Повернення "бунтівників": Які лаври отримали запорізькі "демократи" після бойкоту сесії

Сесія Запорізької міської ради, яка була перервана на тиждень через демарш "демократичної меншості", 6 лютого відбулася під обопільні заклики до миру і співпраці

Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Повернення "бунтівників": Які лаври отри…

Чотири фракції, які 31 січня, демонстративно покинули сесію Запорізької міськради через не менш демонстративне нехтування їхніми проектами і зауваженнями з боку "заводської" більшості, повернулися на друге пленарне засідання. І, з певних міркувань, повернулися переможцями. Адже чи не вперше з моменту обрання продемонстрували, що мають стратегію щодо захисту інтересів виборців у міськраді.

Упродовж двох з половиною років запоріжці - хтось із сумом і обуренням, хтось зі зловтіхою - спостерігали, як ігноруються ініціативи "демократичного табору" міськради. Особливих надій на кардинальні зміни не було, адже меншість є меншістю, навіть якщо за нею стоїть лише трохи менше половини голосів виборців. Однак чотири фракції - "Солідарність", "Укроп", "Батьківщина", "Самопоміч" - ситуацію якщо не докорінно змінили, то точно похитнули.

Рішення піти з сесії, безумовно, було підготовленим і стратегічним. Воно щонайменше продемонструвало, що в демократичному таборі, який не є монолітним, вдалося знайти певне порозуміння. Для демаршу була обрана знакова з міркувань піару перша цьогорічна сесія (такий собі символічний початок нового року у міськраді), але не надто знакова з міркувань рішень, що мали на ній розглядатися. У будь-якому разі, звинуватити "бунтівників" в тому, що вони "начхали" на якесь надто важливе для громади питання, не вдалося б. До того ж, "меншовики" використали стратегію своїх же опонентів: до подібного кроку вдалися минулого літа на сесії облради афілійовані із "Запоріжсталлю" політсили.

Опоненти виявилися геть не готовими до такого розвитку подій. І, що називається, "вдарили у штангу", продовживши розгляд питань порядку денного після того, як їхні колеги пішли. Адже таким чином підтвердили тезу "демократів" про те, що їхніми думками та думками їхніх виборців "заводомерія" нехтує. Щоправда, оговталася більшість доволі швидко, в сесійному засіданні об'явили тижневу перерву для подолання кризи. Цей "дружній крок" всіляко підкреслював на сьогоднішньому пленарному засіданні міський голова Володимир Буряк.

Меншість же не зупинилася на досягнутому і запропонувала колегам Меморандум про співпрацю. Його головною метою визначене створення Ради фракцій шляхом внесення змін до регламенту, "щоб не допустити узурпації влади будь-якою політсилою або окремими депутатами". Меморандум цей нині лише переданий чотирма фракціями-ініціаторами трьом фракціям-опонентам ("Опозиційний блок", "Нова Політика", "Наш край") і не факт, що буде підписаний найближчим часом. Але є ще одним стратегічним кроком "демократів".

Так чи інакше, але на сьогоднішньому засіданні демократичний табір зібрав плоди свого демаршу, а може, навіть отримав лаври переможця. Були проголосовані кілька важливих для громади питань, що лобіювала меншість, впродовж тривалого часу.

Насамперед, було зроблено перший крок для визначення меж прибудинкових територій. Окрім того, що це рішення має певне значення для наведення ладу з міською землею, його головна мета - відкоригувати тарифи на утримання цих територій. Величезні шматки землі, що були "приписані" в техдокументації до окремих будинків, позначалися у платіжках астрономічними сумами. Ще одне важливе рішення, з ухваленням якого зволікали майже два роки, - створення наглядових рад на комунальних підприємствах. Тепер така рада буде створена у концерні "Міські теплові мережі", а після розробки критеріїв, відповідно до яких утворення наглядової ради є обов'язковим, - і на інших комунальних підприємствах.

Якщо наглядові ради мають контролювати поточну діяльність комунальних підприємств в майбутньому, то розбиратися з тим, що вже нароблено, мають тимчасові депутатські комісії. Це рішення також вдалося ухвалити сьогодні. Комісії перевірять роботу КП "Основаніє" та "Наше місто".

Окрім того, нарешті пролунав звіт про проекти 2016 року, що були реалізовані за кошти Громадського бюджету впродовж 2017-го. Загалом їх 21, з них 11 належали до сфери управління освіти, по два - соцзахисту та ЖКГ, шість реалізовані в рамках благоустрою районів міста. На всіх, згідно, зі звітом змогли трохи заощадити.

Після першого пленарного засідання сесії портал Depo.Запоріжжя пророкував, що наслідками бойкоту стане не лише ухвалення проектів "демократів", а й кадрові рішення. Однак більшість виявилася поки неготовою принести на вівтар примирення когось з керівників комунальних підприємств. Тож проект про звільнення директора "Міських тепломереж" Олександра Грека підтриманий не був.

Провалений і проект про новий конкурс на керування запорізькими багатоповерхівками. Це ще одне питання, яке наполегливо лобіює меншість, оскільки до попереднього конкурсу є багато нарікань. З ними вже погодився суд першої інстанції, скасувавши результати конкурсу. Утім, зараз рішення в апеляції, тож, виходячи з результатів судового розгляду, до нього ще можуть повернутися на сесії.

Серед скандальних питань, винесених на друге пленарне засідання і ухвалених, - розподіл церковної землі. Запорізькі депутати, по суті, узаконили сумнівну оборудку між церквою УПЦ МП та підприємцем, з яким релігійна громада уклала договір про спільну діяльність. Адже на частині землі, виділеній свого часу під будівництво храму, був незаконно побудований магазин. Тепер депутати розділили землю між магазином і релігійною організацією. Своє рішення пояснюють бажанням отримати від власника магазину орендну плату за землю. Адже поки нею де-юре користувалася церква, підприємець сплачував лише земельний податок - 1% від загальної вартості ділянки. А за комерційні об'єкти, крім земельного податку, треба вносити ще й орендну плату.

У "демократичному таборі" ставлення до цього питання розділилося. Його ухвалення, в принципі, стало компромісом з боку "меншовиків".

У цілому ж ухвалення одразу низки проектів "демократів" може бути як їхньою певною перемогою, так і "кісткою з панського столу", що кинула більшість, аби повернути "бунтарів" в сесійну залу. Але це вже залежить від самого "демократичного табору", який має визначитися з "амплітудою компромісів". Поки там заявляють, що на компроміси з принципових питань не згодні. Їх назвав керівник фракції "Солідарності" Олександр Константинов: це звільнення заступника міського голови Анатолія Пустоварова, що перебуває під слідством, та зниження суми допорогових закупівель. Щоправда, на останню репліку Константинова, що пролунала під кінець засідання, "заводська більшість" не відреагувала.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme