Політичні вимоги під червоними кульками: Як українське Запоріжжя випробують "на міцність"

Цей День перемоги став ледве не найспокійнішим у Запоріжжі за останні роки, але варто придивитися, що ховається за зовнішнім спокоєм
 

Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Політичні вимоги під червоними кульками:…

Внутрішні особисті сенси свята одразу треба вивести за дужки, бо саме 9 травня, на відміну від 8-го, дата штучна, цілком перетворена в українському публічному просторі на політичний майданчик. В останні тижні частина українського суспільства не без підстав побоювалася, що саме цей день стане маркером, який свідчитиме про спробу реваншу проросійських, прорадянських, реакційних сил. У Запоріжжі ці побоювання частково виправдалися. У цьому сенсі відзначення Дня перемоги можна вважати не власне реваншем, а такою собі пробною кулею.

Найбільш тривожний симптом – "червоний" мітинг на Алеї Бойової слави -  головній запорізькій локації Дня перемоги. По-перше, він був численним. Не таким, як задумував місцевий організатор "Полку перемоги" одіозний колишній регіонал Андрій Іванов, що подав заявку на 5000 учасників. Але все одно вельми людним. За різними оцінками у ньому взяли участь від тисячі до півтори тисяч людей. Контракції – стьобна "Безсмертний Грут" та звичайна з вшанування Перемоги та переможців, що відбувалися під українськими знаменами, навпаки були не надто численними: зі всіма співчуваючими - максимум півтисячі людей.  

По-друге, на "червоному" мітингу висувалися цілком політичні вимоги, які знайшли втілення в його резолюції. Це – скасування декомунізації і ліквідація Українського інституту національної пам’яті. В перекладі на загальнодоступну мову, це неприхований заклик до переписування історії - "Назад в УРСР". Власне учасники заходу не припиняють її переписувати: на їхніх плакатах немає перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, а є виключно "Велікая Отєчествєнная 1941-1945".

Утім, спробу реваншу характеризуватиме навіть не це, а подальша реакція системи і суспільства. На знайомі виклики система в особах поліцейських відреагувала миттєво. У Запоріжжі одного любителя георгіївських стрічок змусили прибрати "колорадку", у Мелітополі 55-річну жінку з забороненою символікою вивели з натовпу та оформили на неї адміністративні протоколи за ст.173-3 (Виготовлення та пропаганда георгіївської (гвардійської) стрічки).

Так само реагує й суспільство, про що власне свідчать й акція "Безсмертний Грут", й розтягнутий у Запоріжжі банер з портретами загиблих на Донбасі героїв "Вони зупинили російський фашизм на Донбасі". Обидві покликані протидіяти пропагандистським сенсам кремлівського "Бєссмєртного полку".

Однак чи готове українське Запоріжжя і система, яка нині, вочевидь, переживатиме певні зміни, адекватно відреагувати на численність любителів "радянщини" та на їхні зухвалі заклики. Останнє стане зрозуміло невдовзі по тому, який розвиток отримає резолюція "червоного" мітингу.

Напередодні й Запоріжжя, й вся Україна отримала певний меседж від обраного президента Володимира Зеленського про те, що історію не переписуватимуть. Однак чи не виявиться світлина Зеленського з ветераном Радянської армії та зв’язковою УПА лише красивим піар-ходом до Дня пам’яті і примирення, чи дійсно залишиться дороговказом для суспільства і системи, пророкувати поки важко. Саме тому "Полк перемоги" й випробовує українське Запоріжжя на міцність.  

Читайте також:

"Рашизм" не пройшов: Як "превентивні обшуки" не дали зіпсувати День перемоги на Запоріжжі;

Гібридний полк: Хто і навіщо тягне українців у свій окоп.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme