Другий шанс у "Затишній домівці": Як у Запоріжжі допомагають жертвам домашнього насилля

Прихисток для жінок, постраждалих від домашнього насильства, з’явився у Запоріжжі на базі Центру соціальної підтримки дітей та сімей

Валерія Константинова
Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Другий шанс у "Затишній домівці": Як у З…

Два роки тому у Запоріжжі в будинку №8 на вулиці Таганській відкрилася "Затишна домівка". Повна назва комунального закладу – "Центр соціальної підтримки дітей та сімей "Затишна домівка". По суті, це гуртожиток для тимчасового проживання жінок із дітьми або вагітних, які опинилися у складних життєвих обставинах, а також дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування у віці від 16 до 18 років, й молоді з їхнього числа віком до 23 років.

Затишна домівка

"Затишна домівка"

Прихисток цим категоріям запоріжців "Домівка" надає і зараз. Але на останній, лютневій, сесії Запорізької міськради депутати погодили розширення функціоналу центру. Тепер він прийматиме різні категорії жінок, які стали жертвами насилля, домагань тощо:

  • мати з дитиною, життю і здоров’ю яких загрожує небезпека; 

  • повнолітня постраждала жінка, направлена Службою у справах дітей за клопотанням уповноваженого підрозділу Нацполіції, Запорізького міського центру соціальних служб;

  • жінка, яка не досягла повноліття, але перебуває чи перебувала у зареєстрованому шлюбі;

  • дитина у разі її прийняття з матір’ю або особою, яка її замінює. 

Досвід для допомоги таким жінкам, насамперед психологічної, в "Домівці" є. Адже серед його постоялиць і раніше були жінки, які зазнавали домашнього, а також фізичного, психологічного, економічного насильства. 

Робота психолога з мамою та дитиною

Робота психолога з мамою та дитиною

Понад півроку жила в "Домівці" жінка з двома синами – семи та восьми років. Вони разом втекли від "голови родини", який бив та принижував жінку. "Оскільки жінка не була в офіційному шлюбі з чоловіком, вона мала статус матері-одиначки та отримувала виплати. Вони не працювали, жили на виплати. Діти не ходили до школи, навіть не були обстежені лікарями. Одному хлопцеві робили щеплення в пологовому будинку, іншому – ще в рік. Більше їх до лікарів не водили. У нас хлопці пройшли повне обстеження, почали відвідувати школу. Там їм було дуже важко, оскільки з дітьми ніколи не займалися. Вони не вміли читати, писати, плуталися у кольорах. Потім дітей перевели до спеціального інтернату. Мати їх на вихідні забирає. У нас жінка була сім місяців, почала працювати, назбирала кошти, щоб знімати квартиру. Тепер вона сама з усім порається", – розповіла завідувачка відділенням для матерів з дітьми Наталія Христенко.

Загалом "Домівка" розрахована на 69 постояльців, які, за словами директорки центру Світлани Адаменко, можуть розраховувати не тільки на дах над головою, але й соціальну, психологічну, юридичну допомогу. Жінкам допомагають розв’язати питання з аліментами, спадком, оформити розлучення, стати на квартирний облік тощо.

На першому поверсі "Домівки" розташовані кабінети адміністрації, психолога, медичний кабінет, дитяча ігрова кімната з різноманітними іграшками та книжками на будь-який вік. На кожному з двох поверхів центру є окремі санвузли з душовими кабінками, кухні-їдальні, пральня. Також є окрема навчальна кімната для проведення групових тренінгів, семінарів, консультацій, з комп’ютером, за допомогою якого мешканці центру можуть шукати роботу та потрібну їм інформацію. Через пандемію в "Затишній домівці" також обладнали ізолятор, там жінки перебувають, поки не пройдуть медичного обстеження.

Дитяча кімната

Дитяча кімната

Мешканки "Домівки" займаються зі своїми дітьми

Мешканки "Домівки" займаються зі своїми дітьми

Такий вигляд має одна з їдалень

Такий вигляд має одна з кухонь-їдалень

Жінки, яких зараховують до центру, укладають угоду про надання соціальних послуг, отримують ліжко-місце, мати з дитиною – окрему кімнату, їм видають посуд, постільну білизну, рушники. За рахунок благодійної допомоги вони також можуть отримати одяг, гігієнічні засоби, памперси тощо. Найбільший запас – завдяки благодійникам дитячих речей.

Запас речей від благодійників

Запас речей від благодійників

Запоріжанка Ксенія з однорічним сином звернулася до центру кілька місяців тому. До цього разом із цивільним чоловіком жінка орендувала житло. Але у родині почалися конфлікти, і чоловік пішов. Це сталося напередодні сплати за житло, а у Ксенії не було грошей, аби розрахуватися з орендодавцем, він же чекати не схотів. Для чималої кількості жінок це могло б і не стати надвеликою проблемою, адже є родичі, до яких можна звернутися, але Ксенія – сирота, виросла в інтернаті. Йти з дитиною їй не було куди. "Мені порадили звернутися до "Затишної домівки". Приїхали сюди, де нас прийняли. Тут є психолог, який дуже допомагає. Зазвичай сюди приходять жінки у певних емоційних станах, зі стресом. Нам видаються продукти, з яких ми самі можемо в кухні-їдальні приготувати будь-які страви, для цього є електроплити, духова шафа, посуд. Нас тут забезпечують усім необхідним, тому є можливість відкладати гроші (Ксенія отримує допомогу як одинока мати, – ред.). Тут усі матусі одна одній допомагають. У нас є можливість розвиватися як особистість, розібратися з документами, поставити дитину у чергу до дитячого садка, влаштувати туди. Без допомоги я б це робила кілька місяців", – розповіла молода мама.

Батьки Ксенії померли, коли їй було 13 років. Жінка має двох сестер. Середня продала їхню спільну квартиру, поки Ксенія перебувала в інтернаті. Це був незаконний продаж, адже неповнолітня Ксенія була прописана в квартирі, але тоді її майнові права ніхто не захистив. Це – доволі розповсюджена історія. Вийшовши з інтернату, дівчина зрозуміла, що залишилась без житла. Тоді їй ніхто не підказав, що вона як сирота повинна стати в чергу на отримання житла. Ксенія працювала, на зароблене винаймала кімнату, поки не народила дитину. Фахівці центру кажуть, що намагатимуться допомогти, щоб молода мама отримала хоча б кімнату в гуртожитку.

У "Затишній домівці" такі жінки, як Ксенія, можуть перебувати, допоки не розв’яжуть своїх проблем, тобто не стануть хоч трохи на ноги. Максимальний загальний термін – до року.

Кімната Ксенії

Кімната Ксенії

Бездітним жінкам – жертвам домашнього насилля "Домівка" надаватиме прихисток на 90 днів. Для них тут уже підготували окрему кімнату, розраховану на трьох жінок. У ній є необхідні меблі, як то: ліжка, тумбочки, шафи, стіл, стільці, а також телевізор, кондиціонер, холодильник. Також проведений інтернет, облаштований санвузол з душовою кабінкою.

Кімната для одиноких жінок, які зазнали насилля

Кімната для одиноких жінок, які зазнали насилля

Певного розпорядку у мешканців будинку немає. Але працівники центру стежать, аби мами годували дітей корисною їжею, дотримувалися режиму сну, прогулянок, навчання, діти, які навчаються, не прогулювали навчання, підтримували чистоту у кімнатах та санвузлах тощо. Якщо постоялиця чогось не вміє, наприклад, готувати чи прати (а таке доволі розповсюджена річ серед жінок, які не зростали в повноцінній родині), фахівці "Домівки" усього навчать.

Пральня

Пральня

За словами завідувачки відділенням для матерів з дітьми, історія кожної жінки, яка побувала у центрі, унікальна. Звісно, не для всіх "Затишна домівка" стає початком нового життя, чимало залежить від бажання жінок. Але більшість з постраждалих виходять звідси більш впевненими, усвідомлюють помилки та намагаються почати з чистого аркушу. Є історії зі справжнім хепіендом.

Одного разу у "Затишній домівці" знайшла прихисток жінка з дітьми, яка серед ночі у чому була втекла від чоловіка-наркомана. Працівники центру допомогли жінці перевести дітей до іншої школи та щоразу їх супроводжували, щоб кривдник нічого їм не зробив. Жінка влаштувалася на роботу. За пропискою вона – мелітопольська, але жила в Запоріжжі у чоловіка. Проживши у центрі п’ять місяців, жінка заощадила кошти, яких вистачило, щоб повернутися до Мелітополя і там зняти житло. У рідному місті вона зустріла чоловіка, який був в АТО, вони одружилися та купили своє житло. Нині у колишньої постоялиці центру усе добре. Це, звісно, її перемога. Яка, утім, навряд чи була б можлива без "затишної допомоги".

Потрапити у "Затишну домівку" "з вулиці" не можливо – лише за направленням Служби у справах дітей Запорізької міськради. Тому в центрі наполегливо радять жінкам не терпіти знущань, звертатися до поліції, яка встановить факт насильства. Після цього отримати в Запорізькому міським центрі соціальних служб статус особи, яка перебуває у складних життєвих обставинах, він же надасть відповідне клопотання до Служби у справах дітей, а вона направить до "Затишної домівки".

Рішення Запорізької міськради про розширення функціоналу центру було оприлюднено 3 березня, тобто уже набуло чинності. А значить запоріжанки-жертви домашнього насилля уже можуть скористатися послугами "Домівки".

Читайте також:

В оселі з ворогом: Як запорізькі поліцейські зупиняють домашнє зло

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme