Неоготична війна: Чому хочуть прибрати директора запорізької "Садиби Попова"

Запорізький музей "Садиба Попова" понад півроку залишається без директора

Олеся Нєдєліна
Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Неоготична війна: Чому хочуть прибрати д…

У Запорізькій облраді відбулася так звана "кадрова" сесія - у депутатів нарешті "дійшли руки" до трьох десятків кадрових питань, розгляд яких відкладався. За оцінкою голови облради Григорія Самардака, депутати попрацювали плідно і професійно. Втім, щонайменше два кадрові рішення (чи, скоріше, відсутність таких) викликають сумніви в ефективності та професійності обранців.

Насамперед, йдеться про небажання депутатів затвердити на посаді директора переможця відповідного конкурсу, виконувача обов'язки керівника Василівського історико-архітектурного музею-заповідника "Садиба Попова" Валерія Стойчева.

Стойчев опікується музеєм з 2014 року, але у квітні 2017-го його було звільнено з посади директора у зв'язку з закінченням терміну трирічного контракту. Тоді ж звільнений директор заявив, що обов'язково візьме участь у конкурсі на посаду, адже в нього є плани щодо розвитку "Садиби Попова" аж до 2025 року. Конкурс Стойчев виграв, але депутати заявили, що результати конкурсу для них – лише рекомендація, тож хто очолюватиме музейний заклад обласної ради, вони мають вирішувати самі.

З критикою на екс-директора обрушилися представники фракції "Наш край", що представляють в облраді Василівську громаду, на території якої розташована запорізька пам'ятка. Стойчева звинуватили в тому, що він не може знайти спільної мови з колективом музею, районною та міською владою Василівки, а також в тому, що "замок Попова" руйнується.

Останнє зауваження залишимо на сумлінні депутатів, адже те, що колись називалося "замком Попова", зруйноване було задовго до Стойчева та навіть його попередників, і в музейний комплекс входять лише рештки колишнього маєтку вельмож Попових - стайня, оглядова вежа та три флігелі. Якщо ж під "замком" розуміти сьогоднішній комплекс, то в його руйнації також навряд чи можна звинуватити директора, оскільки на підтримання садиби Попових в нормальному стані гроші не виділялися роками. Перший "транш" з облбюджету музей отримав 2016-го в рамках програми його розвитку, і складав він лише 3% від потреб цієї програми. Також варто зазначити, що термін дії програми вже завершився, є нова, але з "незрозумілих причин" її не розглядають.

Що стосується небажання Стойчева знаходити спільну мову з василівською владою та колективом музею, то такі звинувачення лунають на адресу керівника "Садиби Попова" чи не з моменту його призначення на посаду. І вони не є безпідставними. Як пояснюють джерела Depo.Запоріжжя, Стойчев – чи не перший керівник музею, не "інтегрований" в тусовку "василівських князів" – представників місцевої влади, що звикли вважати музейний комплекс своєю власністю. Конфлікти між василівською "верхівкою" та керівником музею, насамперед, точаться навколо заповідної землі "Садиби Попова". Тож намагання депутатів "прокотити" Стойчева наші джерела кваліфікують як помсту або ж спробу зробити керівника музею більш договороздатним.

Чим закінчиться це протистояння, наразі невідомо. У сесійній залі лунали заклики скасувати результати конкурсу, на якому переміг Стойчев, у судовому порядку та призначити новий конкурс. Але навряд чи для оскарження результатів знайдуться підстави. У свою чергу, Стойчев також міг би оскаржити нехтування результатами конкурсу з боку депутатів.

Директор Департаменту культури Запорізької ОДА Владислав Мороко не бачить великої проблеми в тому, що Стойчева не було затверджено на посаду на шістнадцятій сесії. "Керівника має затверджувати облрада. Це демократична процедура. Наразі не вистачило голосів для розгляду, розглянуть на наступній сесії. Керівникові треба зважити на критику, що пролунала на його адресу", - дипломатично прокоментував Мороко. Очільник Департаменту також запевнив, що "підвішений" стан керівника "Садиби Попова" не вплине негативно на діяльність музею, адже функції і права у виконувача обов'язків майже ті самі, що й у директора.

Сам Валерій Стойчев також запевнив Depo.Запоріжжя, що статус виконувача обов'язки не заважає йому опікуватися музеєм, та заявив, що й надалі боротиметься за запорізьку пам'ятку.

Зазначимо, що на тій же кадровій сесії, на якій депутати не довірили посаду директора музею Стойчеву, завдяки якому "Садиба Попова" хай і зі скрипом, але перетворюється на сучасний музейний простір, вони відмовилися звільняти з посади директора збиткового КП "Автогосподарство" В'ячеслава Трегубова, за яким тягнеться шлейф порушень і кримінальних справ.

Довідка Depo.Запоріжжя

"Садибу Попова", що розташована в місті Василівка Запорізької області, включають в число найвідоміших неоготичних будівель України. Маєток будували з 60-х років XIX сторіччя кілька поколінь російських вельмож Попових. До нашого часу головна будівля комплексу, яку сучасники порівнювали з Воронцовським палацом (причому не завжди на користь останнього), не збереглася. Сумну історію зникнення палацу та розкрадання садиби, що тривало аж до наших часів, туристам розповідають під час екскурсії, що має красномовну назву "Руїни садиби Попових".

Останнім часом життя в "Садибі" вирує, влітку тут відбуваються розкопки, що відкрили вже чимало цікавинок, туристам пропонують кілька екскурсій, зокрема трохи екстремальних, як то мандрівка підвалами і підземеллями "замку", на території комплексу відбуваються різноманітні культурні заходи від виставок до концертів.

Втім, унікальна запорізька пам'ятка досі не стала місцем паломництва туристів – навіть тих, що приїздять на запорізькі курорти чи Хортицю. Не в останню чергу так складається через те, що сама Василівка лишається невеличким запорізьким містечком, не дуже пристосованим до зустрічі туристів.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme