Передноворічна казочка: Де на Запоріжжі братів-місяців шукати

Як у казці, тут є все задля забаганки: аромат Тутанхамона, стріли Амура, синовбивця Агава, пташка королеви Шарлотти і навіть отруйні ягідки сновиди

Передноворічна казочка: Де на Запоріжжі…

Певно, чимало з нас із дитинства пам’ятають кінострічку про дванадцять братів-місяців за п’єсою Самуїла Маршака. Насправді ж дитячий автор мізки собі не "парив" і нічого не вигадував. У кращих традиціях радянських "класиків", всього-на-всього поцупив сюжет з народної української казки про Марушку.

Напередодні різдвяних празників мачуха з донькою наказують дівчині йти до лісу та знайти квіти під снігом. За другим разом – потічок. А за третім – мачуха з донькою не повірили, що Марушка забере всі суниці, як їм закортіло, тож самі вирушають до лісу і там замерзають. Марушці допомогли виконати забаганки "родичок" дванадцять братів-місяців. За першим разом у лісі їй стрівся Грудень, що пожалів сироту та познайомив з братами. Квітень допоміг знайти під снігом квіти. Червень дозволив зібрати ягідки… Казка має трагічно-оптимістичний повчальний фінал. За жадібні бажання природа карає, а з добрими намірами – можливе найнеможливіше. Це майже так само, як й голлівудське різдвяне диво на 34-й стріт.

На Різдво завжди хочеться чогось надзвичайного. Приміром, зустріти тих же дванадцять братів-місяців, і щоб одночасно всі пори року – в одному місці та в один час. Власне, нам таку можливість щиросердно подарували фахівці Запорізького міського дитячого ботанічного саду, що на промовистій вулиці Чарівній. Тут тендітні –рослини ховаються від холоду у парниках, а морозостійкі – під снігом, у відкритому ґрунті. Здається, ще мить і опинишся у товаристві дванадцяти братів-місяців. Адже ці рослини, попри примхи погоди, живуть у відповідно тій порі року, що на їхній батьківщині. У нас зараз грудень, а у багатьох тутешніх "переселенців" з південної півкулі - весна і літо. Отож, щойно почали цвісти стреліція королівська та алое віра, в ріст пішли гастерії та хавортії, а піраканта уже занурилася в осінь, вкрившись червоними, помаранчевими та жовтими ягідками, а також збирається плодоносити й гуава. Кожна з цих рослин має свою історію та легенди, що іноді навіть шокують, скажімо, як про аромат Тутанхамона, або про стріли Амура та синовбивцю Агаву, пташку королеви Шарлотти та отруйні ягідки сновиди.

Гінкго дволопатеве, або "динозаврове" дерево – одне з найстаріших на планеті, виникло від первісних голонасінних дерев приблизно триста мільйонів років тому, і є пращуром сосни та ялини.

Передноворічна казочка: Де на Запоріжжі братів-місяців шукати - фото 1

Дерево буває чоловічої та жіночої статі. На світлині: ліворуч – "жінка" з розкидистими, ніби краля, гилками, а праворуч –"чоловік", як й належить кавалерові, з прямим стовбуром.

Його віялоподібні листочки, схожі на сердечка китайці вважають за обереги. На весіллі таке "сердечко" розділяють навпіл та вручають по половинці молодим, і подружжя зберігає їх до кінця своїх днів, як оберег сім’ї.

Передноворічна казочка: Де на Запоріжжі братів-місяців шукати - фото 2

Самшит – вічнозелене дерево. Назва походить з грецької мови, що у перекладі значить "щільний" через твердість деревини. Росте повільно – один міліметр на рік, але виростає до 12, іноді навіть 15 метрів заввишки. Зустрічається на всіх континентах, дуже тіньовитривалий, але теплолюбний. В Європі та Грузії самшитом прикрашають помешкання на Вербну неділю.

Передноворічна казочка: Де на Запоріжжі братів-місяців шукати - фото 2

Цинерарія оксамитова – найпоширеніша у Криму та Південній Мексиці. 

Передноворічна казочка: Де на Запоріжжі братів-місяців шукати - фото 3

Опунція на зиму позбавляється вологості, так би мовити "худне", щоб під снігом у морози не перетворитися у бурульку. А навесні знову набирає вагу і розквітає. 

Передноворічна казочка: Де на Запоріжжі братів-місяців шукати - фото 5

Юка нитчаста. До речі, перші в світі джинси були зроблені саме з юки, а не бавовни. Навіть зараз справжніми суперовими джинсами вважаються ті, тканина яких містить кілька відсотків волокон з листя юки. 

Передноворічна казочка: Де на Запоріжжі братів-місяців шукати - фото 6

Передноворічна казочка: Де на Запоріжжі братів-місяців шукати - фото 4

Піраканта – вічнозелена рослина, має плоди червоні, оранжеві та жовті. У Сари Міклем героїня її бестселера "Вогненна куля" потрапляє у гори і, щоб не померти з голоду, їсть отруйні ягоди піраканти, що робить її сновидою. 

Передноворічна казочка: Де на Запоріжжі братів-місяців шукати - фото 8

Передноворічна казочка: Де на Запоріжжі братів-місяців шукати - фото 9

Передноворічна казочка: Де на Запоріжжі братів-місяців шукати - фото 10

Лаванда – походить із Середземного моря. Навіть у стані зимового спокою, під снігом, наповнює довкілля неперевершено приємним ароматом. За одною з легенд, Бог подарував дві трави вигнаним з раю Адаму та Єві – розмарин для підняття духу та лаванду для втіхи душі. Римляни використовували лаванду в гігієнічних цілях, тому з латинської lava - "мити". Єгиптяни називали лаванду індійськими колосками і вирощували у священному саду Фіви. Залишки лаванди були знайдені в урні з прахом Тутанхамона – запах засохлої лаванди зберігся протягом трьох тисяч років.

Передноворічна казочка: Де на Запоріжжі братів-місяців шукати - фото 11

Передноворічна казочка: Де на Запоріжжі братів-місяців шукати - фото 12

Кизильник – вічнозелений чагарник, родом він з Північної Америки. В народі кажуть, що у кизильника ягідок, як зірок на небі – яскраві та красиві.

Передноворічна казочка: Де на Запоріжжі братів-місяців шукати - фото 13

Тис ягідний – хвойне вічнозелене дерево. Має червоні ягідки. Жіночі особини плодоносять щороку до самої старості. Тривалість життя – 700 – 3500 років. У народі вважають, що хата, в якій балки зроблені з тису, захищають від хвороб. Тис називають ще королівським деревом. Ним оздоблювали палаци, з нього робили скриньки для коштовностей, ложа для князів Київської Руси, про що свідчить "Повість минулих літ". Дерево тису настільки важке, що не тоне у воді, та пролежавши сотні років, не гниє, звідси ще одна назва - залізне дерево. 

Передноворічна казочка: Де на Запоріжжі братів-місяців шукати - фото 14

Вашингтонія нитчаста – 33-річна пальма. Вже підпирає стелю, має понад три метри. Це ще не межа, в природі вона сягає 20-метрового росту.

Передноворічна казочка: Де на Запоріжжі братів-місяців шукати - фото 15

Передноворічна казочка: Де на Запоріжжі братів-місяців шукати - фото 16

Арманда – сосна біла, китайська, гірська рослина. Досягає 40 метрів у висоту з діаметром стовбура до півтора метра. Голки зібрані у пучки та зберігаються до п’яти років.  

Передноворічна казочка: Де на Запоріжжі братів-місяців шукати - фото 17

Юстиція, або якобінія – найбільше поширена у Індонезії й Малайзії, Африці, Бразилії та Центральній Америці. За одною з легенд, Венера наділила її красою, а Меркурій – легким, повітряним характером. 

Передноворічна казочка: Де на Запоріжжі братів-місяців шукати - фото 18

Передноворічна казочка: Де на Запоріжжі братів-місяців шукати - фото 19

Кали називають ще тропічними метеликами, що притягують смуток і печаль. 

Передноворічна казочка: Де на Запоріжжі братів-місяців шукати - фото 20

Агава – назву отримала на честь міфічної Агави, яку Діоніс покарав за те, що вона не хотіла вірити в його божественне походження – Агава збожеволіла і розірвала на шматки свого сина Пентея. Хоча у перекладі з грецької означає – шляхетна, чудова. 

Передноворічна казочка: Де на Запоріжжі братів-місяців шукати - фото 21

Передноворічна казочка: Де на Запоріжжі братів-місяців шукати - фото 22

Цереус – з латинської: восковий, бо схожий на свічку. 

Передноворічна казочка: Де на Запоріжжі братів-місяців шукати - фото 21

Опунція у парнику навіть не збирається "худнути", як та, що у відкритому ґрунті, навпаки – набирає вагу і не боїться "зіпсувати фігуру".

Передноворічна казочка: Де на Запоріжжі братів-місяців шукати - фото 24

Лісні кактуси – ростуть не на землі, а на гілках дерев. 

Передноворічна казочка: Де на Запоріжжі братів-місяців шукати - фото 25

Передноворічна казочка: Де на Запоріжжі братів-місяців шукати - фото 26

Алое вера, або алое весняне. Його батьківщина - острови Кабо Верде та Канарські острови, де воно досі зустрічається у дикому вигляді. Широко інтродуковано та культивується по всьому світу. 

Передноворічна казочка: Де на Запоріжжі братів-місяців шукати - фото 27

Передноворічна казочка: Де на Запоріжжі братів-місяців шукати - фото 28

Стреліція королівська – названа на честь королеви Шарлотти, дружини англійського короля Георга III, уродженої принцеси Мекленбург-Стреліцької. Її квіти нагадують птахів, тому ще має назву – райські пташки, або журавлині квіти. 

Передноворічна казочка: Де на Запоріжжі братів-місяців шукати - фото 29

Передноворічна казочка: Де на Запоріжжі братів-місяців шукати - фото 30

Антуріум - вважається чоловічою квіткою, тому має ще назву – "стріла Амура".

Передноворічна казочка: Де на Запоріжжі братів-місяців шукати - фото 31

Серед тропічного лісу – куточок для урочистостей. Вихованці дитячого ботанічного саду тут проводять свої різні святкові заходи. Зараз підготували для різдвяно-новорічних свят. Також сюди полюбляють приїжджати весільні кортежі, щоб пофотографувати  молодих та їхніх друзів біля тутешніх екзотичних рослин.

Тож, якщо хочете у ці передноворічні дні опинитися у казці - вам сюди.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme