Не про гроші, а про закон: Чому запорізькі активісти судяться з Буряком через вартість проїзду

Запорізький міськвиконком скасував власне рішення, яким в місті була підвищена вартість проїзду в громадському транспорті, однак активісти і надалі оскаржуватимуть це рішення у суді

Наприкінці січня у Запоріжжі сталася безпрецедентна, як для міста, подія: влада знизила раніше підвищену вартість проїзду в громадському транспорті. А ще раніше – першим рішенням виконкому у новому році – скасувала документ, яким, власне, й були підвищені ціни на квитки. Останнє рішення з осені оскаржують у суді активісти громадської організації "Бюро демократичних ініціатив" і, як з'ясувалося, зупинятися не збираються. Адже йдеться не стільки про гроші, скільки про дотримання закону.

У четвер, 7 лютого, у Запорізькому окружному адміністративному суді відбудеться чергове засідання за позовом згаданої громадської організації до виконкому Запорізької міськради (який, у свою чергу, залучив в якості співвідповідачів підприємства-перевізники) про визнання протиправним та нечинним рішення №472 від 29 жовтня "Про тариф на послуги з перевезення одного пасажира на міських автобусних маршрутах загального користування". Приводом для оскарження рішення стало грубе порушення виконкомом строків оприлюднення проектів нормативно-правових актів та рішень органів місцевого самоврядування, бо вони мають оприлюднюватися за 20 днів, а проект про підвищення тарифу з'явився на сайті Запорізької міськради в п'ятницю, 26 жовтня, а вже в понеділок, 29 жовтня, тобто за три дні, рішення ухвалили.

Нині оскаржуване рішення вже скасоване, а відповідно до кодексу адміністративного судочинства, суд закриває провадження у справі, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень самостійно. Вірогідно, на це й сподіваються у виконкомі. Однак, як завжди, є нюанси. Як пояснюють у громадській організації, суду належить встановити: чи вважає виконком свої нове розпорядження про зменшення тарифів та скасування оскаржуваного рішення саме виправленням власного порушення.

"Серед наших позовних вимог міститься також вимога про "визнання оскаржуваного рішення саме незаконним", тобто ухваленим у порушення процедур та вимог закону про "Доступ до публічної інформації" та закону "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". Таким чином, хоча суд не має можливості скасувати рішення виконкому, яке вже скасоване, проте все одно матиме можливість перевірити рішення про підвищення тарифів від 29 жовтня 2018 року на відповідність саме такому критерію, як "законність", і як результат є вірогідним часткове задоволення нашого позову замість повного закриття справи", - пояснили у Бюро демократичних ініціатив.

У тому, що представник виконкому у суді визнає, що оскаржуване рішення було ухвалене з порушеннями, а "свіже" є їхнім виправленням, активісти сильно сумніваються. Вони впевнені, що січневе зниження вартості проїзду в транспорті, яке несподівано ініціював міський голова Запоріжжя Володимир Буряк, є саме спробою уникнути подальшого судового розгляду. "Очевидно, нове рішення ухвалили, аби уникнути прецеденту зі скасуванням рішення міської влади. Проте також очевидно, що Володимир Буряк спробував виправити лише частину претензії - тариф на проїзд (тобто результат), але не причину - закритість процесу ухвалення рішень та розрахунку (тарифу, - ред.). І головне - порушення закону про "Доступ до публічної інформації" та закону "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", - прокоментували активісти.

Саме тому прийдешнє засідання є дуже важливим, хоча і може здатися, що розглядати вже немає чого. Адже воно зовсім не про тарифи, а про захист прав запоріжців, які були порушені "під патронатом Буряка".

Громадські активісти тим часом розробляють інші дієві способи впливу на цю ситуацію, в тому числі з можливим залученням державної регуляторної служби України та інших державних та недержавних структур.

Читайте також:

Атракціон "Нечувана щедрість": За чий рахунок запоріжці отримали дисконт у маршрутках;

Години очікування, тиснява та хамство водіїв: Як подорожчання квитків "покращило" життя запоріжців;

Куди втекли маршрутки: Як у Запоріжжі "догосподарювалися" до транспортного колапсу.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Запоріжжя