UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Партійці замість фахівців: Як німецький колоніст оцінював херсонські колгоспи напередодні Голодомору

Брак фахівців, безлад та бюрократія – так у 1929 році оцінював колишній землевласник, що працював у п'ятьох радгоспах Херсонщини та Катеринославщини, ситуацію в радянських колективних господарствах

Про це портал Depo.Херсон дізнався з листа, оприлюдненого Інститутом Національної пам'яті.

Напередодні 85-х роковин Голодомору Інститут національної пам'яті виклав 26 повідомлень від дипломатичних установ, що тим чи іншим чином стосуються Голодомору. Серед них – переказ свідчень колишнього землевласника, німця за походженням, який кілька років поспіль працював у радгоспах Херсонського та Катеринославського округів.

Автор повідомлення німецький консул в Одесі - листа підписано "Ваш Рот". Він повідомляє, що познайомився з колишнім землевласником Катеринославської губернії, який до приходу більшовиків вів зразкове господарство в 1900 десятин (1,9 га, – Ред.).

"Вигнаний, звичайно, зі своїх володінь, збіднілий чоловік, він в останні роки працював в п'яти різних радгоспах Херсонського і Катеринославського округів, але за доносами систематично знімався з роботи через свій соціальний стан", - повідомляє консул.

За словами консула, того, що повідомив колишній землевласник про радгоспи, недостатньо для доповіді, тому наводить їх в якості довідкового матеріалу. При цьому консул зазначає, що ці свідчення його дуже вразили.

Отже, колишній землевласник розповів про катастрофічний брак фахівців у радгоспах: "тепер керуючим (радгоспом) може бути лише партієць, який зовсім не розуміється на сільському господарстві". Накази радгосп отримує з Центру і не може з ними сперечатися. "Якщо радгосп може зорати 2000 десятин, а йому наказують зорати 4000, то він оре 4000, при цьому не витримують встановлених термінів і відповідним чином не обробляє зорану землю, яка заростає бур'яном", - йдеться у повідомленні.

Повідомляється також про шалену бюрократію та безлад, зокрема, що "бувають випадки, коли з 30 тракторів, 27 або 29 виявляються непридатними" і що, "через бюрократичне ставлення, посівний матеріал доставляється іноді так пізно, що пропускають необхідний для посіву термін".

При цьому консул зазначає, що його співрозмовник-колишній землевласник вважає колективну форму сільського господарства перспективною, але не в тому вигляді, в якому існує вона в "совєтах".

"Що стосується існуючої системи, він вважає її абсолютно недоцільною і такою, що виключає будь-яку можливість рентабельності", - повідомляє консул.

Такою побачив німецький колоніст ситуацію в радгоспах Катеринославщини та Херсонщини станом на 1929 рік. Уже за чотири роки інший німецький консул повідомляв: "...тепер вже встановлено, що катастрофа голоду сягнула всю Україну, і що винятками є райони, де ще наявний хліб. Судячи з наявних достовірних повідомлень, в українських селах померло від голоду 80% населення...".

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme