крім того, під кінець сесії було створено "Центр диспетчеризації громадського транспорту" та ухвалено програму моніторингу стану повітря.

Наостанок Буряк побажав всім веселих свят, попрощався до наступного року та закрив сесію.

Краще зрозуміти логіку нинішньої роботи міської влади (мера та лояльної до нього депутатської більшості), зокрема прийнятого бюджету наступного року допоможе цікаве та несподіване спостереження журналіста Сергія Сидорова, яким він поділився у "Фейсбуці". Він вважає, що політтехнологи, які працюють а міського голову, хочуть наблизити його образ до зразків Олександра Поляка (нині покійного найпопулярнішого запорізького мера) та харків'янина Геннадія Кернеса. "Адже за Поляка два з трьох опалювальних сезонів його каденції були зірвані, постійні проблеми з гарячою водою, комерсів почали притискати - але хто про це пам'ятає? А ніхто. Зате всі пам'ятають, що зробили гарний проспект, бульвар, що до нього на прийом прості люди приходили, і він помічниками не відгороджувався - тому і народний мер", - пише журналіст.

Та ж сама тенденція і щодо Кернеса – багато хто вважає його крадієм та шахраєм, але він вкладається у дороги та парки, тому й має величезний рейтинг. "Коли я погортав проект бюджету на наступний рік, з усіма цими витратами на монументальні реконструкції та будівництва, то зрозумів, що таки так, люди вирішили вкладатися в епічні будівництва на десятиліття. Щоб усі бачили епічність Володимира Вікторовича і пам'ятали", - додає Сидоров.

Крім того, зауважує він, бюджетні гроші легше пиляти на одному великому об'єкті за 20 мільйонів, ніж на сотні маленьких по 200 тисяч.

Чи вдасться Буряку стати "новим Поляком" чи "другим Кернесом", сказати важко. З одного боку, він має надійний тил у вигляді "Запоріжсталі" та більшості у міськраді, якій "демократи" протягом двох років майже нічого не змогли протиставити. Це дає йому карт-бланш на "мутні" рішення на кшталт призначення заступників та комунальників у обхід конкурсу або блокування закупівель через ProZorro. З іншого боку, протести під час сесії та поступки активістам щодо коштів на капремонти будинків могли б стати "тривожним дзвоником" для "заводомерії": незадоволені міською владою є, і хоча наразі вони в меншості, але активні. Ще одне питання – наскільки реальними стануть всі ті заплановані на наступний рік "монументальні" проекти з огляду на мільярдний дефіцит бюджету.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme